Ռուբեն Վարդանյանին ոչ բոլորն են գրկաբաց ընդունել․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը երեկ ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ Ռուբեն Վարդանյանին առաջարկել է ստանձնել Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի պաշտոնը և սպասում է իր առաջարկի վերաբերյալ նրա որոշմանը:
«Հուսով եմ՝ մեր համագործակցությունը կսկսենք առաջիկա շաբաթներին, որին առնչվող այլ մանրամասների մասին կհայտնեմ հաջորդիվ»։ Մենք տեղեկացանք, որ Արայիկ Հարությունյանը նախօրեին Արցախում Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստի ժամանակ ներկաներին տեղեկացրել է, որ վաղը նման  առաջարկով է հանդես գալու, հայտնել է նաեւ, որ նշանակումը գուցե մի քանի շաբաթ անց տեղի ունենա, քանի որ Ռուբեն Վարդանյանը տեղեկացրել է, թե «Ավրորա» ծրագրի հետ կապված որոշ կիսատ գործեր ունի։
Արցախի մեր աղբյուրները, սակայն, կարծում են, որ Վարդանյանի կամուկացն այլ պատճառներ ունի: Բանն այն է, որ քաղաքական շրջանակներում տեղեկություններ են պտտվում, թե շուտով Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ լայնամասշտաբ պատերազմ կարող է սկսել՝ բոլոր հնարավոր հետևանքներով, իսկ Վարդանյանի ծրագրերը միայն Արցախի հետ չեն կապված։ Բացի այդ, Արցախում այնքան անմխիթար վիճակ է ֆինանսական առումով, որ Վարդանյանը երկմտում է՝ կարո՞ղ է արդյոք դուրս գալ այդ ծանր բեռի տակից, թե՞ ոչ։
Արայիկ Հարությունյանը, ըստ էության, փաստի առաջ է կանգնեցրել նրան: Երեկ գրառում էր արել նաև գործող պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը` ողջունելով Վարդանյանին արված առաջարկը: Մենք տեղեկացանք, որ Արցախի կառավարությունում միանշանակ չեն ընդունել այս փոփոխությունը` Ռ. Վարդանյանը պատրաստվում է արմատական փոփոխություններ անել այստեղ, և շատերն առաջիկայում կազատվեն պաշտոններից»:

Не все встретили Рубена Варданяна с распростертыми объятиями. "Грапарак"
Газета "Грапарак" пишет: «Президент Арцаха Араик Арутюнян вчера написал на своей странице в Facebook, что предложил Рубену Варданяну занять пост государственного министра Республики Арцах и ждет его решения по его предложению.
«Я надеюсь, что мы начнем наше сотрудничество в ближайшие недели, а о других деталях я сообщу позже». Нам стало известно, что вчера на расширенном заседании Совета безопасности в Арцахе Араик Арутюнян проинформировал присутствующих о том, что завтра выступит с таким предложением, а также сообщил, что назначение может состояться через несколько недель, поскольку Рубен Варданян сообщил, что у него есть незаконченные дела, связанные с проектом "Аврора"
Однако наши источники в Арцахе считают, что у колебаний Варданяна есть и другие причины. Дело в том, что в политических кругах циркулирует информация о том, что вскоре Азербайджан может начать полномасштабную войну против Армении со всеми возможными последствиями, а планы Варданяна связаны не только с Арцахом. Кроме того, финансовая ситуация в Арцахе настолько безрадостна, что Варданян сомневается, сможет ли он выбраться из-под этого тяжелого бремени.
Араик Арутюнян, по сути, поставил его перед фактом. Исполняющий обязанности государственного министра Артак Бегларян вчера также отметил, что приветствует предложение, сделанное Варданяну. Нам сообщили, что в правительстве Арцаха определенно не все приняли это назначение, Р. Варданян собирается провести радикальные изменения, и многие люди скоро будут освобождены от своих должностей»