ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանատանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի և Վատիկանի միջև հանձնախմբի ատենապետ Տ. Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանի և Վաշինգտոնի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տ. Հովսեփ քահանա Կարապետյանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Սփյուռքում հայապահպանությանը և առկա հիմնախնդիրներին առնչվող հարցեր։ Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է լեզվի և մշակույթի պահպանման ուղղությամբ հետևողական քայլերի իրականացումը՝ ընդգծելով այս հարցերում պետական օժանդակության նշանակությունը։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը միտված քայլերի շուրջ:
Հաջորդիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է «Nahigian Strategies» կազմակերպության նախագահ Քիթ Նահիգյանին: Քննարկվել են Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ Կառավարության առաջնահերթություններին, առկա մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին: Այս համատեքստում կարևորվել է բալանսավորված և բալանսավորման քաղաքականության հետևողական իրականացումը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել նաև Ամերիկայի հայկական համագումարի ղեկավարների հետ: Քննարկվել են Ամերիկայի հայկական համագումարի գործունեությանը, Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների հետևողական զարգացմանն ու առաջմղմանը վերաբերող հարցեր:

The Prime Minister had meetings in the US
At the Armenian Embassy in the United States, Prime Minister Nikol Pashinyan met with Archbishop Vigen Aykazyan, the Chairman of the Commission between the World Council of Churches and the Vatican, and Father Hovsep Karapetyan, the spiritual pastor of the Surb Astvatsatsin Church in Washington.
During the meeting, issues related to preserving the Armenian identity in the Diaspora and current problems were discussed. Prime Minister Pashinyan emphasized the importance of implementing consistent steps towards maintaining language and culture, stressing the importance of state support in these matters.
Thoughts were exchanged on steps aimed at strengthening Armenia-Diaspora ties.
Next, Prime Minister Nikol Pashinyan met with Keith Nahigian, President of the Nahigian Strategies organization. They discussed issues related to the development of Armenian-US relations.
The RA Government's priorities and the steps taken to overcome existing challenges were mentioned. In this context, a balanced and consistent implementation of a balancing policy was emphasized.
Prime Minister Nikol Pashinyan also met with the Armenian Assembly of America leaders. They discussed issues related to the Assembly's activities and the consistent development and promotion of Armenia-US relations.