ՆԱՏՕ-ում և ԵԱՀԿ-ում պաշտպանության հարցերով կցորդ կունենա
Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի կազմակերպությունում՝ ՆԱՏՕ-ում և ԵԱՀԿ-ում ՀՀ-ն ռազմական կցորդ կունենա։ ՀՀ վարչապետի որոշմամբ, սահմանվել է պաշտպանության հարցերով կցորդի հաստիք։
«Հիմք ընդունելով «Դիվանագիտական ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 10-րդ հոդվածի 8-րդ մասը` Սահմանել՝
1) Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության առաքելությանը կից Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության հարցերով կցորդի հաստիքը.
2) Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության առաքելությանը կից Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի կազմակերպության Եվրոպայում դաշնակցային ուժերի գերագույն հրամանատարությունում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության հարցերով կցորդի հաստիքը.
3) Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության առաքելությանը կից Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության հարցերով կցորդի հաստիքը»,- նշված է որոշման մեջ:

He will have an attaché on defense issues in NATO and OSCE
Armenia will have a military attaché to the North Atlantic Treaty Organization (NATO) and OSCE. By the decision of the RA Prime Minister, the post of Defense Attaché was established.
Based on Article 10, Part 8 of the Law of the Republic of Armenia, "On Diplomatic Service," defining:
1) the position of attaché for defense issues of the Republic of Armenia attached to the mission of the Republic of Armenia in the North Atlantic Treaty Organization;
2) The position of attaché for defense issues of the Republic of Armenia in the Supreme Command of Allied Forces in Europe of the North Atlantic Treaty Organization attached to the mission of the Republic of Armenia in the North Atlantic Treaty Organization;
3) The position of the attaché for the defense issues of the Republic of Armenia is attached to the mission of the Republic of Armenia in the Organization for Security and Cooperation in Europe," the decision states.