Կառավարությունը փոփոխում է հաշմանդամության սահմանման շեմերը
«Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքով պայմանավորված՝ Կառավարությունն իր այսօրվա նիստում  որոշում է ընդունել՝ սահմանելով անցումային դրույթներ։
Մասնավորապես՝ առանձնահատկություններ առաջին անգամ դիմողների և վերափորձաքննության համար դիմողների համար։
Առաջնակի դիմողների հաշմանդամությունը 2023 թ. փետրվարի 1-ից գնահատվելու է նոր ընթացակարգերով, իսկ վերափորձաքննության համար դիմողները շարունակելու են գործող ընթացակարգերով մինչև 2023 թ. դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ։
Որոշմամբ առաջարկվում է, մասնավորապես, սահմանել անցումային դրույթներ առաջին անգամ և վերափորձաքննության համար դիմողների համար, հստակեցվում են հաշմանդամության սահմանման շեմերը, իսկ տարիքային տարանջատման սանդղակը համապատասխանեցվում է կրթության ոլորտում կիրառվող սանդղակին։

Правительство меняет пороги определения инвалидности
В связи с законом о внесении изменений и дополнений в закон «Об оценке функциональных возможностей личности» Правительство на сегодняшнем заседании приняло решение, устанавливающее переходные положения.
В частности, функции для обращающихся впервые, и заявителей, проходящих повторное рассмотрение.
Инвалидность первичных заявителей с 1 февраля 2023 г.  будут оцениваться по новым процедурам, а претенденты на повторную экспертизу продолжат работу по существующим процедурам до 31 декабря 2023 года  включительно.
В решении предлагается, в частности, установить переходные положения для обращающихся впервые и на переосвидетельствование, уточнить пороги определения инвалидности, а также привести шкалу возрастного разделения к шкале, применяемой в сфере образование.