Ռուսաստանի ԴԺ դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն հայտարարել է, որ հայ-ռուսական համագործակցությունը հիմնված է փոխադարձ հարգանքի վրա.
«Մենք չենք ընկերակցում որևէ մեկի դեմ, երբեք ոչ մեկին ոչինչ չենք պարտադրում և ոչ մեկին որևէ բանի չենք հակում՝ ի տարբերություն որոշ այլ գործընկերների, որոնք հարցերը միշտ դնում են կտրուկ՝ կամ մեզ հետ, կամ՝ ոչ ոքի»,- ասել է նա ՀՀ և ՌԴ միջտարածաշրջանային համագործակցության 10-րդ համաժողովում։
Մատվիենկոյի խոսքով՝ Հայաստանը ինքնիշխան, անկախ և հարգված պետություն է, որն իրավունք ունի ինքնուրույն ընդունել իր որոշումները.
«Ինչ վերաբերում է ռուս-հայկական համագործակցությանը, փոխգործակցությանը և բարեկամությանը, սա մեր պետությունների և ժողովուրդների համար մեծ արժեք է»,- նշել է նա։
Մատվիենկոն խոսել է նաև Հայաստանի տնտեսության մեջ ՌԴ ներկայացվածության մասին՝ նշելով, որ ՌԴ-ն Հայաստանի տնտեսության հիմնական ներդրողներից է. «ՀՀ տնտեսության մեջ ռուսական ներդրումների ծավալն ավելի քան 4 մլրդ դոլար է»,- ասել է նա։ Ի դեպ, մեջբերելով այդ թիվը, Մատվիենկոն նկատել է, որ երկու երկրներն առևտուր են անում ազգային արժույթով, բայց, չգիտես ինչու, չափումները դոլարով են արվում. «Եկեք՝ այս սովորույթից դուրս գանք»,- նշել է նա։

«Армения — суверенная страна, мы ничего не навязываем». Матвиенко
Председатель Совета Федерации РФ Валентина Матвиенко заявила, что армяно-российское сотрудничество основано на взаимном уважении:
«Мы не сотрудничаем против кого-либо, никогда никому ничего не навязываем и не склоняем к чему-либо, в отличие от некоторых других партнеров, которые всегда ставят вопрос ребром: или с нами, или ни с кем», — сказала она на 10-м форуме межрегионального сотрудничества Армении и России.
По словам Матвиенко, Армения — суверенное, независимое и уважаемое государство, которое имеет право самостоятельно принимать свои решения:
«Что касается российско-армянского сотрудничества, взаимодействия и дружбы, это большая ценность для наших государств и народов», — отметила она.
Матвиенко также говорила о присутствии России в экономике Армении, подчеркнув, что РФ является одним из основных инвесторов: «Объем российских инвестиций в экономику Армении превышает 4 миллиарда долларов», — сказала она. При этом, ссылаясь на эту цифру, Матвиенко заметила, что обе страны торгуют в национальных валютах, но, по неизвестной причине, расчеты ведутся в долларах: «Давайте выйдем из этой привычки», — предложила она.