Քննարկվել են հայկական մշակույթն Իտալիայում առավել ճանաչելի դարձնելու քայլերը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իտալիայի մշակույթի նախարար Ջենարո Սանջուլիանոյին: Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանն ու Իտալիան քաղաքական, տնտեսական ոլորտներում ունեն ինտենսիվ հարաբերություններ և համոզմունք հայտնել, որ դրանք էլ ավելի կամրապնդվեն մշակութային բնագավառում համագործակցության զարգացմամբ ու ընդլայմամբ:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը հետաքրքրված է մշակույթի ոլորտի կառավարման, մշակութային արժեքների վերականգնման ու պահպանման մասնագետների պատրաստման Իտալիայի փորձով՝ մեր երկրում այդ կարողությունները զարգացնելու նպատակով:
Իտալիայի մշակույթի նախարարը նշել է, որ երկկողմ պատմական կապերը լավ հիմք են նոր ազդակ հաղորդելու մշակույթի ոլորտում համագործակցությանը: Ջենարո Սանջուլիանոյի խոսքով՝ հայ գործընկերների հետ քննարկել են հայկական մշակույթն Իտալիայում առավել ճանաչելի դարձնելու հետագա քայլերն ու ծրագրերը:
Միաժամանակ, նա հավելել է, որ պատրաստ են օժանդակել մշակույթի բնագավառի մասնագետների վերապատրաստմանը և ուսանողների համար կազմակերպել կրթական դասընթացներ:

Обсуждены шаги по повышению узнаваемости армянской культуры в Италии
Премьер-министр Никол Пашинян принял министра культуры Италии Дженнаро Санджулиано. Премьер-министр отметил, что Армения и Италия имеют интенсивные отношения в политической и экономической сферах, и выразил уверенность, что они будут еще больше укрепляться за счет развития и расширения сотрудничества в культурной сфере.
По словам Никола Пашиняна, правительство РА заинтересовано в итальянском опыте подготовки специалистов по управлению культурной сферой, восстановлению и сохранению культурных ценностей, чтобы развивать эти возможности в нашей стране.
Министр культуры Италии отметил, что двусторонние исторические связи являются хорошей основой для придания нового импульса сотрудничеству в сфере культуры. По словам Дженнаро Санджулиано, они обсудили с армянскими коллегами дальнейшие шаги и планы по повышению узнаваемости армянской культуры в Италии.
При этом он добавил, что они готовы поддержать подготовку специалистов в сфере культуры и организовать образовательные курсы для студентов.