Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը 2026թ. բյուջեի նախագծի մասին ելույթում անդրադարձել է պաշտպանական ոլորտի ծախսերին՝ ընդգծելով, որ աննախադեպ են։
«2018թ. պաշտպանական ծախսերը կազմել են 640 մլն դոլար, 2025թ.՝ 1 մլրդ 741 մլն դոլար, այսինքն, ոլորտի ծախսերն ավելացել են 1.1 մլրդ դոլարով»,-ասել է Սուրեն Պապիկյանը։
«Այս ամենի բերումով է, որ կարողացել ենք իրականացնել այնպիսի բարեփոխումներ, ինչպիսին է զինծառայողների ատեստավորման ծրագիրը»,-ընդծել է նա և հավելել՝ այսօր պայմանագրային զինծառայողը ատեստավորման արդյունքում կարող է ստանալ 205-400 հզ․ դրամ հավելյալ աշխատավարձ։

Defense Minister Suren Papikyan, in his speech on the 2026 budget draft, touched upon the defense sector's expenditures, emphasizing that they are unprecedented.
"In 2018, defense expenditures amounted to $640 million, in 2025 - $1 billion 741 million, that is, the sector's expenditures increased by $1.1 billion," Suren Papikyan said.
"It is due to all this that we have been able to implement such reforms as the military serviceman certification program," he said, adding that today, a contract serviceman can receive an additional salary of 205-400 thousand drams as a result of the certification.
"At the moment, we have 65% of the military servicemen who participated in the process certified," he noted.