Սեդա Սաֆարյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՍԴ դիմելու նախագիծը մերժվեց
Ազգային ժողովը մերժեց Սեդա Սաֆարյանի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով ՍԴ դիմելու՝ «Հայաստան» խմբակցության որոշման նախագիծը։
Փակ-գաղտնի քվեարկությանը մասնակցել են միայն ընդդիմադիր երկու խմբակցությունների 30 պատգամավորները, որոնք բոլորն էլ կողմ են քվեարկել։ Սակայն սա բավարար չէ ՍԴ դիմելու համար։ «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանարական օրենքի համաձայն՝ խորհրդարանում համապատասխան նախագիծը կարող է ընդունվել պատգամավորների ձայների 3/5-ով: Ստացվում է՝ որպեսզի ԱԺ-ն կարողանա դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու հարցով դիմել ՍԴ, անհրաժեշտ է լինելու 65 պատգամավորի համաձայնությունը:

Проект обращения в КС по вопросу прекращения полномочий Седы Сафарян отклонен
Национальное Собрание отклонило проект решения фракции Армении об обращении в Верховный суд по вопросу о прекращении полномочий Седы Сафарян.
В закрытом тайном голосовании приняли участие только 30 депутатов от двух оппозиционных фракций, и все они проголосовали «за». Однако этого оказалось недостаточно для обращения в КС. Согласно конституционному закону «Регламент Национального собрания» соответствующий проект может быть принят в парламенте 3/5 голосами депутатов. Получается, что для того, чтобы Национальное собрание могло обратиться в Верховный суд по вопросу о прекращении полномочий судьи, необходимо было согласие 65 депутатов.