Ի՞նչ է պայմանավորվել Վիտալի Բալասանյանը Վոլկովի հետ․ «Հրապարակ»
Ադրբեջանցիներն Արցախ ելումուտ անող ավտոմեքենաների ուղևորներին և բեռնախցիկների պարունակությունը կկարողանան առցանց ռեժիմով դիտարկել, ասել է թե՝ միջանցքի վերահսկողությունը կիրականացնեն ռուսների հետ համատեղ
«Հրապարակ» օրաթերթը գրում է․ «Չնայած Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանն ու իր թիմը երեկվանից ռուսական խաղաղապահների ղեկավարի հորդորով փորձում են փափուկ բարձ դնել հանրության գլխի տակ՝ հայտարարելով, թե Լաչինի միջանցքում անցակետ չի տեղադրվելու, իսկ ռենտգեն-սկաներ սարքերի տեղադրման հարցն էլ դեռևս ընդամենը քննարկման առարկա է, սակայն Արցախի մեր աղբյուրներն ասում են, որ սարքերի տեղադրման մասով արդեն իսկ համաձայնության են եկել, և առաջիկայում խաղաղապահների անցակետում նման սարքեր կտեղադրվեն։
Ադրբեջանցիներն Արցախ ելումուտ անող ավտոմեքենաների ուղևորներին և բեռնախցիկների պարունակությունը կկարողանան առցանց ռեժիմով դիտարկել, ասել է թե՝ միջանցքի վերահսկողությունը կիրականացնեն ռուսների հետ համատեղ։ Թեև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ հստակ սահմանված է, որ միայն ռուս խաղաղապահների հսկողության տակ է լինելու ճանապարհը։ Տեղեկություններ կան, որ ռուս խաղաղապահների ղեկավար Վոլկովը նախօրեին երկար զրույց է ունեցել Բալասանյանի հետ, և որպեսզի հակառուսական աղմուկ չբարձրանա, որոշել են առայժմ թաքցնել այս պայմանավորվածությունների փաստը»։

What did Vitaly Balasanyan agree on with Volkov? "Hraparak"
The Azerbaijanis will be able to monitor the passengers and the contents of the trunks of cars entering Artsakh online, which means they will control the corridor together with the Russians.
"Hraparak" daily writes: "Although Artsakh Security Council Secretary Vitaliy Balasanyan and his team have been trying to pull the wool over the public's eyes since yesterday. At the urge of the head of the Russian peacekeepers, they announced that a checkpoint will not be installed in the Lachin corridor. Installing X-ray scanner devices is still only a matter of discussion. But,  our sources in Artsakh say that they have already reached an agreement regarding installing the machines, and shortly such devices will be installed at the checkpoint of the peacekeepers.
The Azerbaijanis will be able to monitor the passengers and the contents of the trunks of cars going to Artsakh online, and they will control the corridor together with the Russians. Although the tripartite statement of November 9, 2020, clearly states that the road will be under the control of only Russian peacekeepers. There are reports that Volkov, the head of the Russian peacekeepers, had a long conversation with Balasanyan the day before. To avoid raising an anti-Russian noise, they decided to hide the fact of these agreements for the time being."