ԱՄՆ-ն իր դրոնին հարվածած ռուս օդաչուին անվանել է «ապուշ»
ԱՄՆ անվտանգության խորհրդի խոսնակ Ջոն Քիրբին «ծիծաղելի» է անվանել ՌԴ ՊՆ որոշումը, որը պետական ​​պարգևներ է շնորհել Սու-27 կործանիչի այն օդաչուներին, որոնք ուղեկցել են ամերիկյան MQ-9 Reaper անօդաչու թռչող սարքը մինչև Սև ծովում կործանվելը։
Ազգային անվտանգության խորհրդի խոսնակն ասել է, որ ԱՄՆ-ն չգիտի՝ օդաչուն միտումնավոր է խոցել է MQ-9 անօդաչու թռչող սարքը, թե ոչ, «բայց նա դա արել է»․ «Ես չեմ հասկանում, թե ինչու են նրանք խիզախության համար մրցանակ շնորհել օդաչուին, ով, վատագույն դեպքում, չարամտորեն վտանգի տակ է դրել իրեն և ամերիկյան ունեցվածքը, իսկ լավագույն դեպքում՝ պարզապես ապուշ է», - ավելացրել է Քիրբին:

The US called the Russian pilot who shot down its drone an "idiot"
US Security Council spokesman John Kirby called "ridiculous" the decision of the Russian Ministry of Defense, which awarded state awards to the pilots of the Su-27 fighter jet who escorted the American MQ-9 Reaper drone until it crashed in the Black Sea.
A spokesman for the National Security Council said the US did not know whether the pilot shot down the MQ-9 drone on purpose, "but he did." "I don't understand why they gave an award for bravery to a pilot who, at worst, maliciously put himself and American property in danger and, at best, is just plain stupid," Kirby added.