Ծխելու սահմանափակումները՝ դրակա՞ն, թե՞ բացասական
Այսօր կառավարության նիստում հաստատվեց «Ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչների անվտանգության տեխնիկական» կանոնակարգը: Բացի այդ, ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հիշեցրեց, որ մարտի 15-ից ուժի մեջ է մտնում հանրային սննդի վայրերում՝ ինչպես փակ, այնպես էլ բաց տարածքներում ծխելու արգելքը։
Radar Armenia-ն տնտեսագետ Արմեն Քթոյանից հետաքրքրվեց՝ ի՞նչ հետևանքներ կունենա այս որոշումը ռեստորանային բիզնեսի և տնտեսության վրա։
Քթոյանի խոսքով այս որոշումն անհրաժեշտություն է, և եթե գերակայություն ենք հռչակում ծխելու դեմ պայքարը, ուզում ենք ներդնել առողջ կենսակերպի մոդել, բնականաբար կունենա ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական ասպեկտներ. «Ռեստորանային բիզնեսի պարագայում, եթե առանձնացված են չծխողների և ծխողների տարածքները, հիմա կսահմանեն տարածքներ միայն չծխողների համար, չեմ կարծում, թե դրանից էական ինչ-որ բան կլինի իրենց համար։ Ռեստորանների հաճախորդների թիվը կարող է որոշակիորեն պակասել, բայց այդ պատճառով չեղյալ համարել որոշումը ճիշտ չէ»։
Ըստ Քթոյանի, չնայած որոշումը կարող է ազդել տնտեսության վրա, սակայն թոքերի քաղցկեղի վրա ծախսվող կողմնակի ռեսուրսները ավելի բացասական ազդեցություն են ունենում. «Այդ ասպեկտները հավասարեցնելով՝ բնականաբար այս որոշման դրական ազդեցությունն ավելի մեծ պետք է լինի, քան՝ բացասականը»։
Որոշումն ընդունելուց հետո բազմիցս խոսվել է, որ այն բացասական կազդի նաև զբոսաշրջության վրա։ Տնտեսագետը, անդրադառնալով այդ տեսակետին, շեշտեց, որ յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկ այցելելուց առաջ պետք է հաշվի առնի տվյալ երկրի իրավակարգավորման առանձնահատկությունները. «Հիմնականում եվրոպական երկրներում նման սահմանափակումներ արդեն կան, հետևաբար զբոսաշրջիկները սովոր են դրան։ Չեմ համարում, թե, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, զբոսաշրջային հոսքերը կպակասեն։ Դրանք այնքան էլ կապված իրողություններ չեն»։

Являются ли меры по ограничению курения положительными или отрицательными?
На сегодняшнем заседании правительства утвержден «Технический регламент о безопасности заменителей табака». Кроме того, министр здравоохранения РА Анаит Аванесян напомнила, что с 15 марта вступает в силу запрет на курение в местах общественного питания, как в помещениях, так и на открытых площадках.
Radar Armenia поинтересовался у экономиста Армена Ктояна, какие последствия это решение окажет на ресторанный бизнес и экономику в целом.
По словам Ктояна, это решение является необходимостью: если мы объявим борьбу с курением приоритетной задачей, захотим внедрить модель здорового образа жизни, это, естественно, будет иметь как положительные, так и отрицательные стороны. «В случае с ресторанным бизнесом, если зоны некурящих и курящих были разделены, то теперь будут зоны только для некурящих, не думаю, что это создаст неудобства рестораторам. Количество посетителей ресторана может несколько уменьшиться, но лишь по этой причине отменять решение неправильно».
По словам Ктояна, хотя решение может сказаться на экономике, более негативное влияние оказывают побочные ресурсы, потраченные на борьбу с раком легких. «Приравнивая эти аспекты, естественно, положительное влияние этого решения должно быть больше, чем отрицательное».
После того, как решение было принято, неоднократно говорилось, что оно негативно скажется на туризме. Экономист, ссылаясь на эту точку зрения, подчеркнул, что каждый турист перед посещением должен учитывать особенности правового регулирования данной страны. «В основном в европейских странах такие ограничения уже есть, поэтому туристы к ним привыкли. Не думаю, что с учетом этого турпотоки уменьшатся. Это не так уж взаимосвязано».