Ալիևը փորձում է սպանել արևմտյան ֆորմատները ու նպաստել ռուսական լուծումների ակտիվացմանը
«Բերձորի միջանցքում կովկասյան թաթարների բնապահպանական բունտը ծիծաղաշարժ ստացվեց։ Թատրոնը համոզիչ չէր։ Անգամ միջազգային դիվանագետներն են հեգնանքով շեշտում մարդակերի դեմքով բնապահպան ակտիվիստներին։ Դրան հաջորդեց նոր ցիրկը, այս անգամ՝ Ալիևի ազատ լրագրողների թատրոնով, որոնք իբր թե իրավունք ունեն ազատ տեղաշարժվել իրենց երկրում ու գնալ Ստեփանակերտում ռեպորտաժ անել: Ամեն օր մի սադրանք են պլանավորում ու իրականացնում՝ Արևմուտքի մոտ տեսարան ստեղծելու համար, թե պայքարում են ռուս խաղաղապահների դեմ...
Դա հատկապես պետք է Ալիևին, ով սկզբում Վաշինգտոնում ու Բրյուսելում խաղեր է տվել, թե ուզում է իր տարածքից հանել ռուսներին, նրանց պահողը հայերն են, ոչ թե ինքը, բայց արևմտյան բանակցային ֆորմատը սառեցնելուց հետո զգում է, որ կարող է կասկած բերել իր վրա, որ Արևմուտքում լափել է. իսկ այդպիսի կասկածի հիմքեր Արևմուտքում ունեն։ Հայտարարելով պատմական քարտեզների հիմքով դեմարկացիայի մասին՝ Ալիևը բացահայտ է դարձրել, որ ինքը Ալմա Աթայի պայմանագրի հենքով երբեք խաղաղության պայմանագիր չի ստորագրի, քանի որ Հայաստանից տարածքային պահանջներ ունի. իսկ Վաշինգտոնում նրա ներկայացուցիչները այլ բան են ասել, ու Ալմա Աթայի պայմանագիրը հիմք էր ընդունվել, որը վավերացվել էր Պրահայում... Իսկ Պրահան սպանվեց Ալիևի կողմից՝ Սոչիից հետո... Ու որպեսզի չկասկածեն, որ այդ ամենը Բաքուն ու Մոսկվան միասին են արել, Սոչիում էլ հիմք ընդունվեց Ալմա Աթիի պայմանագիրը... Բայց Ալիևը խաղը վառեց՝ հիշատակելով պատմական քարտեզները, որոնք Ալմա Աթայի հետ կապ չունեն... Լավրովը փորձեց փրկել իրավիճակը, թե՝ քանի որ Բրյուսելում, Պրահայում, Վաշինգտոնում, քաղաքավարությունից դրդված, հայերն ու ադրբեջանցիները համաձայնել են Ալմա Աթային, ապա դա հեշտացնում է խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն ու Արցախի կարգավիճակի հստակեցումը (իբր, հայեր, մեղքը ձեր վիզը, այդ դուք եք Արևմուտքում Արցախը տվել Ադրբեջանին, ոչ թե մենք...):
Ալիևն իր վրա կասկած է բերում նաև միջանցքի խնդրով, որը նա համաձայնել էր Բրյուսելում փակել Շառլ Միշելի նախաձեռնած երկրորդ հանդիպման ժամանակ, բայց կրկին վերջերս հայտարարեց, թե երկրորդ պահանջը Հայաստանից՝ միջանցքն է, որը կրկին ածանցվում է «պատմական քարտեզից», որտեղ Սյունիքն ու Սևանի արևելյան ափը իբր Ադրբեջան են... Ու քանի որ Ալիևը ետ է կանգնում բրյուսելյան ու վաշինգտոնյան բոլոր առանցքային պայմանավորվածություններից (1.դեմարկացիա-դելիմիտացիա Ալմա Աթայի պայմանագրի վրա, 2.խաղաղության պայմանագիր նույն պայմանագրի վրա, 3․արտատարածքային միջանցքից հրաժարում. իսկ այս ամենը կարող է Արևմուտքում կասկածներ խորացնել, թե Ալիևը դա անում է Մոսկվայի հետ համաձայնեցված), այդ երկօրյա կլոունադաներն են բեմականացվում, թե իբր Ադրբեջանը ամեն օր և ամեն ձև պայքարում է ռուս խաղաղապահության դեմ....
Թե ինչ թատրոն կլինի առաջիկա օրերին, կտեսնենք։ Բայց մի բան ակնհայտ է՝ Ալիևը մի կողմից փորձում է լվանալ Արևմուտքի կասկածները, մյուս կողմից սպանել է արևմտյան ֆորմատները ու նպաստել ռուսական լուծումների ակտիվացմանը՝ խաղը փորձելով Մոսկվայի հետ միասին տեղափոխել մեռելածին 3+3 ֆորմատ...

Aliyev is trying to kill the Western formats and promote the activation of Russian solutions.
Styopa Safaryan, the Armenian Institute of International and Security Affairs founder, wrote on her Facebook page.
"The environmental riot of the Caucasian Tatars in the corridor of Berdzor turned out to be funny. The theater was not convincing. Even international diplomats sarcastically emphasize environmental activists with cannibalistic faces. It was followed by a new circus, this time with Aliyev's theater of free journalists, who allegedly have the right to move freely in their country and go to Stepanakert to report. Every day they plan and carry out a provocation to create a scene in the West that they are fighting against Russian peacekeepers...
This is especially necessary for Aliyev, who at first played games in Washington and Brussels where he wanted to remove the Russians from his territory, the Armenians are the ones who keep them, not him, but after freezing the Western negotiation format, he feels that he can bring suspicion on himself. In the West, it was devoured; and they have grounds for such fear in the West. Announcing the distinction based on historical maps, Aliyev made it clear that he would never sign a peace treaty based on the Alma Ata Treaty because he had territorial demands from Armenia. And its representatives in Washington said something else, and the Alma Ata agreement was adopted as a basis ratified in Prague... And Prague was killed by Aliyev after Sochi... And so that they don't suspect that Baku and Moscow did all that together, in Sochi, the Alma Ata agreement was also taken as a basis... But Aliyev ignited the game by mentioning historical maps that have nothing to do with Alma Ata... Lavrov tried to save the situation because in Brussels, Prague, and Washington, out of courtesy, Armenians and Azerbaijanis agreed on Alma Ata. It makes it easier to sign the peace treaty and clarify the status of Artsakh (allegedly, Armenians, the fault is on your neck, it was you who gave Artsakh to Azerbaijan in the West, not us...).
Aliyev also casts doubt on the issue of the corridor, which he agreed to close in Brussels during the second meeting initiated by Charles Michel, but again recently announced that the second demand from Armenia is the corridor, which is again derived from the "historical map," where Syunik and eastern Sevan the coast is supposedly Azerbaijan... And since Aliyev backs away from all key Brussels and Washington agreements (1- demarcation-delimitation on the Alma Ata treaty, 2- peace treaty on the same compact, 3- refusal of the extraterritorial corridor: and all this can deepen suspicions in the West that Aliyev is doing this in coordination with Moscow), those two-day clownings are staged as if Azerbaijan is fighting against Russian peacekeeping every day and in every way...
We will see what theater will be in the coming days. But one thing is clear: on the one hand, Aliyev is trying to wash away the doubts of the West; on the other hand, he killed the Western formats and contributed to the activation of Russian solutions, trying to move the game together with Moscow to the still-born 3+3 configuration...