Ոչ միայն գներն են բարձրանում, այլև՝ ապրանքի քաշը նվազում
Հայաստանում այս օրերի թանկացումներին զուգահեռ որոշ ապրանքների դեպքում կարելի է ականատես լինել դրանց քաշի նվազման։ Նման երևույթը տնտեսագիտության մեջ անվանում են shrinkflation՝ թաքնված գնաճ, երբ տեղի է ունենում ապրանքի չափի, քանակի փոքրացում կամ որակի նվազեցում, մինչդեռ դրանց գները մնում են անփոփոխ կամ, նույնիսկ, աճում են։
Radar Armenia-ի հետ զրույցում Հայաստանի սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանը նշեց, որ նման երևույթ Հայաստանում եղել է տարիներ շարունակ: Նա նշեց՝ նման խնդիրների կարգավորման պատասխանատուն ՊԵԿ-ն է և Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը. «Տարիներ շարունակ ասում ենք, որ որոշ անբարեխիղճ տնտեսվարողներ այդպես են վարվում՝ հացի քաշն է պակաս կամ խոնավությունն է ավել, սուրճի կոֆեինն է պակաս, բենզինի մեջ՝ օկտանի թիվը, և այլն։ Պետական եկամուտների կոմիտեին տարիներ շարունակ ասել եմ (ՊԵԿ ներկայիս նախագահի հետ չեմ խոսել)՝ այդ հարցը պետք է պարզել։ Օրինակ, հացի քաշի կամ խոնավության պատասխանը տալիս է լաբորատորիան։ Եթե մարդն ուզում է հացի քաշն ստուգել, այդպիսի կշեռք խանութներում չկա, որ 4-7 գրամի տարբերությունը բացահայտի, նման կշեռք կա միայն լաբորատորիայում: ՊԵԿ-ից, որպես կանոն, ասել են՝ «մենք լաբորատորիա չունենք», և դրանով ավարտել են։ Պետք չէ, որ ՊԵԿ-ը ունենա լաբորատորիա։ Հացի նմուշները կարող են ուղարկվել լաբորատորիա, և հաջորդ օրը ստանալ պատասխանը»։
Տնտեսվարողների նկատմամբ տուգանքները հիմնականում չեն գերազանցում նրանց ունեցած շահույթը։ Ըստ Պողոսյանի՝ առաջին անգամ տուգանքը սովորաբար լինում է այնպիսի գումար, որը հնարավոր է հեշտությամբ վճարել. «ՊԵԿ-ը իրավունք ունի դադարեցնել առևտուրը, իսկ դա խիստ պատիժ է, որովհետև եթե խանութը կամ արտադրամասը 2-5 օրով փակվի, կարող է սնանկանալ»։
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» հ/կ ղեկավար Բաբկեն Պիպոյանն էլ Radar Armenia-ի հետ զրույցում նշեց, որ բավական է ուսումնասիրել Վիճակագրական ծառայության տվյալները՝ համոզվելու, որ սպառողական ապրանքախմբերում կա երկնիշ գնաճ. «Նմանատիպ դեպքերի մասին տեղյակ ենք։ Շատ ապրանքներ կան, որ, թվում է, գինը հարաբերականորեն քիչ է փոխվել, բայց պարզվում է, օրինակ, 13-14%-ով թանկացել է։ Դիմացինի համար տարօրինակ է դա, որովհետև, օրինակ, թթվասերը գնել է 500 դրամով, հիմա էլ է գնում 500 դրամով, հետո, երբ ասում ես՝ թանկացել է, զարմանում է, բայց տուփի վրա նշված է, որ 500 գրամանոց թթվասերը դարձել է 450գ»։
Ըստ տնտեսագետի՝ շուկայում մակնշման խնդիր կա. «Շատ հայրենակիցներ պարզապես չգիտեն, թե ինչ քաշի հաց են գնում։ Քաղաքացին մտնում է խանութ, ասում է՝ «200 դրամանոց հաց տվեք», այլ ոչ՝ գրամանոց, որովհետև քաշը նշված չէ»։
Պիպոյանը, անդրադառնալով այս ամենի վերահսկողությանը, նշեց՝ պետությունը պետք է հասկանա, որ սպառողի հիմնարար իրավունքներից մեկը նվազագույն կարիքների բավարարումն է. «Երբ գնաճի ֆոնին եկամուտների աճ չկա, նվազագույն կարիքների բավարարման մասով ունենում ենք խնդիր։ Եթե պետությունը չի կարողանում գնաճը զսպել, պետք է գոնե համապատասխան ծրագրեր իրականացնի՝ այդ մինիմալ խնդիրը լուծելու համար, իսկ ինչ վերաբերում է թաքցված գնաճը բացահայտելուն, պետք է վերահսկողություն իրականացվի, որ մակնշումները լինեն ճիշտ»։
Ապրանքի գնի և քաշի հարցում խաբեության դեպքերի տուգանքների մասով Պիպոյանը տեսակետ հայտնեց. «Եթե տնտեսվարողը հասկանա, որ պայմանական 1 միլիոն ավել գումար ստանալու դիմաց հետագայում ունենալու է 5 միլիոնի տուգանք, չի անի նման բան»։

Не только цены растут, но и вес продукта падает.
Параллельно с ростом цен в Армении в эти дни в случае некоторых продуктов наблюдается их похудание. Такое явление в экономике называется шринкфляцией - скрытой инфляцией, когда происходит уменьшение размера, количества или качества товара, при этом цены на них остаются неизменными или даже растут.
В беседе с Radar Armenia президент Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян отметил, что подобное явление существует в Армении уже много лет. Он отметил, что за решение таких вопросов отвечает Комитет госдоходов и Комиссия по защите экономической конкуренции. «Мы годами говорим, что некоторые недобросовестные бизнесмены ведут себя так: вес хлеба меньше или влажность больше, кофеина в кофе меньше, октанового числа в бензине и т.д. Я уже много лет обращаюсь к Комитету государственных доходов (я не говорил с нынешним председателем Комитета государственных доходов), что этот вопрос требует уточнения. Например, ответ на точный вес хлеба или влаги дает лаборатория. Если человек хочет проверить вес хлеба, в магазинах нет весов, которые могут определить разницу в 4-7 граммов, такие весы есть только в лаборатории. Комитет госдоходов, как правило, говорил: «У нас нет лаборатории», и на этом заканчивали. В Комитете госдоходов и не должно быть лаборатории. Образцы хлеба можно отправить в любую лабораторию, чтобы получить ответ на следующий день».
Штрафы в отношении предприятий, как правило, не превышают их прибыли. По словам Погосяна, в первое время штраф обычно представляет собой сумму, которую можно легко заплатить. «Комитет государственных доходов имеет право прекратить торговлю, а это суровое наказание, потому что, если магазин или мастерская будет закрыта на 2-5 дней, она может обанкротиться».
В беседе с Radar Armenia руководитель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян  сказал, что достаточно изучить данные Статистической службы, чтобы убедиться в двузначной инфляции по группам потребительских товаров. "Мы знаем о таких случаях. Есть много товаров, которые вроде бы относительно мало изменились, а оказывается, например, что они подорожали на 13-14%. Людям кажется это странным, потому что, например, они купили сметану за 500 драмов, теперь покупают ее за те же 500 драмов, потом, когда вы говорите, что она подорожала, они удивляются, но на коробке то указано. что из 500 грамм сметаны стало 450 грамм».
По словам экономиста, на рынке существует проблема маркировки. «Многие соотечественники просто не знают, какого веса хлеб они покупают. Гражданин заходит в магазин и говорит: «Дайте мне хлеба за 200 драм», а не в грамм, потому что вес не указан».
Пипоян, говоря о контроле всего этого, отметил, что государство должно понимать, что одним из основных прав потребителя является удовлетворение минимальных потребностей. «Когда нет роста доходов на фоне инфляции, у нас возникает проблема с обеспечением минимальных потребностей. «Если государство не в состоянии обуздать инфляцию, оно должно хотя бы реализовать соответствующие программы для решения этой минимальной проблемы, а что касается выявления скрытой инфляции, то необходимо осуществлять контроль, чтобы разметка была правильной».
Пипоян высказал мнение о штрафах за случаи мошенничества в цене и весе товара. «Если бизнес понимает, что у него будет штраф в размере 5 млн в обмен на получение еще 1 млн условных денег, он не пойдет на такое».