«Ո՞նց կարելի է այդքան անլուրջ լինել». Նիկոլ Փաշինյանը՝ Սերժ Սարգսյանի մասին
«Ինձ դառնացնում է, որ այդ լրջության մարդը Հայաստանն է ղեկավարել։ Ո՞նց կարելի է այդքան անլուրջ լինել, այդքան անլուրջ գտնվել»,- վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսպես է մեկնաբանել երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի վերջին հայտարարությունները, թե 2020-ի պատերազմում Հայաստանի ունեցած ռազմամթերքի կեսն է ներգրավված եղել։
«Դուք հասկանո՞ւմ եք՝ ինչի մասին է խոսքը։ Հազարավոր կամավորներ են մասնակցել պատերազմին, որևէ մեկը ասե՞լ է, որ զենքի պակաս են ունեցել։ Կատարյալ սուտ է։ Օգնություն ասելով՝ ի՞նչ նկատի ունեն․ կարո՞ղ է նկատի ունեն ձրի զենք։ Եթե ձրի զենք, մենք... ձրի զենքը չասեմ, թե ինչ է։ ՀՀ-ն 2018-2020թթ. ձեռք է բերել ավելի շատ զինամթերք, քան նախորդ տասը տարին՝ միասին վերցրած։ Սա ապացուցված վիճակագրություն է»,- ասել է նա։
Վարչապետը խոսել է 2020-ի պատերազմի ելքի մասին՝ ասելով. «Մենք պատերազմը պարտվել ենք այն պատճառով, որ բանակում գործել է հինգերորդ շարասյուն։ Սա իմ համոզմունքն է՝ մի շարք փաստերի վերլուծության արդյունքում»։

"How can he be so frivolous?" Nikol Pashinyan about Serzh Sargsyan
"It makes me bitter that a man of such seriousness led Armenia. How can he be so frivolous? " This is how Prime Minister Nikol Pashinyan interpreted the recent statements of the third president, Serzh Sargsyan, that half of Armenia's military equipment was involved in the 2020 war.
"Do you understand what we are talking about?" Thousands of volunteers participated in the war. Did anyone say that they lacked weapons? It is a complete lie. What do they mean by help? Can they tell a free gun? If I get a weapon, we... I won't say what the weapon is. RA acquired more ammunition in 2018-2020 than combined in the previous ten years. This is a proven statistic," he said.
The Prime Minister spoke about the outcome of the 2020 war, saying: "We lost the war because the fifth column operated in the army. This is my belief, based on analyzing several facts."