Միքայել Մինասյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզումը դադարեցվել է․ «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Օրերս մամուլում տեղեկատվություն տարածվեց, թե Սերժ Սարգսյանի փեսայի՝ Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի նկատմամբ հետախուզումը հանվել է, և նա այժմ ազատ է՝ մեկնելու այս կամ այն երկիր։
Հիշեցնենք․ նրա նկատմամբ դեռևս 2020-ին քրեական հետապնդում էր սկսել Պետեկամուտների կոմիտեն՝ ապօրինի հարստացման մեղադրանքով: Ապա Մինասյանի նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել, և քանի որ Ռուսաստանի իշխանությունները նրան չհանձնեցին ՀՀ իշխանություններին, նա մնաց Ռուսաստանում, սակայն չէր կարողանում հատել սահմանը և մեկնել որևէ եվրոպական երկիր։ Եվ հիմա, ասում են, հետախուզումը հանվել է։ Օրերս էլ Մինասյանը կնոջ և երեխաների հետ Ինստագրամում լուսանկար էր հրապարակել Մոսկվայի Մեծ թատրոնի բակից։
Դատախազությունը մեր հարցին ի պատասխան ասաց, որ հետախուզումը Մինասյանի նկատմամբ չի դադարեցվել։ Այսինքն՝ հետախուզումը Հայաստանում չի հանվել, բայց այլևս Ինտերպոլի կողմից միջազգային հետախուզման մեջ չէ։ Նշանակում է՝ Հայաստան գալու դեպքում նա կձերբակալվի, սակայն կարող է աշխարհով մեկ շրջել: Եվ, մեր տեղեկություններով, նա արդեն Իտալիա է մեկնել ու ապրում է Հռոմի իր տանը»:

Международный розыск Микаела Минасяна прекращен. "Грапарак"
Газета "Грапарак" пишет: "Несколько дней назад в СМИ распространилась информация о том, что ордер на арест зятя Сержа Саргсяна, бывшего посла РА в Ватикане Микаела Минасяна, отозван, и теперь он может свободно ездить в ту или иную страну.
Напоминаем: в 2020 году он был привлечен к ответственности Комитетом государственных доходов по обвинению в незаконном обогащении. Затем Минасян находился в розыске, и, поскольку российские власти не передали его властям РА, он остался в России, но не мог пересечь границу и выехать ни в одну из европейских стран. А сейчас, говорят, розыск снят. Несколько дней назад Минасян опубликовал в Instagram фото с женой и детьми во дворе московского Большого театра.
В ответ на наш вопрос прокуратура сообщила, что розыск Минасяна не прекращен. Иными словами, розыск в Армении не снят, но уже не находится в международном розыске Интерпола. Это означает, что если он приедет в Армению, его арестуют, но он может путешествовать по миру. И, по нашим сведениям, он уже уехал в Италию и живет в своем доме в Риме».