ՀՀ-ն Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ դնելու շուրջ չի բանակցում (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մանրամասներ է հայտնել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի բանակցային գործընթացից։
Ըստ Միրզոյանի՝ մի կողմից կա խաղաղության պայմանագրի շուրջ գործընթաց, մյուս կողմից Ադրբեջանի՝ գնալով սրվող հռետորաբանություն ու ագրեսիվ գործողություններ. «Վերջին շրջանում ավելի են սրվել թե հայատյացության քարոզը, թե ուղիղ սպառնալիքները։ Հիշում եք՝ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարեց անգամ, որ խաղաղության պայմանագիր չի լինելու, Հայաստանում 29 հազար կմ-ի վրա հանգիստ չեն ապրելու, եթե ամբողջությամբ չընդունեն Ադրբեջանի պայմանները։ Այս ուլտիմատիվ կեցվածքը, հռետորաբանությունը կա, և, միևնույն ժամանակ, բանակցությունները խաղաղության պայմանագրի շուրջ շարունակվում են։ Մենք կրկին ստացել ենք ադրբեջանական առաջարկները, աշխատում ենք դրանց վրա, առաջիկայում կլինեն մեր արձագանքն ու առաջարկները»։
Ըստ Միրզոյանի՝ ագրեսիվ կեցվածքը ոչ թե նպաստում է խաղաղության գործընթացին, այլ խոչընդոտներ է ստեղծում։
Նախարարը հիշեցրել է, որ Լաչինի միջանցքի ռեժիմի շուրջ բանակցությունները վաղուց ավարտվել են, և կարգավորումները տեղ են գտել 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։

РА не ведет переговоров о создании азербайджанского КПП в Лачинском коридоре (ВИДЕО)
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян подробно рассказал о переговорном процессе по мирному договору между Арменией и Азербайджаном.
По словам Мирзояна, с одной стороны, идет процесс заключения мирного договора, с другой стороны, все более обостряется риторика и агрессивные действия Азербайджана. «В последнее время усилилась как пропаганда армянской ненависти, так и прямые угрозы. Помните, президент Азербайджана даже заявил, что никакого мирного соглашения не будет, они не будут жить спокойно на 29 тысячах км в Армении, если не примут полностью условия Азербайджана. Есть такое противоречивая риторика, и в то же время продолжаются переговоры по мирному договору. Мы снова получили азербайджанские предложения, мы работаем над ними».
По словам Мирзояна, агрессивный настрой не способствует мирному процессу, а создает препятствия.
Министр напомнил, что переговоры по Лачинскому коридору давно завершены, и регламент внесен в трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года.
Мирзоян также добавил, что РА не ведет переговоров о создании азербайджанского КПП в Лачинском коридоре.