«Վերին Շորժայի բլրակում հայ զինվորների մարմիններ կան»․ ԳՇ պետի տեղակալ
Սեպտեմբերի 28-ին Ջերմուկի ուղղությամբ Ադրբեջանը կիրառել է 82 միլիմետրանոց ականանետ և ԱԹՍ, ինչի հետևանքով 3 զոհ ունեցանք։ Այս մասին հայտնել է ԳՇ պետի տեղակալ Առաքել Մարտիկյանը։
«Սեպտեմբերի 13-14-ին ադրբեջանցիներին հաջողվել է մտնել այն դիրքեր, որտեղ մինչև վերջ կանգած են եղել հայ զինվորները և զոհվել։ Ադրբեջանցիները սպանել են մեր վիրավորներին, բուժաշխատող կանանց մարմիններ խոշտանգել։ Վերին Շորժայի բլրակում  հայ զինվորների մարմիններ կան, սակայն ադրբեջանցիները չեն թողնում մարմինները դուրս բերել»,- նշել է նա։
ԳՇ պետի տեղակալը նշել է նաև, որ Ադրբեջանը Վարդենիսի ուղղությամբ գրավել է մի քանի մարտական դիրք, տարածքային ամենամեծ կորուստը, սակայն, Ջերմուկում է։
«Չենք կարող ասել, թե այստեղ տարածքային լուրջ առաջխաղացում են ունեցել, իրենց հաջողվել է մի քանի մարտական դիրք գրավել: Եթե այդ դիրքերը մարտավարական տեսանկյունից այդքան կարևոր չեն, ապա կարևոր են ռազմավարական տեսանկյունից։ Դրանք անմիջապես կախված են մեր բնակավայրերի վրա, այդտեղից կարողանում են որոշակիորեն հսկողություն սահմանել ճանապարհների վրա, հոգեպես ճնշում են մոտակա գյուղերին իրենց ներկայությամբ»,- նշել է նա։
Մարտիկյանի խոսքով՝ նոր հարձակման վախ չկա, սակայն հայկական ԶՈւ-ն միշտ սպասում է նոր սադրանքների, քանի որ Ադրբեջանը փորձելու է խնդիրը լուծել հօգուտ իրեն։

«На холме Верин Шоржа лежат тела армянских солдат». Заместитель начальника Генерального штаба
28 сентября Азербайджан применил 82-миллиметровый миномет и зенитную ракету в направлении Джермука, в результате чего у нас 3 погибших. Об этом сообщил заместитель начальника Генштаба Аракел Мартикян.
«13-14 сентября азербайджанцам удалось выйти на наши позиции, где до конца стояли и погибли армянские солдаты. Азербайджанцы убивали наших раненых, истязали тела женщин медработников. «На холме Верин Шоржа есть тела армянских солдат, но азербайджанцы не разрешают их вынести», - сказал он.
Замначальника Генштаба также отметил, что Азербайджан захватил несколько боевых позиций в направлении Вардениса, однако самые большие территориальные потери - в Джермуке.
«Нельзя сказать, что они имели здесь серьезное территориальное продвижение, им удалось захватить несколько боевых позиций. И если эти позиции не так важны с тактической точки зрения, то они важны со стратегической точки зрения. Они висят прямо над нашими населенными пунктами, оттуда имеют возможность в определенной степени контролировать дороги, психологически угнетают близлежащие села своим присутствием", - сказал он.
По словам Мартикяна, нового нападения нет, но ВС Армении всегда ждут новых провокаций, потому что Азербайджан постарается решить проблему в свою пользу.