Արտասահմանցի երիտասարդները ծանոթացել են ԿԳՄՍՆ երիտասարդական ծրագրերին
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունում հյուրընկալվել էին «Եղվարդ» երիտասարդական-բնապահպանական հասարակական կազմակերպության և Youth and Environment Europe միջազգային կազմակերպության համատեղ ծրագրի (դասընթացի) մասնակիցները:
Սեպտեմբերի 18-25-ը Աղվերանում իրականացվող ծրագիրը երիտասարդների կարողությունների զարգացման դասընթաց է, որի նպատակն է խթանել գյուղական բնակավայրերի, փոքրամասնությունների և խոցելի խմբերի երիտասարդների մասնակցությունը տեղական մակարդակում որոշումների կայացման գործընթացներին:
Դասընթացին մասնակցելու նպատակով ՀՀ են ժամանել եվրոպական 12 երկրներից շուրջ 27 երիտասարդներ: Մասնակիցները հնարավորություն ունեն իրականացնելու փորձի փոխանակում բնապահպանական օրենսդրության ոլորտում որոշումների կայացման ուղղությամբ երիտասարդների մասնակցության վերաբերյալ։
Դասընթացի շրջանակում նախատեսվող ուսուցողական այցելություններից էր ԿԳՄՍ նախարարության երիտասարդական քաղաքականության լրացուցիչ և շարունակական կրթության վարչության աշխատակիցների հետ հանդիպումը, որի ընթացքում երիտասարդներին ներկայացվել են ՀՀ պետական երիտասարդական քաղաքականությունը և ոլորտի ծրագրերը:
Հյուրերը բարձրաձայնել են մի շարք հարցեր` երիտասարդների ներգրավածությանն ուղղված ծրագրերի վերաբերյալ և ստացել սպառիչ պատասխաններ:

Иностранная молодежь ознакомилась с молодежными программами МОНКС
В Министерстве образования и культуры РА приняли участников совместной программы (курса) молодежно-экологической общественной организации "Егвард" и международной организации "Youth and Environment Europe".
Программа, реализованная в Агверане 18-25 сентября, представляет собой курс по развитию потенциала молодежи, направленный на содействие участию молодежи из сельской местности, меньшинств и уязвимых групп в процессах принятия решений на местном уровне.
Для участия в тренинге в Армению прибыли около 27 молодых людей из 12 стран Европы. Участники имеют возможность обменяться опытом по участию молодежи в принятии решений в сфере природоохранного законодательства.
Одним из образовательных визитов, запланированных в рамках курса, была встреча с работниками отдела дополнительного и непрерывного образования Молодежной политики Министерства образования и культуры, в ходе которой молодежи были представлены государственная молодежная политика и программы РА.
Гости задали ряд вопросов по программам, направленным на вовлечение молодежи, и получили исчерпывающие ответы.