Քննարկվել են հայ-չեխական համագործակցության հեռանկարները
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը հանդիպել են ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Պիրունչիկին՝ քննարկելու երկկողմ համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված քայլերն ու զարգացման հնարավորությունները:
Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով դեսպանին, նշել է, որ հանդիպումը լավ առիթ է՝ երկու երկրների միջև առկա համագործակցության շրջանակում նախանշելու հետագա անելիքները:
Ըստ նախարարի՝ համատեղ մի շարք ծրագրերի ուղղությամբ առկա է բավական մեծ առաջընթաց, մասնավորապես՝ շարունակվում են իրականացվել «ՀՀ կառավարության և Չեխիայի Հանրապետության կառավարության միջև մշակույթի, կրթության, երիտասարդության, գիտության և սպորտի բնագավառներում համագործակցության մասին» գործող համաձայնագրով ամրագրված գործողությունները:
Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ մշակվել և չեխական կողմին է փոխանցվել «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ու Չեխիայի Հանրապետության կրթության, երիտասարդության և սպորտի նախարարության միջև կրթության և գիտության բնագավառներում համագործակցության մասին» համաձայնագրի երկարաձգման նախագիծը, որով երկկողմ համագործակցությունը կշարունակվի՝ զարգացման հեռանկարով:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը հետևողական աշխատանք է իրականացնում օտարերկրյա պետությունների համալսարաններում, թանգարան-ինստիտուտներում և կենտրոններում հայերենի ու հայագիտական առարկաների դասավանդման, ինչպես նաև հայագիտական հետազոտությունների խթանման ուղղությամբ:
Ըստ այդմ՝ արտերկրում գործող մեկ տասնյակից ավելի հայագիտական կենտրոններ ՀՀ պետական բյուջեից ստացել են ֆինանսավորում: 2022 թ. նոյեմբերին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը ստորագրել է հուշագիր, ըստ որի՝ Բռնոյի Մասարիկի համալսարանում հիմնադրվել է հայագիտական կենտրոն:
ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպանը ևս կարևորել է երկու երկրների և համալսարանների միջև կապերը, վստահեցրել, որ պատրաստ են օժանդակել դրանց ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը: Կողմերն անդրադարձել են ուսանողների փոխանակման, միջպետական կրթաթոշակների տրամադրման ծրագրերին, երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

Обсуждены перспективы армяно-чешского сотрудничества
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян и заместитель министра Артур Мартиросян встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом Чешской Республики в Республике Армения Петром Пирунчиком, чтобы обсудить шаги, направленные на укрепление двустороннего сотрудничества и возможности развития.
Жанна Андреасян, приветствуя посла, отметила, что встреча является хорошей возможностью наметить дальнейшие действия в рамках существующего сотрудничества между двумя странами.
По словам министра, имеется значительный прогресс в направлении ряда совместных проектов, в частности, мероприятий, предусмотренных действующим соглашением «О сотрудничестве между Правительством Республики Армения и Правительством Чешской Республики в сферах культуры, образования, молодежи, науки и спорта».
Министр также сообщил, что проект продления соглашения «О сотрудничестве в сфере образования и науки между Министерством образования, науки, культуры и спорта РА и Министерством образования, молодежи и спорта Чешской Республики» была разработана и передана чешской стороне, двустороннее сотрудничество с которой будет и дальше развиваться с перспективой.
Министерство образования и культуры Республики Армения проводит последовательную работу в направлении преподавания армянских и арменоведческих предметов в университетах, музеях-институтах и ​​центрах зарубежных стран, а также популяризации арменоведческих исследований.
Соответственно, более десятка арменоведческих центров, действующих за рубежом, получили финансирование из государственного бюджета РА в 2022 году. В ноябре Министерство образования и культуры РА подписало меморандум, согласно которому в Университете им. Масарика в Брно был создан Центр арменоведческих исследований.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Чехии в Армении также подчеркнул важность связей между двумя странами и университетами, заверив, что они готовы содействовать их укреплению и расширению. Стороны коснулись программ студенческого обмена, межгосударственных стипендий и других вопросов, представляющих взаимный интерес.