Ձեզ բժշկական միջամտություն է պետք, ոչ թե` քաղաքագիտական
«Ամեն օր մի զարհուրելի, անհնար հիմարություն ես կարդում ու մտածում, որ սա սահմանն է, սրանից ավելի հիմար բան էլ երբեք ոչ ոք չի կարողանա ասել։ Հետո արթնանում ես, Ավետիք Իշխանյանի հերթական հոդվածն է հայտնվում լրահոսիդ վրա, ու հասկանում ես, որ ոչ մի սահման էլ գոյություն չունի։
1. Պարոն Իշխանյան, եթե պատմության մեջ բոլորը նույն ապուշությունն են արել, դա ձեր պաշտպանած վերնախավի արածը պակաս ապուշ չի դարձնում։ Գոնե հասկանում ե՞ք՝ ինչ ծիծաղելի վիճակի մեջ եք Ձեզ դրել էդ պնդմամբ։ Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի՝ նոր զիջումներ պահանջելու վտանգին, եթե հայկական կողմը համաձայներ կարգավորման որևէ պլանի, քոմենթներում մի հոդված կդնեմ, կարդացեք։ Հույս չունեմ, որ դա որևէ բան կփոխի, բայց կարդացեք։
2. Ռացիոնալ առաջնորդները միայն իղձերով չեն առաջնորդվում, այլ հնարավորություններով։ Հակառակ դիրքորոշման օգտին խոսելը, ինչը դուք անում եք, չի խոսում հետևողականության ու հայրենասիրության մասին, այլ՝ ուղեղի իսպառ բացակայության։
3. Եթե իրադրություն է փոխվում, ռացիոնալ առաջնորդները հարմարեցնում են իրենց դիրքորոշումներն այդ փոփոխություններին։ Նրանց ասել, որ եթե այսինչ ժամանակ այսինչ բանն ես ասել, հետևաբար չպետք է փոխեիր տեսակետդ՝ ԱՆԿԱԽ ՀԱՆԳԱՄԱՆՔՆԵՐԻՑ, նույնպես խոսում է ուղեղի իսպառ բացակայության մասին։ Այո, ես գիտեմ, որ քաղաքական գործիչները հաճախ տեսակետներ են փոխում՝ ըստ իրենց քաղաքական հարմարավետության, ինչը քննադատության արժանի վարքագիծ է։ Սա ակնհայտորեն այդ դեպքը չի։ Իսկ եթե պնդում եք շատերի պես, որ նպատակն ի սկզբանե Արցախը հանձնելն էր, ապա Ձեզ բժշկական միջամտություն է պետք, ոչ թե քաղաքագիտական։

You need medical intervention, not political intervention
Political scientist, and professor of Lehigh University, USA, Arman Grigoryan wrote on his Facebook page.
"Every day, you read some hideous, impossible stupidity and think that this is the limit; no one will ever be able to say anything more stupid than this. Then you wake up, another article by Avetik Ishkhanyan appears on your news feed, and you realize there are no borders.
1. Mr. Ishkhanyan, if everyone in history has done the same stupid thing, that doesn't make the actions of the elite you protect any less stupid. Do you at least understand what a ridiculous situation you have put yourself in with that claim? As for the danger of Azerbaijan demanding new concessions, if the Armenian side agrees to any settlement plan, I will post an article in the comments and read it. I don't hope it will change anything but read on.
2. Rational leaders are guided not only by instincts but also by possibilities. Speaking in favor of the opposite position, which you do, does not speak of consistency and patriotism but a complete imbecile.
3. If the situation changes, rational leaders adapt their positions to those changes. Telling them that if you said such and such at such and such a time, therefore you shouldn't have changed your point of view, REGARDLESS OF THE CIRCUMSTANCES, also speaks of a complete dunderhead. Yes, I know politicians often change their opinions according to their political convenience, which is behavior worthy of criticism. This is not the case. And if you claim, like many others, that the goal from the beginning was to hand over Artsakh, then you need medical intervention, not a political one.