Հայաստանի 2-րդ վարչապետը. Թիֆլիսի քաղաքապետն ու մասսոնական օթյակների անդամը (Լուսանկարներ)
Ալեքսանդր Խատիսյանը ծնվել է Թիֆլիսում՝ 1874թ. փետրվարի 17-ին ազնվականի ընտանիքում։ 1891թ. ավարտել է Թիֆլիսի պետական գիմնազիան, սովորել է Մոսկվայի և Խարկովի համալսարաններում և ստացել բժշկական կրթություն։ 1897թ. գերազանցությամբ ավարտել է համալսարանը ու ստացել բժիշկի մասնագիտություն։ 1898թ. մեկնել է արտասահման՝ վերապատրաստվելու լավագույն կլինիկաներում։ Այցելել է Իտալիա, Ֆրանսիա ու Գերմանիա, որտեղ ուսուցանել է հասարակական, իրավական գիտություններ ու մունիցիպալ գործ՝ սպանդանոցներ, հիվանդանոցներ, ջրամատակարարում։
Խատիսյանը տիրապետել է հայերենին, ռուսերենին, անգլերենին, ֆրանսերենին, գերմաներենին ու վրացերենին։
1900թ. վերադարձել է Թիֆլիս ու զբաղվել քաղաքականությամբ։ 1902թ. ընտրվել է Քաղաքային դումայի նախագահ, Թիֆլիսի քաղաքային խորհրդի խորհրդական, 1905թ.՝ քաղաքային վարչության անդամ։ Մասնակցել է 1905թ. հեղափոխությանը։ 1907թ. Թիֆլիսի քաղաքագլխի օգնականն էր, 1910-1917թթ.՝ Թիֆլիսի քաղաքագլուխը։ Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին հայ գաղթականներին և Մեծ եղեռնի վերապրածներին օգնության կազմակերպողներից մեկն էր։ Աջակցել է հայկական կամավորական ջոկատների կազմավորմանը։ 1915 - 1917թթ. ընտրվել է Հայկական Ազգային Բյուրոյի (Թիֆլիս) նախագահի տեղակալ։
1917թ. Փետրվարյան հեղափոխությունից հետո ընդունվել է ՀՅԴ շարքերը։ Այդ ընթացքում ղեկավարել է Հայկական Ազգային Բյուրոն, 1917թ. տեղափոխվել Հայաստան և ընտրվել Ալեքսանդրապոլի քաղաքագլուխ։ 1918թ. ապրիլին նշանակվել է նորաստեղծ Անդրկովկասյան Դեմոկրատական Ֆեդերատիվ Հանրապետության ֆինանսների և պարենի նախարար, նաև անդրկովկասյան Սեյմի կառավարության օգնության նախարար։
Մասնակցել է Թուրքիայի հետ խաղաղության բանակցություններին Տրապիզոնում (փետրվարին) և Բաթումում (մայիսին)։ Հայաստանի Հանրապետության հռչակումից հետ Խատիսյանը Հովհաննես Քաջազնունու հետ ստորագրել է Բաթումի խաղաղության պայմանագիրը։ 1918 նոյեմբերին Նա նշանակվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար։ 1919 թվականի փետրվարի 15-ին նա նշանակվում է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար, երբ Քաջազնունին կենտրոնանում է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների խորացման վրա։ Խատիսյանի կառավարման ժամանակ մի կարճ շրջափուլ հնարավորություն առաջացավ կենտրոնանալ պետության տնտեսության ու սոցիալական հարաբերությունների կարգավորման վրա։ Այդ շրջանում տնտեսական վերափոխություններ կատարվեցին, օրենսդրական բազա ստեղծվեց, կրթական ու մշակութային կյանքի աշխուժացում տեղի ունեցավ։ 1919 թ-ի ամռանը երկրորդ գումարման Ազգային Ժողովը պահանջեց Խատիսյանից ձևավորել նոր կառավարություն։ Օգոստոսի 10-ին կառավարության կոր կազմը հաստատվեց՝ 5 նախարարներով։ 1920 թ-ի գարնանը Խատիսյանը ներկայացնում է իր կառավարության երրորդ կազմը՝ 9 նախարարներով։
Խատիսյանի պաշտոնավարության վերջին շրջանում Հայաստանում իրավիճակը կրկին ապակայունացավ, Ադրբեջանը խորհրդայնացավ, այդ ընթացքում մայիսին տեղի ունեցան ցույցեր, և բոլշևիկներն օգտագործեցին այդ ցույցերը. արդյունքում առաջացավ կառավարական ճգնաժամ։ Բոլշևիկյան ապստամբության հետևանքով ստեղծված լարված դրության պայմաններում մայիսի 5-ին գումարվեց խորհրդարանի արտակարգ նիստ։ Խատիսյանի հրաժարականը օրենսդիրներին ներկայացրեց Հ. Քաջազնունին։ Խորհրդարանն ընդունեց Խատիսյանի կաբինետի հրաժարականը։
Հայաստանի Առաջին Հանրապետության անկումից հետո Խատիսյանը տեղափոխվում է Փարիզ, որտեղ հայկական ազգային պատվիրակության կազմում շարունակում է քաղաքական գործունեությունը, սկզբում որպես նախագահի տեղակալ, ապա նախագահ։ 1922-1923թթ. մասնակցում է Լոզանի կոնֆերանսին։
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին՝ Փարիզի օկուպացիայի ժամանակ, տեղափոխվել է Պորտուգալիա՝ Պորտու քաղաք։ 1944թ. Խատիսյանը ձերբակալվել է՝ գաղտնի ամբաստանության հիման վրա և մեղադրել գերմանացիների հետ կապերի մեջ։ Սակայն շուտով ազատվել է բանտարկությունից՝ փաստերի բացակայության պատճառով։ Մահացել է 1945թ. մարտի 10-ին՝ Փարիզում։
Հետաքրքրական է, որ իր կյանքի ընթացքում Խատիսյանը սոցիալական ակտիվ գործունեություն է ծավալել՝ անդամակցելով ինչպես ռուսական տարբեր խմբակների, այնպես էլ մասոնական օթյակներին։1924—1931թթ. նա անդամակցել է Հյուսիսային աստղ օթյակին, 1931-1937թթ.՝ Ֆրանսիայի Մեծ Արևելքի Ազատ Ռուսաստան օթյակին։ 1932թ. անդամակցել է «Հյուսիսային աստղ» օթյակի ղեկավար մարմնին, որը համախմբում էր 18-րդ աստիճանի ռուսաստանցի մասսոններին։

Александр Хатисян родился в Тифлисе 17 февраля 1874 года в семье дворянина. В 1891 г. окончил Тифлисскую государственную гимназию, учился в Московском и Харьковском университетах, получил медицинское образование. В 1897 г. окончил университет с отличием и получил профессию врача. В 1898 г. уехал за границу стажироваться в лучших клиниках. Он посетил Италию, Францию и Германию, где изучал гигиену, общественное, правоохранительное и муниципальное дело: бойни, больницы, водопроводы. Издал в Париже и Берлине несколько брошюр и книг по вопросам городского благоустройства: водопроводах, мостовых, народных домах и др.
Владел армянским, русским, грузинским, французским, немецким и английским языками.
В 1900 г. вернулся в Тифлис и занялся политикой. В 1902 г. был избран председателем городской думы, советником Тифлисской городской управы, в 1905 г. членом городской управы. Участвовал в Революции 1905 года. С 1907 г. был помощником городского головы Тифлиса, в 1910—1917 годах — городской голова Тифлиса. В годы Первой мировой войны был одним из организаторов помощи армянским беженцам и пережившим Геноцид. Поддержал формирование армянских добровольческих отрядов. С 1915 - 1917 гг. был избран заместителем председателя Национального бюро Армении (Тифлис).
В 1917 г. После Февральской революции вступил в ряды АРФД. В том же году переехал в Армению и был избран мэром Александрополя. В апреле 1918 г. он был назначен министром финансов и продовольствия новообразованной Закавказской Демократической Федеративной Республики, а также министром призрения правительства Закавказского Сейма.
Участвовал в мирных переговорах с Турцией в Трабзоне (февраль) и Батуми (май). После провозглашения Республики Армения Хатисян подписал Батумский мирный договор с Ованесом Каджазнуни. В ноябре 1918 года он был назначен министром иностранных дел Республики Армения. 15 февраля 1919 года он был назначен исполняющим обязанности премьер-министра РА, когда Каджазнуни сосредоточился на углублении отношений с США. Во время правления Хатисяна был короткий период возможности сосредоточиться на регулировании экономики государства и социальных отношений. В этот период были осуществлены экономические преобразования, создана законодательная база, произошло оживление образовательной и культурной жизни. Летом 1919 года Национальное собрание второго созыва потребовало от Хатисяна сформировать новое правительство. 10 августа состав правительства был утвержден в составе 5 министров. Весной 1920 года Хатисян представил третий состав своего правительства в составе 9 министров.
В последний период правления Хатисяна ситуация в Армении снова стала нестабильной, Азербайджан стал советским, тем временем в мае прошли демонстрации, которыми воспользовались большевики, что привело к государственному кризису. В связи с напряженной обстановкой, вызванной восстанием большевиков, 5 мая было созвано экстренное заседание парламента. Заявление об отставке Хатисяна депутатам представил А. Каджазнуни. Парламент принял отставку кабинета Хатисяна.
После падения Первой Республики Армения Хатисян переехал в Париж, где продолжил свою политическую деятельность в составе армянской национальной делегации, сначала в качестве вице-президента, затем в качестве президента. В 1922-1923 гг. участвует в Лозаннской конференции.
Во время Второй мировой войны, во время оккупации Парижа, переехал в Португалию, в город Порту. В 1944 г. Хатисян был арестован на основании секретного обвинения и обвинен в связях с немцами. Однако вскоре он был освобожден из тюрьмы из-за отсутствия фактов. Он умер 10 марта 1945 года в Париже.
Интересно, что при жизни Хатисян был общественно активен, будучи членом различных русских групп и масонских лож.Член масонской ложи «Северная звезда» (1924—1931), ложи «Свободная Россия» (1931—1937) Великого востока Франции. Входил в капитул «Северная звезда» объединявшего русских масонов 18 градуса