«Վերին Շորժայի բլրակում հայ զինվորների մարմիններ կան»․ ԳՇ պետի տեղակալ
Սեպտեմբերի 28-ին Ջերմուկի ուղղությամբ Ադրբեջանը կիրառել է 82 միլիմետրանոց ականանետ և ԱԹՍ, ինչի հետևանքով 3 զոհ ունեցանք։ Այս մասին հայտնել է ԳՇ պետի տեղակալ Առաքել Մարտիկյանը։
«Սեպտեմբերի 13-14-ին ադրբեջանցիներին հաջողվել է մտնել այն դիրքեր, որտեղ մինչև վերջ կանգած են եղել հայ զինվորները և զոհվել։ Ադրբեջանցիները սպանել են մեր վիրավորներին, բուժաշխատող կանանց մարմիններ խոշտանգել։ Վերին Շորժայի բլրակում  հայ զինվորների մարմիններ կան, սակայն ադրբեջանցիները չեն թողնում մարմինները դուրս բերել»,- նշել է նա։
ԳՇ պետի տեղակալը նշել է նաև, որ Ադրբեջանը Վարդենիսի ուղղությամբ գրավել է մի քանի մարտական դիրք, տարածքային ամենամեծ կորուստը, սակայն, Ջերմուկում է։
«Չենք կարող ասել, թե այստեղ տարածքային լուրջ առաջխաղացում են ունեցել, իրենց հաջողվել է մի քանի մարտական դիրք գրավել: Եթե այդ դիրքերը մարտավարական տեսանկյունից այդքան կարևոր չեն, ապա կարևոր են ռազմավարական տեսանկյունից։ Դրանք անմիջապես կախված են մեր բնակավայրերի վրա, այդտեղից կարողանում են որոշակիորեն հսկողություն սահմանել ճանապարհների վրա, հոգեպես ճնշում են մոտակա գյուղերին իրենց ներկայությամբ»,- նշել է նա։
Մարտիկյանի խոսքով՝ նոր հարձակման վախ չկա, սակայն հայկական ԶՈւ-ն միշտ սպասում է նոր սադրանքների, քանի որ Ադրբեջանը փորձելու է խնդիրը լուծել հօգուտ իրեն։

"There are bodies of Armenian soldiers on the hill of Verin Shorzha." Deputy Head of General Staff
The deputy head of the General Staff informed that on September 28, Azerbaijan used an 82-millimeter mortar and an anti-aircraft missile in the direction of Jermuk, resulting in 3 victims. Arakel Martikian,
"On September 13-14, the Azerbaijanis managed to enter the positions where the Armenian soldiers stood until the end and died. The Azerbaijanis killed our wounded and tortured the bodies of medical workers. "There are bodies of Armenian soldiers on the hill of Upper Shorzha, but the Azerbaijanis do not allow the bodies to be taken out," he noted.
The deputy head of the General Staff also noted that Azerbaijan had captured several combat positions in the direction of Vardenis; the most significant territorial loss, however, is in Jermuk.
"We cannot say they had a serious territorial advance here; they managed to capture several combat positions. If these positions are not so important from a tactical point of view, they are important from a strategic point of view. They directly depend on our settlements; from there, they can control the roads to a certain extent, psychologically oppress the nearby villages with their presence," he said.
According to Martikyan, there is no fear of a new attack. Still, the Armenian Armed Forces are always waiting for further provocations because Azerbaijan will try to solve the problem in its favor.