«Ո՞նց կարելի է այդքան անլուրջ լինել». Նիկոլ Փաշինյանը՝ Սերժ Սարգսյանի մասին
«Ինձ դառնացնում է, որ այդ լրջության մարդը Հայաստանն է ղեկավարել։ Ո՞նց կարելի է այդքան անլուրջ լինել, այդքան անլուրջ գտնվել»,- վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսպես է մեկնաբանել երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի վերջին հայտարարությունները, թե 2020-ի պատերազմում Հայաստանի ունեցած ռազմամթերքի կեսն է ներգրավված եղել։
«Դուք հասկանո՞ւմ եք՝ ինչի մասին է խոսքը։ Հազարավոր կամավորներ են մասնակցել պատերազմին, որևէ մեկը ասե՞լ է, որ զենքի պակաս են ունեցել։ Կատարյալ սուտ է։ Օգնություն ասելով՝ ի՞նչ նկատի ունեն․ կարո՞ղ է նկատի ունեն ձրի զենք։ Եթե ձրի զենք, մենք... ձրի զենքը չասեմ, թե ինչ է։ ՀՀ-ն 2018-2020թթ. ձեռք է բերել ավելի շատ զինամթերք, քան նախորդ տասը տարին՝ միասին վերցրած։ Սա ապացուցված վիճակագրություն է»,- ասել է նա։
Վարչապետը խոսել է 2020-ի պատերազմի ելքի մասին՝ ասելով. «Մենք պատերազմը պարտվել ենք այն պատճառով, որ բանակում գործել է հինգերորդ շարասյուն։ Սա իմ համոզմունքն է՝ մի շարք փաստերի վերլուծության արդյունքում»։

— Как можно быть таким легкомысленным? Никол Пашинян о Серже Саргсяне
«Мне горько осозновать, что такой "серьезный" человек возглавил Армению. Как можно быть таким легкомысленным?" - так премьер-министр Никол Пашинян интерпретировал недавние заявления третьего президента Сержа Саргсяна о том, что лишь половина военной техники Армении была задействована в войне 2020 года.
— Вы понимаете, о чем тут речь? В войне участвовали тысячи добровольцев, кто-то говорил, что им не хватало оружия? Это полная ложь. Что они подразумевают под помощью? может они имеют в виду бесплатное оружие? Если бы мы получили оружие, мы... не буду вам рассказывать, что это за "бесплатное" оружие. РА в 2018-2020 гг. приобрела больше боеприпасов, чем за предыдущие десять лет вместе взятые. Это подтвержденная статистика ", - сказал он.
Премьер-министр рассказал об итогах войны 2020 года, сказав: «Мы проиграли войну, потому что в армии действовала пятая колонна. Это мое убеждение, основанное на анализе ряда фактов».