Իլոն Մասկի թիմը ընդլայնում է Grok-ի կիրառումը ԱՄՆ դաշնային կառավարությունում
Ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկի DOGE (Directorate of Government Ethics) թիմը ԱՄՆ դաշնային կառույցներում սկսել է օգտագործել Grok արհեստական բանականության չաթբոտի հարմարեցված տարբերակը՝ տվյալների վերլուծության նպատակով. հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ նշելով, որ այդ գործընթացը կարող է խախտել շահերի բախման մասին օրենքները և վտանգել միլիոնավոր ամերիկացիների անձնական ու զգայուն տվյալների պաշտպանվածությունը։
Grok չաթբոտը մշակվել է xAI ընկերության կողմից, որը Մասկը հիմնադրել է 2023 թվականին՝ իր հիմնած X սոցիալական մեդիա հարթակի շրջանակներում։ Reuters-ի տվյալներով՝ դեռևս պարզ չէ, թե ինչ տեսակի տվյալներ են մուտքագրվել Grok համակարգում, կամ ինչպես է կարգավորվել տվյալների անվտանգության մեխանիզմը։
Հինգ առաջատար մասնագետներ՝ տեխնոլոգիական և պետական կառավարման էթիկայի ոլորտներից, նախազգուշացրել են, որ եթե օգտագործվող տեղեկատվությունը պարունակում է գաղտնի կամ զգայուն կառավարական տվյալներ, ապա Grok-ի ներգրավումը կարող է խախտել պետական գաղտնիության և անվտանգության մասին օրենքները։ Նրանք նաև մտահոգություն են հայտնել, որ նման մոդելի կիրառումը կարող է Մասկին, ինչպես Tesla, այնպես էլ SpaceX ընկերությունների միջոցով, թույլ տալ մուտք ապահովել այն գերատեսչությունների պայմանագրային տվյալներ, որոնց հետ նա ունի մասնավոր բիզնեսներ։ Բացի այդ, այդ տվյալները կարող են օգտագործվել Grok համակարգի ուսուցման համար՝ բարձր ծավալի վերլուծությունների նպատակով։
Մասնագետների կարծիքով՝ Grok-ի օգտագործումը դաշնային կառույցներում կարող է Մասկին տրամադրել անարդար մրցակցային առավելություն՝ համեմատած արհեստական բանականության այլ ծառայություններ մատուցողների հետ։
Իլոն Մասկը, Սպիտակ տունը և xAI ընկերությունը չեն արձագանքել Reuters-ի հարցումներին։ ԱՄՆ ներքին անվտանգության դեպարտամենտի խոսնակը, սակայն, հերքել է պնդումները, թե DOGE բաժինը ճնշում է գործադրել աշխատակիցների վրա՝ Grok-ը պարտադիր օգտագործելու նպատակով։ «DOGE-ը չի պարտադրել որևէ աշխատակցի օգտագործել որևէ կոնկրետ գործիք կամ արտադրանք։ Մեր առաքելությունն է հայտնաբերել և կանխել վատնումները, խարդախությունները և չարաշահումները», – ընդգծել է դեպարտամենտի խոսնակը։

Elon Musk's team expands Grok use in the US federal government
American billionaire Elon Musk's DOGE (Directorate of Government Ethics) team has begun using a customized version of the Grok artificial intelligence chatbot for data analysis in US federal agencies, Reuters reports, noting that the process could violate conflict of interest laws and jeopardize the protection of the personal and sensitive data of millions of Americans.
The Grok chatbot was developed by xAI, a company Musk founded in 2023 as part of his X social media platform. According to Reuters, it is unclear what type of data was entered into the Grok system or how the data security mechanism was configured.
Five leading experts in technology and government ethics have warned that if the information used contains confidential or sensitive government data, Grok's involvement could violate state privacy and security laws. They also expressed concern that the use of such a model could allow Musk, through Tesla and SpaceX, to gain access to contractual data from agencies with which he has private businesses. In addition, this data could be used to train the Grok system for high-volume analytics.
Experts believe that using Grok in federal agencies could give Musk an unfair competitive advantage over other artificial intelligence service providers.
Elon Musk, the White House, and xAI did not respond to requests for comment from Reuters. However, a US Department of Homeland Security spokesperson denied allegations that the DOGE department pressured employees to use Grok. "DOGE does not force any employee to use any specific tool or product. Our mission is to detect and prevent waste, fraud, and abuse," the department spokesman stressed.