Հարկ վճարողները պարտավոր են ապահովել անկանխիկ վճարում ընդունելու հնարավորություն. ՊԵԿ
Պետական եկամուտների կոմիտեն հիշեցնում է, որ հսկիչ դրամարկղային մեքենաներ կիրառելու պարտավորություն ունեցող հարկ վճարողները, «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն, պարտադիր պետք է ապահովեն վճարային քարտերի միջոցով անկանխիկ վճարման ընդունման հնարավորություն։
Այն դեպքում, երբ տնտեսվարողը չի ընդունում անկանխիկ վճարում կամ չի ապահովում անկանխիկ վճարման հնարավորություն, ապա նրանից գանձվում է տուգանք՝ 300 հազար դրամի չափով:
Նշված խախտումը դրա արձանագրմանը հաջորդող մեկ տարվա ընթացքում կրկին կատարելու դեպքում՝ տնտեսվարողից գանձվում է տուգանք` 400 հազար դրամի չափով:

Налогоплательщики обязаны обеспечить возможность приема безналичной оплаты. КГД
Комитет госдоходов напоминает, что налогоплательщики, имеющие обязанность использования контрольно-кассовых машин, согласно Закону РА "О безналичных операциях", должны обеспечить возможность приема безналичных платежей посредством платежных карт.
В случае, если бизнес-оператор не принимает безналичную оплату или не предоставляет возможность безналичной оплаты, взимается штраф в размере 300 тысяч драмов.
В случае повторного совершения указанного нарушения в течение года после его регистрации с бизнес-оператора будет взиматься штраф в размере 400 тысяч драмов.