«Ալիևը ստիպված է լինելու ձեռնոց նետել ռուս խաղաղապահներին և պատերազմի մեջ մտնել նաև նրանց հետ». Սաֆարյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը։ Նա անդրադարձել է Հայաստանի և ԼՂ անվտանգության խնդիրներին, մեկնաբանել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ մարտի 14-ի ասուլիսում հնչեցրած հայտարարությունները։
«Ես չեմ կրկնելու ընդդիմության թեզը, թե Հայաստանը Արցախից լվացել է ձեռքերը․ այդպիսի բան չկա։ Ուզեն, թե չուզեն, Հայաստանը շարունակում է մնալ Արցախի անվտանգության երաշխավորը, անկախ նրանից՝ Հայաստանի իշխանությունները դրա մասին բարձրաձայն խոսում են, թե ոչ։ Բայց, խոշոր առումով, Արցախի պատասխանատվությունը դրվել է Ռուսաստանի վրա։ Արցախը, կարելի է ասել, չասեմ՝ հանձնվել է Ռուսաստանին, բայց այժմ այն Ռուսաստանի ձեռքից վերցնելն ավելի բարդ է Ալիևի համար, քան՝ Հայաստանի, որովհետև կա ռուսական պլան՝ կայսերական հավակնություններով։ Բայց այն, որ Արցախում ռուս խաղաղապահները եկել են տեղակայվելու «ցմահ», երկարաժամկետ կտրվածքով, որպեսզի ոչ միայն Հայաստանը լինի ռուսական ուղեծրում, այլև Ադրբեջանը վերադառնա ռուսական ուղեծիր, անհերքելի իրողություն է։ Հետևաբար, այս կտրվածքով Դուք ճիշտ եք․ որքան էլ Ալիևը ճնշումը Հայաստանից տեղափոխել է Արցախի վրա, այնտեղ նա գործ ունի ռուսական պատի հետ։ Այնտեղ էլ, ըստ էության, նա ստիպված է լինելու ձեռնոց նետել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը, այսինքն, դուրս գալ այդ հայտարարությունից, ձեռնոց նետել ռուսական խաղաղապահներին և պատերազմ սանձազերծել ոչ միայն Արցախի հայ բնակչության, այլև՝ Ռուսաստանի դեմ»։

"Aliyev will have to throw in the towel to the Russian peacekeepers and go to war with them as well." Safaryan (VIDEO)
16 March, 20:00
Styopa Safaryan, head of the Armenian Institute of International and Security Affairs, is the "Radar Chat" program guest at the Radar Armenia booth. He referred to the security issues of Armenia and Nagorno-Karabakh and commented on the statements made by the Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, at the March 14 press conference.
"I will not repeat the thesis of the opposition that Armenia has washed its hands of Artsakh. There is no such thing. Like it or not, Armenia remains the guarantor of Artsakh's security, regardless of whether the Armenian authorities speak about it loudly. But, in a big way, the responsibility for Artsakh was placed on Russia. Artsakh can be said not to say, handed over to Russia. Still, it is now more difficult for Aliyev to take it from Russia than from Armenia because of a Russian plan with imperial ambitions. But the fact that Russian peacekeepers have come to be stationed in Artsakh "for life" on a long-term basis, so that not only Armenia is in the Russian orbit, but also Azerbaijan returns to the Russian orbit, is an undeniable reality. Therefore, in this respect, you are right. No matter how much Aliyev shifted the pressure from Armenia to Artsakh, he is dealing with the Russian wall there. There, he will have to throw in the towel on the November 9 statement, that is, withdraw from that statement, throw in the towel to the Russian peacekeepers and unleash a war against the Armenian population of Artsakh and also against Russia."