Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների մասին առաջին փաստաթուղթը ընթացքի մեջ է. Զելենսկու գրասենյակ
Կիևը հուսով է, որ օգոստոսի 29-30-ը Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների մասին առաջին փաստաթուղթը լույս կտեսնի: Այս մասին հայտարարել Է Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը՝ Էստոնիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Լեհաստանի, Ռումինիայի ու Հունգարիայի ղեկավարների խորհրդականների հետ հանդիպումից հետո, որը տեղի է ունեցել երկուշաբթի՝ Կիևում։ Երմակը նշել է, որ արդեն ծանոթացել է տեքստին։ «Փաստաթուղթը շատ հզոր կլինի»,- հայտնել է նա։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել էր, որ անհրաժեշտ է ընդունել այն փաստը, որ Ուկրաինան չի դառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ: Նա նշել է, որ Կիևին հարկավոր են արևմտյան երկրների հետ փոխգործակցության նոր ձևաչափեր և անվտանգության առանձին երաշխիքներ:

The first document on security guarantees of Ukraine is in progress. Zelensky's office
Kyiv hopes that on August 29-30, the first document on Ukraine's security guarantees will be published. This was announced by the head of the office of the President of Ukraine, Andrey Yermak, after the meeting with the advisors of the leaders of Estonia, Latvia, Lithuania, Poland, Romania, and Hungary, which took place on Monday in Kyiv. Yermak noted that he has already familiarized himself with the text. "The document will be compelling," he said.
Earlier, President of Ukraine Volodymyr Zelensky announced that it is necessary to accept that Ukraine will not become a member of NATO. He noted that Kyiv needs new interaction formats with Western countries and separate security guarantees.