Իրականության հետ որևէ առերեսում, իրականության որևէ ճանաչում՝ քայլ առաջ է. Հակոբ Բադալյան
«Երբ 2021թ․ խորհրդարանի ընտրությունից հետո ստացված պատկերը դիտարկեցի քայլ առաջ, մի շարք հարգարժան մարդիկ տարակուսել էին այդ գնահատականից, թե ինչպե՞ս քայլ առաջ, եթե, օրինակ, «նախկիններն» են վերադառնում խորհրդարան:
Տարբեր առիթներով պարզաբանել եմ, որ իրավիճակը քայլ առաջ է, որովհետև մոտեցել է մեր հասարակական-քաղաքական կյանքում առկա իրողությունների՝ «գետնի վրա եղած» պատկերին, ուժերի հարաբերակցությանը: Իսկ, իրականության հետ որևէ առերեսում, իրականության որևէ ճանաչում՝ քայլ առաջ է: Իրականությունն արձանագրելու և ճանաչելու, դրա հետ առերեսվելու շնորհիվ է միայն, որ կարող ես ունենալ այն փոխելու, արդիականացնելու գործնական հնարավորության նախադրյալ․ իհարկե, անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար նախադրյալ:
Այդ իմաստով նաև, 2021թ․ արտահերթ ընտրության հաջորդ օրն իսկ կարծիք եմ հայտնել, որ անմիջապես սկսելու է հենց այդ պատկերի վերաձևման գործընթացը, որովհետև դա մի պատկեր է, որը ստացվել է շատ կոնկրետ իրավիճակային գործոնների ազդեցությամբ, բայց այդ գործոնները ծավալվելու, զարգանալու և տրանսֆորմացվելու են, ու, ըստ այդմ, փոխվելու է նաև այդ պատկերը:
Երևանի ավագանու ընտրությանը մենք տեսնում ենք այդ պրոցեսի միջանկյալ մի հանգրվան, որը ևս քայլ առաջ է, որովհետև իրականության արտացոլումն է: Այդ քայլերը, անկախ թվաբանական արդյունքից, կարևոր են իրավիճակը փոխելու եզրահանգումներ անելու տեսանկյունից: Ով ինչ արդյունավետություն կունենա այդ եզրահանգումների և հետագա աշխատանքի առումով, ըստ այդմ էլ կընթանա հասարակական-քաղաքական տրանսֆորմացիան՝ օգտակարության կամ ճգնաժամի ճանապարհով»:

"When I looked at the picture obtained after the 2021 parliamentary election as a step forward, several respectable people were puzzled by that assessment; how is it a step forward if, for example, the "formers" are returning to the parliament?
I have clarified on different occasions that the situation is a step forward because it has come closer to the reality in our social and political life, the picture "on the ground," the balance of forces. And, in any confrontation with reality, any recognition of fact is a step forward. Only through recording and recognizing reality, facing it can you have a prerequisite for the practical possibility of changing it and modernizing it. Indeed, it is a necessary but not sufficient prerequisite.
In that sense, the day after the extraordinary election of 2021, I expressed my opinion that the process of reshaping that image will begin immediately because it is an image that was obtained under the influence of particular situational factors. Still, these factors will unfold, develop, and transform, and that image will change accordingly.
We see the election of the Yerevan Council of Elders as an intermediate milestone in that process, which is another step forward because it is a reflection of reality. Regardless of the arithmetic result, those steps are essential from the point of view of making conclusions to change the situation. Whoever will be effective in terms of those conclusions and further work, according to that, the socio-political transformation will go along the path of usefulness or crisis."