Քաղաքաշինության կոմիտեի մասնագետները հետևել են նոր կառուցվող թաղամասի շինաշխատանքներին
Հանրային ծառայողներին բնակարաններով ապահովման ծրագրի շրջանակում կառուցվող շենքային համալիրների շինարարական աշխատանքների ընթացքին հետևելու նպատակով Քաղաքաշինության կոմիտեի աշխատակիցներն այցելել են Երևանի Գրիբոյեդովի 48 հասցեում կառուցվող «Կոմիտաս պարկ» բնակելի թաղամաս: Այն բաղկացած է բազմաբնակարան բնակելի 11 մասնաշենքից, որոնցից յոթը նախատեսված է պետական ծրագրով:
Այցի ընթացքում կոմիտեի ներկայացուցիչներն արձանագրել են, որ մոտ 80%-ով ավարտված է ստորգետնյա երկհարկանի ավտոկայանատեղիների հիմնակմախքի կառուցումը, 75%-ով ավարտված են պետական ծրագրով նախատեսված 7 մասնաշենքերի, իսկ 55%-ով՝ բնակելի ամբողջ համալիրի երկաթբետոնե հիմնակմախքի կառուցման աշխատանքները: Շինարարական աշխատանքներն իրականացվում են նախատեսված ժամանակացույցին համապատասխան: Կատարվում են միջնապատերի կառուցման և շենքերի երեսպատման աշխատանքները:
Քաղաքաշինության կոմիտեի մասնագետների շրջայցերը և բնակելի շենքային համալիրի դիտարկումները կրում են պարբերական բնույթ:
«Կոմիտաս պարկ» բազմաբնակարան շենքային համալիրը հանրային ծառայողներին մատչելի բնակարաններով ապահովման ծրագրի շրջանակում կառուցվում է պետական համակարգմամբ՝ բնակարանային շինարարությունը խրախուսելու և կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի իրականացմանն աջակցելու նպատակով:
Համալիրում նախատեսված 478 բնակարանների և ավոտակայանատեղիների բաշխումն առաջին փուլով արդեն իրականացվել է: Շինարարական աշխատանքների ավարտը և բնակարանների հանձնումը նախատեսված են 2024 թ. երկրորդ կիսամյակում:

Специалисты Градостроительного комитета проследили за ходом строительства нового жилищного комплекса
В целях наблюдения за ходом строительства нового комплекса зданий в рамках программы обеспечения государственных служащих жильем сотрудники Градостроительного комитета посетили строящийся микрорайон «Komitas Park» по улице Грибоедова, 48. В его состав входят 11 многоквартирных жилых домов, семь из которых предусмотрены госпрограммой.
В ходе визита представители комитета констатировали, что строительство каркаса подземных двухэтажных автостоянок выполнено примерно на 80%, строительство 7 зданий, предусмотренных госпрограммой, выполнено на 75%, железобетонного каркаса всего жилого комплекса завершено на 55%. Строительные работы ведутся в соответствии с запланированным графиком. Осуществляется возведение перегородок, облицовка зданий.
Визиты специалистов Градостроительного комитета в целях наблюдения за комплексом жилых домов носят регулярный характер.
Многоквартирный дом Komitas Park строится по государственной системе в рамках программы обеспечения доступным жильем государственных служащих в целях стимулирования жилищного строительства и поддержки реализации строительных инвестиционных программ.
Распределение 478 квартир и паркомест в комплексе уже осуществлено на первом этапе. Завершение строительных работ и сдача квартир запланирована на вторую половину 2024 года.