Եվրո-2024-ի վիճակահանություն. Հայաստանի և Ադրբեջանի հավաքականները չեն կարող ընդգրկվել նույն խմբում
Հոկտեմբերի 9-ին՝ գերմանական Ֆրանկֆուրտ քաղաքում, կկայանա ՈՒԵՖԱ Եվրոպայի 2024 թվականի առաջնության որակավորման փուլի վիճակահանությունը։
Ինչպես հայտնում է ՀՖՖ պաշտոնական կայքը, որակավորման փուլին մասնակցող 53 երկրները կբաժանվեն 10 խմբի (7 խումբ 5-ական թիմերով և 3 խումբ` 6 մասնակիցներով) և կվիճարկեն ԵՎՐՈ 2024-ի եզրափակիչ խմբային փուլի 23 ուղեգրերը։ Գերմանիան կմասնակցի ԵՎՐՈ 2024-ի խմբային փուլին որպես առաջնությունը հյուրընկալող երկիր։
Զամբյուղ 1
Նիդերլանդներ
Խորվաթիա
Իսպանիա
Իտալիա
Դանիա
Պորտուգալիա
Բելգիա
Հունգարիա
Շվեյցարիա
Լեհաստան
Զամբյուղ 2
Ֆրանսիա
Ավստրիա
Չեխիա
Անգլիա
Ուելս
Իսրայել
Բոսնիա և Հերցեգովինա
Սերբիա
Շոտլանդիա
Ֆինլանդիա
Զամբյուղ 3
Ուկրաինա
Իսլանդիա
Նորվեգիա
Սլովենիա
Իռլանդիա
Ալբանիա
Չեռնոգորիա
Ռումինիա
Շվեդիա
Զամբյուղ 4
Վրաստան
Հունաստան
Թուրքիա
Ղազախստան
Լյուքսեմբուրգ
Ադրբեջան
Կոսովո
Բուլղարիա
Ֆարերյան կղզիներ
Հյուսիսային Մակեդոնիա
Զամբյուղ 5
Սլովակիա
Հյուսիսային Իռլանդիա
Կիպրոս
Բելառուս
Լիտվա
Ջիբրալթար
Էստոնիա
Լատվիա
Մոլդովա
Մալթա
Զամբյուղ 6
Անդորրա
Սան Մարինո
Լիխտենշտեյն
Խմբերում առաջին և երկրորդ հորիզոնական զբաղեցրած թիմերը կնվաճեն ԵՎՐՈ 2024-ի ուղեգիր։ Մնացած երեք ուղեգրերը կխաղարկվեն Ազգերի լիգայի 2022 թվականի խաղարկության արդյունքում ձևավորված փլեյ-օֆֆ փուլում։
ՈՒԵՖԱ-ի Գործադիր կոմիտեի որոշմամբ վիճակահանության արդյունքում Հայաստանի և Ադրբեջանի ազգային հավաքականները չեն կարող ընդգրկվել նույն խմբում։
Որակավորման փուլի հանդիպումները կանցկացվեն 2023 թվականի մարտ-նոյեմբեր ամիսներին։ Եվրոպայի առաջնությունը կկայանա 2024 թվականի հունիսի 14-ից հուլիսի 14-ը։

Euro-2024 draw. The teams of Armenia and Azerbaijan cannot be included in the same group
On October 9, the draw for the qualifying round of the UEFA European Championship 2024 will occur in the German city of Frankfurt.
The official FFA website reports that the 53 countries participating in the qualifying round will be divided into 10 groups (7 groups with 5 teams each and 3 groups with 6 participants). They will compete for 23 tickets to the final group stage of EURO 2024. Germany will participate in the group stage of EURO 2024 as the host country of the championship.
Basket 1:
Netherlands
Croatia
Spain
Italy
Denmark
Portugal
Belgium
Hungary
Switzerland
Poland
Basket 2:
France
Austria
Czech
England
Wales
Israel
Bosnia and Herzegovina
Serbia
Scotland
Finland
Basket 3:
Ukraine
Iceland
Norway
Slovenia
Ireland
Albania
Montenegro
Romania
Sweden
Armenia:
Basket 4:
Georgia
Greece
Turkey
Kazakhstan
Luxembourg
Azerbaijan
Kosovo
Bulgaria
Faroe Islands
North Macedonia
Basket 5:
Slovakia
Northern Ireland
Cyprus
Belarus
Lithuania
Gibraltar
Estonia
Latvia
Moldova
Malta
Basket 6:
Andorra
San Marino
Liechtenstein
The groups' first and second-ranked teams will win a ticket to EURO 2024. The remaining three places will be played in the play-off stage due to the 2022 Nations League draw.
According to the decision of the UEFA Executive Committee, as a result of the draw, the national teams of Armenia and Azerbaijan cannot be included in the same group.
The matches of the qualifying round will be held in March-November 2023. The European Championship will take place from June 14 to July 14, 2024.