Հունգարիան ՀՀ-ում դեսպան ունի
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Հունգարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աննա Մարիա Շիկոն (նստավայրը՝ Թբիլիսի):
Նախագահ Խաչատուրյանը շնորհավորել է Աննա Մարիա Շիկոյին՝ դիվանագիտական հարաբերությունների երկարատև դադարից հետո, Հայաստանում Հունգարիայի դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ։
«Մենք մեծապես կարևորում ենք Ձեր նշանակումը: Հայաստանը և Հունգարիան՝ որպես դարավոր բարեկամ երկրներ շարունակելու են իրենց համագործակցությունը, և ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի մեր երկկողմ հարաբերություններն իսկապես զարգացում ունենան: Վստահ եմ, որ Ձեր անձնական ներդրումը կունենաք մեր հարաբերությունների զարգացման գործում»,- ասել է նախագահը:
Դեսպան Աննա Մարիա Շիկոն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է. «Մենք բավական երկար ենք սպասել այս պահին, և այսօր ունենք արդյունք: Մենք քրտնաջան աշխատեցինք և առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հունգարիայում և նաև Հայաստանում աշխատող բոլոր նրանց, ովքեր այս ամենը հնարավոր դարձրեցին»:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Հունգարիայի միջև տնտեսական փոխգործակցության հեռանկարներին և առկա ներուժի լիարժեք իրականացմանը: Երկուստեք կարևորվել է կրթության, տուրիզմի և մշակույթի ոլորտներում համագործակցության խթանումն ու համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Զրույցի ընթացում ընդգծվել է միջազգային կազմակերպություններում, մասնավորապես՝ Եվրամիության հարթակում ակտիվ համագործակցության և ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման նպատակով լավագույն փորձի փոխանակման կարևորությունը:

Венгрия назначила посла в Армении
Чрезвычайный и Полномочный Посол Венгрии в Армении Анна Мария Шико (резиденция: Тбилиси) вручила верительные грамоты Президенту Республики Ваагну Хачатуряну.
Президент Хачатурян поздравил Анну Марию Шико с назначением на должность посла Венгрии в Армении после длительного перерыва в дипломатических отношениях.
« Мы высоко ценим ваше назначение. Армения и Венгрия, как многовековые дружественные страны, продолжат сотрудничество, и мы сделаем все, чтобы наши двусторонние отношения действительно развивались. Уверен, что вы внесете свой личный вклад в развитие наших отношений ", - сказал Президент.
Посол Анна Мария Шико, поблагодарив за прием, отметила: «Мы достаточно долго ждали этого момента, и сегодня у нас есть результат. Мы усердно работали, и прежде всего я хочу поблагодарить всех тех, кто работает в Венгрии, а также в Армении, благодаря которым все это стало возможным».
На встрече обсуждались перспективы экономического сотрудничества между Арменией и Венгрией и полной реализации имеющегося потенциала. С обеих сторон был сделан акцент на продвижении сотрудничества и реализации совместных проектов в сфере образования, туризма и культуры.
В ходе беседы была подчеркнута важность активного сотрудничества в международных организациях, в частности на площадке Европейского Союза, обмена передовым опытом для становления демократических институтов.