Սամվել Բաբայանի 1998թ. նամակը Ռոբերտ Քոչարյանին
Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության պատմության իմացության լավագույն աղբյուրներից մեկը հայտնի պետական, ռազմական, քաղաքական գործիչների նամակներն են։ Այդ համատեքստում Radar Armenia-ն ներկայացնում է 1998թ. ԼՂՀ ՊԲ հրամանատար Սամվել Բաբայանի «հույժ գաղտնի» նամակը այդժամ ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին։ Նամակը հրապարակել է «Առավոտ» օրաթերթը 2013թ.։
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ,
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար պարոն Ռ. Քոչարյանին
Հարգելի պարոն նախագահ,
Խնդրում եմ ինձ ազատել զբաղեցրածս պաշտոնից, քանի որ արդեն վերացել են մեր՝ փոխըմբռնման հասնելու վերջին հնարավորությունները: Ցավոք ու իրոք՝ վաղուց է, ինչ իրար չենք հասկանում: Այնինչ Արցախի ներքին կյանքում, տնտեսության մեջ վիճակն օրեցօր վատանում է. իմ համոզմունքներին մնալը եւ միաժամանակ իմ պաշտոնում մնալը կարող են էլ ավելի սրել դժվարությունները: Հավատացնում եմ, այո՛, մեր այնքան ծանր գնով ձեռք բերած ռազմական հաջողությունները հեշտ ու հանգիստ, դանդաղ, բայց հաստատ արժեզրկվում են սոցիալ-տնտեսական ասպարեզում: Բազմիցս եմ շեշտել, որ միայն բանակի ուժով արցախյան հիմնախնդիրը չի կարող լուծվել: Բայց անիմաստ է դա նույնիսկ երազելը այդ նույն՝ իրադրությունն ամեն կերպ վատթարացնող, սակայն ինքնին ոչ մի կերպ չբարելավվող տնտեսական ստրատեգիայով եւ նույն, այսպես կոչված, թիմով: Պարոն նախագահ, խնդրում եմ գոնե հիմա ինձ ճիշտ հասկանալ. երկար եմ մտածել ինձ ուղղակիորեն, թե անուղղակիորեն պարտադրվող քայլն անելուց առաջ: Խնդրում եմ նաեւ ինձ հերթապահ մեղադրանքներ չներկայացնել «մեր ընդհանուր գործին», իբր, դավաճանելու համար: Նշված խնդիրների մասին շատ-շատ ենք խոսել դեռեւս ՀՀ նախորդ նախագահի ղեկավարության օրոք: Այն ժամանակ արդեն երեւացող սխալ մոտեցումներն ու ընդհանուր քաղաքականությունը վերագրում էիք Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին, նրա անձն ու անունն էին դարձվում «քավության նոխազ»: Գտնում եմ, որ մարդկայնորեն ու տղամարդկայնորեն այդ մոտեցումն էլ է սխալ: Այժմ համբերությունս ավելորդ անգամ շահագործելու տեղ չի մնացել այլեւս...
Մոտ անցյալում, իսկապես, ուս-ուսի տված պայքարել ենք հանուն ընդհանուր գործի հաղթանակի: Հիմա, սակայն, չեմ ուզում ու չեմ կարող տեսնել հակառակ արդյունքները. գերադասում եմ անձնական պարտություն կրել, ու գտնվել մեր ժողովրդին պարտության տանողների «ավանգարդում»: Ինքս միշտ հեռու եմ մնացել ամեն կարգի պատվախնդիր նկրտումներից («ամբիցիաներից»), մանավանդ՝ իշխանամոլությունից, ինքս եմ ոմանց կոչ արել զսպել դրանք եւ չեմ կարծում, որ այսօր հոլովվող կարեւորագույն հարցերն էլ կարելի է լուծել՝ այս կամ այն մարդու «ամբիցիաներով» ղեկավարվելով: Չեմ ցանկանում եւ չեմ էլ փորձելու ընդդիմության մեջ լինել. իմ սկզբունքներին դեմ է «գոտկատեղից ցած հարվածելը»: Սակայն չեմ կարող ու չեմ էլ կամենում հրաժարվել իմ մյուս՝ քաղաքական, կադրային, սոցիալ-տնտեսական հարցերին վերաբերող սկզբունքներից: Շատ անգամ առանձին զրույցների ժամանակ, ներառյալ ԼՂՀ երկրորդ նախագահի պաշտոնավարության օրոք բացատրվել է, որ հասարակության բեւեռացում ու իրավիճակի վտանգավոր ապակայունացում թույլ չտալու համար ինքս եմ կամավոր ստանձնել «քավության նոխազի», բնակչության սոցիալական դժգոհությունների կենդանի շանթարգելի անշնորհակալ դերը: Բայց այլեւս սպառվել են բոլոր կողմերից՝ թե «աջից», թե՛ «ձախից» ու թե «վերեւից», թե «ներքեւից» տեղացող հարվածները դիմագրավելու ընդունակություններս, ասենք՝ նաեւ ցանկությունս: Ավելի քան 6 տարի ինձ հետ աշխատելով՝ երեւի պիտի ճիշտ հասկանայիք ինձ. միգուցե, սակայն, իմ սխալն է, որ ինձ այդպես էլ լավ չճանաչեցիք: Բոլոր դեպքերում հանկարծ այն նոր սխալ կարծիքը չկազմեք, թե ինձ սպառնում կամ վախեցնում է նյութապես տուժելու հեռանկարը: Բոլորովին: Այն ազատ նյութական ու ֆինանսական միջոցներն էլ, որ տնօրինել եմ ի պաշտոնե, միշտ ուղղել եմ ԼՂՀ պաշտպանության բանակի, վերջնահաշվարկով՝ ողջ պետության տնտեսական ու ոչ միայն տնտեսական հզորացմանը: Մյուս կողմից՝ կեղծ համեստություն չխաղամ (առհասարակ չեմ սիրում ոչ կեղծիքն ու կեղծավորությունը, ոչ էլ խաղալը՝ «թիմային» լինի դա, թե «անհատական» կարգով), հիշում եք, չէ՞, հայկական իմաստուն առածը. «Ուղտը ինչքան էլ սատկի, կաշին մի իշաբեռ է»։
Իսկ միգուցե գտնում եք, թե իմ «արդարացումն» ու ինքնամխիթարությունը պիտի դառնա այն աշխարհահռչակ թեւավոր խոսքը, որ ասել է գերի ընկած ֆրանսիական արքան կարեւոր ճակատամարտը տանուլ տալու կապակցությամբ. «ամեն ինչ կորած է, բացի պատվից»: Շտապեմ շեշտել, որ ինձ համար, ընդհակառակն, ոչինչ էլ կորած չէ, առավել եւս՝ պատիվս: Ավելին՝ այսուհետեւ անհամեմատ մեծ ազատություններ ու հնարավորություն ձեռք կբերեմ կարողություններս առավել լրիվ ծառայեցնելու հայրենաշեն նախորդ գործերիս շարունակմանը: Իրական մտավախությունս, կրկնում եմ, միայն այն է, որ մենք ամենքս՝ ազգովի՛ն ամեն ինչ չկորցնենք, ներառյալ՝ համայն հայության հազիվ վերականգնվող պատիվը։
Պարոն նախագահ, վստահեցնում եմ՝ ինձնից կախված ամեն ինչ արել եմ Ձեր հեղինակությունը, որպես ԼՂՀ, այնուհետեւ՝ ՀՀ նախագահի, թե Արցախում, թե ՀՀ-ում, թե արտասահմանում առավելագույնս բարձրացնելու համար: Հիմա, սակայն, չնայած ամեն ինչին, կամուրջներն այլեւս այրված են: Եվ ո՛չ իմ մեղքով: Իմիջիայլոց՝ իմաստ էլ չունի բանագնացներ ուղարկել եւ բանակցություններ վարել՝ «հրաժարականիցս հրաժարվել» տալու նպատակ հետապնդելով։
Որեւէ թիմակից, ընկեր, ղեկավար ընտրելուց առաջ նախընտրել եւ նախընտրում եմ տղամարդկանց հետ գործ ունենալ-աշխատել եւ, ինչպես ղարաբաղցին է ասում, տղըմըրթըվաչի։
Արցախից չեմ հեռանալու: Ցանկացած պահին, երբ զգաք, որ Ձեր աշխատանքի ու Արցախին իրոք օգուտ բերելիք ծրագրերի իրագործման համար կարող եմ դեռեւս անհրաժեշտ լինել, բոլոր այն հարցերով զբաղվելու նպատակով, որոնք դեռ վստահ եք, որ ի զորու եմ վճռել, պատրաստ եմ գտնվել Ձեր տրամադրության տակ: Իսկ այժմ կրկին խնդրում եմ արագ ընդունել հրաժարականս, թե չէ րոպե առ րոպե հատվում է եւ նյարդերիս «ամրության պաշարը», իսկ համբերության վերջին բաժակն էլ լցված է:

Письмо Самвела Бабаяна от 1998 г. Роберту Кочаряну - архив «Совершенно секретно»
Одним из лучших источников знаний об истории Третьей Республики Армения являются письма известных государственных, военных и политических деятелей. В этом контексте Radar Armenia представляет отчет 1998 г. «Совершенно секретно» письмо командующего Армией обороны НКР Самвела Бабаяна тогдашнему президенту РА Роберту Кочаряну. Письмо было опубликовано газетой «Аравот» в 2013 году.
Президенту Республики Армения, Главнокомандующему Вооружёнными Силами Республики Армения г-н Р. Кочаряну Заявление:
Уважаемый господин Президент,
Пожалуйста, увольте меня с моего поста, так как наш последний шанс достичь взаимопонимания уже исчез. К сожалению, мы давно не понимали друг друга. Между тем ситуация во внутренней жизни Арцаха, в экономике день ото дня ухудшается. Оставаться верным своим убеждениям и в то же время оставаться на своей должности может усугубить трудности. Уверяю вас, да, военные успехи, достигнутые нами такой дорогой ценой, легко и спокойно, медленно, но верно обесцениваются в социально-экономической сфере.
Я неоднократно подчеркивал, что нагорно-карабахский конфликт нельзя решить только силой. Но бессмысленно даже мечтать о той же экономической стратегии, которая всячески ухудшает ситуацию, и никак не улучшается,  так называемой вашей командой. Господин Президент, пожалуйста, по крайней мере сейчас поймите меня правильно. Я долго думал, прежде чем сделать шаг прямо или косвенно. Прошу также не предъявлять мне обвинения в якобы предательстве «нашего общего дела».
Об упомянутых вопросах мы много говорили во время президентства предыдущего Президента Республики Армения. Левону Тер-Петросяну вы приписали неправильные подходы и уже видимую тогда общую политику, его личность и имя стали "козлом отпущения". Я думаю, что человеческий и мужской подход тоже неправильный. Теперь у меня не осталось терпения… В недавнем прошлом мы действительно сражались плечом к плечу за победу общего дела. Однако сейчас я не хочу и не вижу реальных результатов. Я предпочитаю терпеть личное поражение и быть в «авангарде» тех, кто побеждает наш народ. Я всегда держался подальше от всякого рода благородных устремлений («амбиций»), особенно от властолюбия.
Я не хочу и не буду пытаться быть в оппозиции. "Бить ниже пояса" против моих принципов. Однако я не могу и не хочу поступиться другими своими принципами, касающимися политических, кадровых, социально-экономических вопросов. Неоднократно в отдельных беседах, в том числе в период пребывания на посту второго президента НКР, разъяснялось, что в целях предотвращения поляризации общества и опасной дестабилизации ситуации я добровольно брал на себя роль «козла отпущения», терпя неблагодарное социальное недовольство населения. Но моя способность выдерживать удары со всех сторон, будь то «справа», «слева», «сверху» и «снизу», исчерпана. Проработав со мной более 6 лет, вы, наверное, должны были меня правильно понять. Хотя, может быть, это моя вина, что вы плохо меня знали. В любом случае, не создавайте внезапно нового ошибочного представления, что мне угрожает или пугает перспектива материальных страданий. Абсолютно. Свободные материальные и финансовые средства, которыми я официально располагал, я всегда направлял в Армию обороны НКР, в конечном итоге, на экономическое и не только экономическое укрепление всего государства.
С другой стороны, я не играю в ложную скромность (вообще не люблю фальсификацию и лицемерие, как и не люблю играть, будь то "командно" или "индивидуально"), помните мудрую армянскую пословицу? «Как бы ни был мертв верблюд, шкура ему в тягость»… И, может быть, вы считаете, что мое «оправдание» и самоутешение должно стать всемирно известным крылатым словом, которое произнес пленный французский король по случаю проигрыша важного сражения. «Все потеряно, кроме чести».
Спешу подчеркнуть, что для меня, наоборот, ничего не потеряно, особенно моя честь. Более того, отныне я обрету несравненно большие свободы и возможности полнее использовать свои способности для продолжения прежней патриотической деятельности. Мой настоящий страх, повторяю, только в том, что мы все, как нация, не потеряем всего, в том числе и с трудом восстановленную честь всех армян…
Господин Президент, Уверяю вас, что я сделал все, что в моих силах, чтобы поднять вашу репутацию как президента НКР, а затем президента РА, как в Арцахе, так и в РА и за рубежом. Однако сейчас, несмотря ни на что, мосты сожжены. И не по моей вине. Кстати, отправлять послов и вести переговоры с целью моего «отказа от отставки» не имеет смысла…
Прежде чем выбирать напарника, друга, лидера, я предпочитаю и до сих пор предпочитаю иметь дело с мужчинами. Я не уеду из Арцаха. В любое время, когда вы почувствуете, что я еще могу понадобиться для вашей работы и для программ, которые действительно принесут пользу Арцаху, я готов заняться всеми вопросами, которые, как вы все еще уверены, я могу решить. А теперь еще раз прошу принять мою отставку поскорее, иначе мои нервы будут «оборваны» и последняя капля в чаше терпения будет полна.