Ռուբեն Վարդանյանին ոչ բոլորն են գրկաբաց ընդունել․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը երեկ ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ Ռուբեն Վարդանյանին առաջարկել է ստանձնել Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի պաշտոնը և սպասում է իր առաջարկի վերաբերյալ նրա որոշմանը:
«Հուսով եմ՝ մեր համագործակցությունը կսկսենք առաջիկա շաբաթներին, որին առնչվող այլ մանրամասների մասին կհայտնեմ հաջորդիվ»։ Մենք տեղեկացանք, որ Արայիկ Հարությունյանը նախօրեին Արցախում Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստի ժամանակ ներկաներին տեղեկացրել է, որ վաղը նման  առաջարկով է հանդես գալու, հայտնել է նաեւ, որ նշանակումը գուցե մի քանի շաբաթ անց տեղի ունենա, քանի որ Ռուբեն Վարդանյանը տեղեկացրել է, թե «Ավրորա» ծրագրի հետ կապված որոշ կիսատ գործեր ունի։
Արցախի մեր աղբյուրները, սակայն, կարծում են, որ Վարդանյանի կամուկացն այլ պատճառներ ունի: Բանն այն է, որ քաղաքական շրջանակներում տեղեկություններ են պտտվում, թե շուտով Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ լայնամասշտաբ պատերազմ կարող է սկսել՝ բոլոր հնարավոր հետևանքներով, իսկ Վարդանյանի ծրագրերը միայն Արցախի հետ չեն կապված։ Բացի այդ, Արցախում այնքան անմխիթար վիճակ է ֆինանսական առումով, որ Վարդանյանը երկմտում է՝ կարո՞ղ է արդյոք դուրս գալ այդ ծանր բեռի տակից, թե՞ ոչ։
Արայիկ Հարությունյանը, ըստ էության, փաստի առաջ է կանգնեցրել նրան: Երեկ գրառում էր արել նաև գործող պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը` ողջունելով Վարդանյանին արված առաջարկը: Մենք տեղեկացանք, որ Արցախի կառավարությունում միանշանակ չեն ընդունել այս փոփոխությունը` Ռ. Վարդանյանը պատրաստվում է արմատական փոփոխություններ անել այստեղ, և շատերն առաջիկայում կազատվեն պաշտոններից»:

Not everyone welcomed Ruben Vardanyan with open arms. "Hraparak"
"Hraparak" newspaper writes, "Artsakh President Arayik Harutyunyan wrote on his Facebook page yesterday that he offered Ruben Vardanyan to assume the position of Artsakh Republic's State Minister and is waiting for his decision on his proposal.
"I hope we will start our cooperation in the coming weeks, and I will inform you about other related details later."We learned that Araik Harutyunyan informed the audience during the extended session of the Security Council in Artsakh yesterday that he will make such a proposal tomorrow; he also said that the appointment might take place after a few weeks because Ruben Vardanyan informed him that he has some unfinished business related to the "Aurora" project.
However, our sources in Artsakh believe that Vardanyan's volition has other reasons. The point is that information is circulating in political circles that soon Azerbaijan may start a full-scale war against Armenia, with all possible consequences. Vardanyan's plans are not only related to Artsakh. In addition, the financial situation in Artsakh is so bleak that Vardanyan doubts whether he can get out from under that heavy burden or not.
Araik Harutyunyan confronted him with the facts. Acting State Minister Artak Beglaryan also made a note yesterday welcoming the offer made to Vardanyan. We were informed that the Artsakh government did not accept this change: R. Vardanyan will make radical changes here, and many people will be released from their positions soon.