«Պրոբլեմը ծագել է այն պահից, երբ որոշ ուժեր, որոշ մարդիկ փորձել են 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը մեկնաբանել որպես Հայաստանի ինքնիշխանության սահմանափակում»,- ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Radar Armenia-ի հարցին ի պատասխան։
«ՌԴ իշխանությունները անընդհատ նշում են, որ եռակողմ աշխատանքային խմբում մշակված նախագծերով տարածաշրջանում կոմունիկացիաների բացման մասով Հայաստանի ինքնիշխանությունը կասկածի տակ չի դրվում։ Կարո՞ղ եք հաստատել կամ հերքել այս պնդումը, և կարո՞ղ եք ասել, թե այդ աշխատանքների արդյունքում ինչ լուծում էր գտնվել, կամ եթե փակուղի էր ստեղծվել, ապա ինչպիսի՞»,- վարչապետին հարցրել է Radar Armenia-ի թղթակիցը:
Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանի մեջ նշել է. «Մենք էլ ասել ենք՝ որտեղ է գրված նման մեկնաբանություն։ Չկա ընդհանրապես։ Եվ պրոբլեմը ծագել է այդտեղից, եթե դա է պրոբլեմը։ Դա պրոբլեմ չէ, մենք ասել ենք՝ չկա նման հարց, չի կարող այդպես լինել։ Բայց հիմա պրոբլեմն ուրիշ տեղ է, որ այդ հայտարարության մեջ արդեն անդառնալի ու անշրջելի կետեր կան, օրինակ, ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը ԼՂ-ում վաղուց չկա»։

"The problem arose from the moment when certain forces, certain people, tried to interpret the trilateral statement of November 9, 2020, as a limitation of Armenia's sovereignty," said Prime Minister Nikol Pashinyan in response to a question from Radar Armenia.
"The Russian authorities constantly state that the projects developed by the trilateral working group do not question Armenia's sovereignty regarding opening communications in the region. Can you confirm or deny this claim, and can you say what solution was found as a result of these works, or if a deadlock was created, what kind?" the Radar Armenia correspondent asked the Prime Minister.
Nikol Pashinyan responded, "We also asked where such a comment was written. There is none at all. And the problem arose from there if that is the problem. It is not a problem; we have said there is no such issue; it cannot be like that. But now the problem is elsewhere because that statement already has irreversible points; for example, the Russian peacekeeping contingent has long been absent from Nagorno-Karabakh."