Հոկտեմբերի 27-ի պառլամենտը
Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ գումարման Ազգային ժողովի ընտրությունները (131 պատգամավոր` 75 մեծամասնական և 56 համամասնական ընտրակարգով) տեղի են ունեցել 1999թ. մայիսի 30-ին:
Ըստ ընտրությունների արդյունքների` օրենքով սահմանված հինգ տոկոսի սահմանագիծը հաղթահարել են 6 կուսակցություն և դաշինք, որոնց միջև տեղերը բաշխվել են հետևյալ կերպ. «Միասնություն»  դաշինք` 41,69 տոկոս (29 պատգ.), ՀԿԿ` 12,09 տոկոս (8 պատգ.), «Իրավունք և միաբանություն» դաշինք` 7,96 տոկոս (6 պատգ.), ՀՅԴ` 7,86 տոկոս (5 պատգ.), «Օրինաց երկիր» կուսակցություն` 5,28 տոկոս (4 պատգ.), ԱԺՄ` 5,17 տոկոս (4 պատգ.):
Ազգային ժողովի 129 պատգամավորներից կուսակցական էին 76-ը, անկուսակցական` 53-ը:
Ըստ կուսակցական պատկանելության` պատգամավորների կազմը հետևյալն էր. ՀՀԿ` 24 պատգամավոր, ՀԺԿ` 8, ՀՅԴ` 8, ՀԿԿ` 7, «Օրինաց երկիր»` 7, ԺԴԿ` 6, ԱԺՄ` 4, «Ազգային միաբանություն» ՀՔԿ` 3, «Հանրապետություն»` 2, ՍԻՄ` 2, ԱԺԴ` 1, ԱԺԿ` 1, «Առաքելություն» ՀՔԿ` 1, Գիտաարդյունաբերական և քաղաքացիական միություն` 1,   ՀՀՇ` 1: 1999թ. հունիսի 10-ին, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության համաձայն, բացվեց ՀՀ երկրորդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանը: Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց Կարեն Դեմիրճյանը, իսկ տեղակալներ ընտրվեցին Ալբերտ Բազեյանը և Ռուբեն Միրոյանը:
Ա.Բազեյանի քաղաքապետ նշանակվելուց հետո` 1999թ. սեպտեմբերի 13-ին, Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ ընտրվեց Յուրի Բախշյանը:
1999թ. հոկտեմբերի 27-ին` Ազգային ժողովի եռօրյայի վերջին օրվա նիստին` Ազգային ժողով-կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում, խորհրդարանի նիստերի դահլիճ ներխուժեցին հինգ զինված անձինք և կրակ բացեցին Ազգային ժողովի պատգամավորների ու կառավարության անդամների վրա: Զոհվեցին Ազգային ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալներ Յուրի Բախշյանը և Ռուբեն  Միրոյանը, պատգամավորներ Միքայել Քոթանյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը, Արմենակ Արմենակյանը, օպերատիվ հարցերի նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը:
1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունից հետո ՀՀ Նախագահի հրամանագրով 1999թ. նոյեմբերի 2-ին գումարված Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջանում ընտրվեց Ազգային ժողովի նոր ղեկավարություն: Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց Արմեն Խաչատրյանը, իսկ տեղակալներ ընտրվեցին Տիգրան Թորոսյանը և Գագիկ Ասլանյանը:
ՀՀ երկրորդ գումարման Ազգային ժողովում ստեղծվեցին պատգամավորական 6 խմբակցություն և պատգամավորական 3 խումբ: Պատգամավորական խմբակցություններն էին` «Միասնություն» (ստեղծվել է 10.06.1999թ., 46 պատգ.), «Հայաստանի կոմունիստական կուսակցություն» (11.06.1999թ., 8 պատգ.), «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» (11.06.1999թ., 8 պատգ.), «Իրավունք և միաբանություն» (11.06.1999թ., 5 պատգ.), «Օրինաց երկիր» (10.06.1999թ., 4 պատգ.) և «Ազգային ժողովրդավարական միություն» (11.06.1999թ., 4 պատգ.), իսկ պատգամավորական խմբերն էին` «Ագրարային-ադյունաբերական ժողովրդական միավորում» (23.07. 2001թ., 11 պատգ., մինչ այդ «Կայունություն» (10.06.1999թ.)), «Հայաստան» (16.05.2000թ., 12 պատգ.) և «Ժողովրդական պատգամավոր» (16.04.2001թ., 16 պատգ.):
ՀՀ երկրորդ գումարման Ազգային ժողովը աշխատանքն սկսեց 1999թ. հունիսի 10-ին և ավարտեց 2003թ. մայիսի 14-ին: Գումարվել են 9 հերթական, 22 արտահերթ նստաշրջան, 61 հերթական, 11 արտահերթ  և 1 հատուկ նիստ: Ազգային ժողովն ընդունել է 543 օրենք, որոնցից 170-ը` «մայր», իսկ 373-ը` փոփոխություններ ու լրացումներ գործող օրենքներում: Վավերացվել է 243 միջազգային պայմանագիր: Ընդունվել է 1290 որոշում, որոնցից 342-ը` նորմատիվային, իսկ 948-ը` արձանագրային:

Выборы в Национальное собрание РА второго созыва состоялись 30 мая 1999 года (131 депутат – 75 по мажоритарной и 56 по пропорциональной избирательной системе).
По итогам выборов установленный законом пятипроцентный барьер преодолели 6 партий и блоков, места между которыми распределились следующим образом: блок "Единство" - 41,69 процента (29 депутатов), КПА –12,09 процента (8 депутатов), блок "Право и единение" - 7,96 процента (6 депутатов), АРФД - 7,86 процента (5 депутатов), партия "Страна законности" - 5,28 процента (4 депутата), НДС – 5,17 процента (4 депутата).
Из 129 депутатов Национального собрания 76 являлись партийными, 53–беспартийными.
Депутатский состав по партийной принадлежности был следующим: РПА – 24 депутата, НПА – 8, АРФД – 8, КПА –7, "Страна законности" –7, НДП – 6, НДС –4, ОПО "Национальное единение" – 3, "Республика" – 2, ПКП – 2, СНД – 1, ПНДР – 1, ОПО "Миссия" –1, "Научно-промышленный и гражданский союз" – 1, АОД – 1.
10 июня 1999 года в соответствии с Конституцией Республики Армения начала свою работу первая сессия Национального собрания РА второго созыва. Председателем Национального собрания был избран Карен Демирчян, а его заместителями – Альберт Базеян и Рубен Мироян.
После назначения 13 сентября 1999 года А. Базеяна мэром Еревана заместителем Председателя Национального собрания был избран Юрий Бахшян.
27 октября 1999 года на последнем заседании трехдневного заседания Национального собрания во время вопросов и ответов Национальное собрание – Правительство в зал заседаний парламента ворвались пять вооруженных лиц и открыли огонь по депутатам парламента и членам Правительства. Погибли Председатель НС Карен Демирчян, Премьер-министр Вазген Саркисян, заместители Председателя НС Юрий Бахшян и Рубен Мироян, депутаты Микаел Котанян, Генрих Абраамян, Арменак Арменакян, министр по оперативным вопросам Леонард Петросян.
После злодеяния, совершенного 27 октября 1999 года, на внеочередной сессии Национального собрания, созванной 2 ноября 1999 года по указу Президента РА было избрано новое руководство Национального собрания. Председателем Национального собрания был избран Армен Хачатрян, а его заместителями – Тигран Торосян и Гагик Асланян.
В Национальном собрании РА второго созыва были образованы 6 депутатских фракций и 3 депутатские группы. Депутатские фракции "Единство" (создана 10.06.1999г., 46 депутатов), "Коммунистическая партия Армении" (11.06.1999г., 8 депутатов), Армянская революционная федерация "Дашнакцутюн" (11.06.1999г., 8 депутатов), "Право и единение" (11.06.1999г., 5 депутатов), "Страна законности" (10.06.1999г., 4 депутата), "Национальный демократический союз" (11.06.99г., 4 депутата) и депутатские группы "Аграрно-промышленный демократический союз" (23.07.2001г., 11 депутатов, до этого "Стабильность" - 10.06.1999г.), "Армения" (16.05.2000г., 12 депутатов) и "Народный депутат" (16.04.2001г., 16 депутатов).
Национальное собрание РА второго созыва начало работу 10 июня 1999 года и завершило 14 мая 2003 года. Было созваны сессии: очередные - 9, внеочередные – 22, заседания: очередные –61, внеочередные –11 и одно специальное заседание. Национальное собрание приняло 543 закона, из которых 170 - основные, а 373 – изменения и дополнения в действующие законы. Было ратифицировано 243 международных договора. Было принято 1290 постановлений, из них 342 - нормативных, а 948 – протокольных.