Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՄԹ արտաքին, համագործակցության և զարգացման հարցերով ստվերային պետնախարարի հետ
15 Նոյեմբերի, 10:41
Նոյեմբերի 14-ին Լոնդոնում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Միացյալ Թագավորության արտաքին, համագործակցության և զարգացման հարցերով ստվերային պետնախարար Դեյվիդ Լամիին:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ և ՄԹ երկկողմ օրակարգային հարցեր՝ երկուստեք գոհունակություն հայտնելով ռազմավարական երկխոսության մեկնարկի կապակցությամբ։ Մտքեր են փոխանակվել տարբեր բնագավառներում ՀՀ և ՄԹ միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարների շուրջ։ Արարատ Միրզոյանն արժևորել է բրիտանական կողմի շարունակական աջակցությունը Հայաստանում արդյունավետ կառավարման և ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին:
Արարատ Միրզոյանի և Դեյվիդ Լամիի ուշադրության կենտրոնում են եղել նաև տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները:
ՀՀ ԱԳ նախարարը Դեյվիդ Լամիին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը, հայկական կողմի տեսլականը և Գրանադայում ՀՀ վարչապետի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի, Ֆրանսիայի նախագահի և Գերմանիայի նախագահի մասնակցությամբ հանդիպումից հետո ընդունված հայտարարությանը միջազգային մյուս գործընկերների կողմից աջակցության արտահայտման կարևորությունը։
Տարածաշրջանում կապուղիների ապաշրջափակման համատեքստում, նաև որպես խաղաղության օրակարգի բաղկացուցիչ մաս, Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտման, ուժի շարունակական կիրառման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, ԼՂ-ից 100 հազարից ավել բռնի տեղահանված հայ բնակչության կարիքների և իրավունքների հասցեագրան ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող միջոցառումներին:

Арарат Мирзоян встретился с теневым государственным министром иностранных дел, сотрудничества и развития Великобритании
14 ноября в Лондоне министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с теневым государственным министром иностранных дел, сотрудничества и развития Великобритании Дэвидом Лами.
Собеседники обсудили вопросы двусторонней повестки дня РА и Великобритании. Обе стороны выразили удовлетворение началом стратегического диалога. Состоялся обмен мыслями о перспективах развития сотрудничества между РА и Великобританией в различных сферах. Арарат Мирзоян высоко оценил постоянную поддержку британской стороны программы эффективного управления и демократических реформ в Армении.
Арарат Мирзоян и Дэвид Лами также обсудили вопросы региональной безопасности.
Министр иностранных дел Республики Армения представил Давиду Ламу усилия, предпринимаемые в направлении установления стабильности и мира на Южном Кавказе, видение армянской стороны и важность выражения поддержки со стороны других международных партнеров, принятого заявления по итогам встречи с участием Премьер-министра Республики Армения, президента Европейского совета, президента Франции и канцлера Германии.
В контексте разблокировки каналов в регионе, а также неотъемлемой части мирной повестки Арарат Мирзоян представил разработанный правительством Армении проект «Перекресток мира».
Была затронута ситуация, созданная этнической чисткой, осуществленной Азербайджаном в ​​Нагорном Карабахе, продолжающееся применение силы, меры, принимаемые правительством Армении для удовлетворения нужд и прав более 100 тысяч вынужденно переселенных армян из Нагорного Карабаха.