Ի հակառակ Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերին՝ տարածաշրջանում անվտանգային մթնոլորտը շարունակում է մնալ լարված. ԱԳ նախարար
Փետրվարի 8-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Խորվաթիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանի հետ: Հանդիպման արդյունքներով Հայաստանի և Խորվաթիայի ԱԳ նախարարները հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով: ԱԳ նախարարը Միրզոյանը ասուլիսի ժամանակ իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի՛ պարոն նախարար,
Ուրախ եմ այսօր Երևանում հյուրընկալել գործընկերոջս՝ Խորվաթիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանին:
Բավականին հագեցած քննարկումներ ունեցանք ինչպես երկկողմ և բազմակողմ օրակարգի հարցերի, այնպես էլ` տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական կարևոր զարգացումների շուրջ:
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ մեր միջպետական հարաբերությունների պատմության ընթացքում սա Խորվաթիայի արտգործնախարարի առաջին պաշտոնական այցն է Հայաստան, ինչը, կարծում եմ, լավ առիթ է անցած ուղին գնահատելու և երկկողմ համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու համար: Մենք արժևորում ենք Խորվաթիայի հետ մեր հարաբերությունները և պատրաստակամ ենք դրանք որակապես նոր մակարդակի հասցնելու:
Հաջորդ տարի մենք նշելու ենք Հայաստանի ու Խորվաթիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, միաժամանակ, պետք է ընդգծել, որ հայ և խորվաթ ժողովուրդների միջև կապերը, բարեկամությունը պատմական ակունքներ ունեն և գնում են դեպի դարերի խորքը: Այս առումով կարող ենք հիշատակել, օրինակ՝ Դուբրովնիկ քաղաքի հովանավոր  հայազգի համաքրիստոնեական Սուրբ Վլասին:
Իհարկե, ժամանակակից աշխարհում մեծ նշանակություն ունի տնտեսական դիվանագիտությունը, տնտեսական կապերը, երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների ամրապնդումը: Նշեմ, որ Հայաստանի ու Խորվաթիայի միջև առևտրաշրջանառության ծավալները ներկայումս չեն արտացոլում մեր երկկողմ ներուժը այս բնագավառում: Եվ գոհունակությամբ ուզում եմ արձանագրել, որ այս ոլորտում մենք ոչ մեծ, բայց հաստատուն քայլերով առաջ ենք շարժվում: Հայ-խորվաթական տնտեսական փոխգործակցության ակտիվացման համար որպես հեռանկարային ոլորտներ կցանկանայի նշել, առաջին հերթին, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, նաև զբոսաշրջությունը, գյուղատնտեսությունը և մյուս ճյուղերը:
Այս համատեքստում ցանկանում եմ ողջունել այսօր Երևանում հայ-խորվաթական գործարար համաժողովի անցկացումը: Համոզված եմ, որ համաժողովը կնպաստի երկու երկրների գործարար շրջանակների միջև կապերի աշխուժացմանը և ներդրումային հնարավորությունների բացահայտմանը:
Այսօր գործընկերոջս հետ հանգամանալից քննարկումներ ենք ունեցել տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանն առնչվող հարցերի շուրջ:
Ցավով պետք է արձանագրեմ, որ ի հակառակ Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերին՝ տարածաշրջանում անվտանգային մթնոլորտը շարունակում է մնալ լարված և փխրուն, զգալի է նոր էսկալացիայի հավանականությունը: 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված պատերազմի, 2021թ. մայիսին և նոյեմբերին, ինչպես նաև 2022թ. սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի և օկուպացիայի հետևանքով առաջացած անվտանգային մարտահրավերները ոչ միայն խաթարում են Հայաստանի կառավարության ջանքերը` ուղղված Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատմանը, այլ` նաև սպառնում են հայկական ժողովրդավարությանը:
Արդեն երկու ամիս է, ինչ Ադրբեջանը՝ կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները և միջազգային հումանիտար իրավունքի դրույթները,  արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, որի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայ բնակչությունը հայտնվել է պաշարման մեջ՝ զրկված լինելով արտաքին աշխարհի հետ բնականոն կապից: Օրեցօր սրվող հումանիտար ճգնաժամը կարող է վերածվել իրական հումանիտար աղետի:
Անհրաժեշտ է ընդգծել, որ բազմաթիվ մեծ ու փոքր պետությունների, միջազգային կազմակերպությունների, հեղինակավոր ոչ կառավարական կազմակերպությունների կոչերը և հորդորները դեռևս չեն ազդել Ադրբեջանի վարքագծի վրա:
Այս պարագայում, ցանկանում եմ ընդգծել միջազգային հանրության կողմից  հստակ գործողությունների և համապատասխան միջազգային մեխանիզմների կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի ապօրինի շրջափակումը դադարեցնելուն, արցախահայության էթնիկ զտումն ու Ադրբեջանի հետագա ագրեսիան կանխելուն: Այս առումով կարևորում ենք նաև Լաչինի միջանցք և Լեռնային Ղարաբաղ միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղումը:
Ուզում եմ ընդգծել այն կարևոր դերը, որն ունի Եվրոպական Միության դիտորդական առաքելությունը Հայաստանի Հանրապետության սահմանների շուրջ կայունությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Ուժի պարբերական կիրառումը կամ ուժի կիրառման անթաքույց սպառնալիքները, մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները չեն կարող կայուն հիմք ստեղծել տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության համար։ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է ատելության խոսքից, նախապայմաններից, ռազմատենչ հռետորաբանությունից զերծ միջավայրում կառուցողական երկխոսության իր պատրաստակամության մասին՝ հանուն Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության և զարգացման։ Առկա խնդիրների ու հակասությունների խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, սա է մեր հավատամքը:
Այսքանով եզրափակեմ խոսքս։ Եվս մեկ անգամ, պարոն նախարար, բարի գալուստ Հայաստան և շնորհակալություն շատ կառուցողական և հանգամանալից երկխոսության համար»:
Հարց («Ազատություն ռադիոկայան»). Պարոն նախարար, երեկ Բեռլինում հայտարարեցիք, որ Ադրբեջանն արձագանքել է Երևանի առաջարկներին և հայտարարեցիք, որ կողմերն աշխատում են պայմանագրի տեքստի շուրջ: Կմանրամասնեք, ի՞նչ են պատասխանել: Ընդունում է արդյո՞ք Բաքուն իր 5 սկզբունքերն ընդարձակելու, Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության ու իրավունքների հարցերը ներառելու, Երևանի առաջարկը: Եվ Մոսկվան հայտարարում է, որ պատրաստ է կազմակերպել այդ հարցով հետաձգված հանդիպումը Մոսկվայում: Երևանը պատրա՞ստ է գնալ այդ հանդիպմանը: Եվ այդ հարցում ընդհանրապես ազդեցություն ունի՞ վայրը Երևանի համար: Եվ կարո՞ղ ենք ասել, որ Երևանի և Մոսկվայի միջև խնդիր կա, ճգնաժամ կա: Շնորհակալություն:
Արարատ Միրզոյան. Շնորհակալ եմ հարցի համար: Իսկապես, երեկ Բեռլինում ես այս հարցին հրապարակավ անդրադարձա: Ուզում եմ վերահաստատել մոտավորապես այն, ինչ ասացի: Խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները շարունակական գործընթաց են, և կողմերը շարունակաբար մի քանի փուլով փոխանակվում են առաջարկություններով, մեկնաբանություններով, հիմնավորումներով: Ապա, նոր փուլ, նոր առաջարկություններ: Եվ այսպես գործընթացը ենթադրաբար պետք է առաջ տարվի: Այս գործընթացին զուգահեռ տեղի են ունենում նախարարների հանդիպումներ, որտեղ քննարկվում են այս առաջարկները:
Իսկապես, մենք հնարավոր չգտանք մասնակցել Մոսկվայում դեկտեմբերի 23-ին պլանավորված հերթական քննարկմանը՝ ակնհայտորեն, Լաչինի միջանցքի ապօրինի բլոկադայի հանգամանքներից ելնելով: Բայց ես նշել եմ արդեն, որ չմասնակցելով, մենք միևնույն է փոխանցել ենք մեր առաջարկները հեռավար կարգով: Եվ ահա, մի քանի օր առաջ՝ 10-15 օր առաջ, ստացել ենք Ադրբեջանի պատասխանը: Փոխանցվել են հերթական մեր առաջարկները, ապա, հերթական ադրբեջանական առաջարկները, և, ըստ էության, քննարկման փուլում ենք: Ուզում եմ ասել, որ սա ցույց է տալիս, որ բանակցային գործընթացը, մեծ հաշվով, կանգ չի առել, և՛ մեկնաբանությունները, և՛ առաջարկները շարունակվել են փոխանակվել: Եվ այժմ մենք հանդես կգանք մեր նոր մեկնաբանություններով` ադրբեջանական կողմի մեկնաբանությունների հիման վրա:
Ինչ վերաբերում է հանդիպումներին, եթե կհիշեք, մենք չենք չեղարկել մոսկովյան հանդիպումը, մենք հետաձգել ենք հանդիպումը: Եվ, ինչպես այս ձևակերպումը թույլ է տալիս եզրակացնել, մենք որոշակի հարմար պահի նորից կգործարկենք այդ հետաձգված հանդիպումը: Հանդիպումը կարող է տեղի ունենալ Մոսկվայում, հանդիպումները կարող են տեղի ունենալ այլուր: Եթե հետևել եք հետագծին, մենք տարբեր մայրաքաղաքներում և տարբեր քաղաքներում ենք այսպիսի հանդիպումներ ունեցել: Կուզեի ասել, որ երևի արդարացի կլինի նկատել, որ քաղաքի, վայրի ընտրությունը, իհարկե կարևոր է, բայց նաև չափազանց էական ազդեցություն գործընթացի վրա մեծ հաշվով գուցե չունի: Եվ այս առումով մենք պատրաստ ենք նորից հերթական հանդիպումը, բնականաբար, հետաձգված հանդիպումը անել Մոսկվայում:
Մոսկվայի հետ ճգնաժամ կա՞, թե՝ չկա: Դաշնակցային հարաբերություններ են մեր երկրների միջև. կա շատ լայն երկկողմ և բազմակողմ օրակարգ, կան բազմաթիվ համաձայնություններ, կան որոշակի հարցերում անհամաձայնություններ, ընդ որում՝ հրապարակային, այդ թվում և կապված ՀԱՊԿ-ի դերակատարման և քաղաքական գնահատականների կամ դրանց բացակայության հետ: Ճգնաժամ անվանել դրանք երևի չափազանց ուռճացված կլինի: Մենք մշտապես կապի մեջ ենք մեր ռուսաստանյան գործընկերների հետ, արդեն նշեցի, քննարկում ենք բազմաճյուղ, օրակարգի բոլոր հնարավոր հարցերը՝ բոլոր այն հարցերը, որտեղ համաձայնություն կա, և բոլոր նրանք, որտեղ առայժմ համաձայնություն չկա:
Հարց («Ազատություն ռադիոկայան»). Ներեցեք, պարոն նախարար չհստակեցրիք Բաքուն ընդունու՞մ է Երևանի առաջարկները:
Արարատ Միրզոյան. Առաջարկների բովանդակությունը ես, երևի, այս պահին նպատակահարմար չեմ համարի ամբողջովին բացել, որովհետև դետալների մասին է խոսքը, բանակցային գործընթացի մասին է խոսքը, և հետո կողմերի դիրքորոշումները զանազան հարցերի շուրջ տարբեր փուլերում կարծրացածից, որոշ դեպքերում մոտենում են միմյանց, որոշ դեպքերում շարունակում են մնալ իրարից բավականին հեռու: Հետևաբար, երևի, քաղաքական առումով նպատակահարմար չի վերցնել առանձին որևէ դետալ և ասել, որ այս պահին ինչպիսին են կողմերի դիրքորոշումները այդ հարցի շուրջ, որովհետև վաղը կարող է բոլորովին այլ պատկեր լինի: Կրկնում եմ՝ որոշ հարցերում մեզ մոտեցնել դիրքորոշումները հնարավոր է եղել, բայց հայկական կողմն ունի իր սկզբունքային հարցերն այս գործընթացում, և այդ հարցերը, կարծում եմ, որ նաև հրապարակավ բազմիցս ասել ենք:
Հարց («Հանրային հեռուստաընկերություն»). Հարցս ուղղում եմ երկու նախարարներին: Վերջին երկու տարում Ադրբեջանը մի քանի ագրեսիա է իրականացրել Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ու օկուպացրել երկրի որոշ հատվածը: Եվ վերջին երկու ամսում էլ պաշտոնական Բաքուն շրջափակման մեջ է պահում Լաչինի միջանցքը, և այդպիսով նաև՝ ամբողջ Արցախը: Այս ֆոնին ԵՄ որոշում կայացրեց երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայել Հայաստանում: Ինչ եք կարծում, արդյո՞ք ԵՄ այս առաքելությունը և ԵՄ կարող է որևէ ձև նպաստել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները զսպելուն և տարածաշրջանում խաղաղություն ու կայունություն հաստատելուն:
Արարատ Միրզոյան. Այո, ես կարծում եմ, որ Եվրամիությունը, ինչպես և ողջ միջազգային հանրությունը, շատ լուրջ դեր ունի խաղալու և՛ Լեռնային Ղարաբաղի իրավունքների ու անվտանգության ապահովման հետագա քննարկման հարցում, և՛ այժմ առկա բլոկադայի վերացման հարցում, և՛ առհասարակ տարածաշրջանում: Կրկնում եմ, ճանապարհը բոլոր հարցերի լուծման մեկն է. խաղաղ բանակցությունները, դիվանագիտական ճանապարհը, և այստեղ միջազգային հանրությունը և, մասնավորապես նաև, Եվրոպական միությունը դեր ունի խաղալու:

Despite the efforts made by Armenia, the security atmosphere in the region continues to be tense. Minister of Foreign Affairs
On February 8, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Croatian Minister of Foreign and European Affairs Gordan Grlic Radman, who is in Armenia on an official visit. Following the results of the meeting, the Foreign Ministers of Armenia and Croatia held a joint press conference. In his speech during the press conference, Foreign Minister Mirzoyan specifically stated:
I am glad to host my colleague Gordan Grlic Radman, Minister of Foreign and European Affairs of Croatia, in Yerevan today.
We had pretty full discussions on bilateral and multilateral agenda issues and critical geopolitical developments in the region.
I should note with satisfaction that in the history of our interstate relations, this is the first official visit of the Croatian Foreign Minister to Armenia, which is an excellent opportunity to evaluate the past path and give new impetus to bilateral cooperation. We value our relations with Croatia and are ready to raise them to a qualitatively new level.
Next year we will celebrate the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Croatia; at the same time, it should be emphasized that the ties and friendship between the Armenian and Croatian peoples have historical origins and go back centuries. In this regard, we can mention, for example, Saint Vlas, the patron saint of the city of Dubrovnik, the pan-Christian Armenian.
Of course, economic diplomacy, economic ties, and strengthening trade and economic relations between countries are of great importance in the modern world. The volume of trade between Armenia and Croatia currently does not reflect our bilateral potential in this field. And I would like to record with satisfaction that we are moving forward with small but steady steps in this field. I want to mention information technologies, tourism, agriculture, and other branches to activate Armenian-Croatian economic interaction.
In this context, I would like to welcome the holding of the Armenian-Croatian business forum in Yerevan today. The conference will contribute to revitalizing the ties between the two countries business circles and identifying investment opportunities.
Today, my colleague and I had detailed discussions on regional security and stability issues.
With pain, I have to record that despite the efforts made by Armenia, the security atmosphere in the region remains tense and fragile, and the probability of a new escalation is significant. The security challenges caused by the war unleashed against Nagorno-Karabakh in 2020, aggression and occupation of the sovereign territory of Armenia by Azerbaijan in May and November 2021, as well as in September 2022, not only undermine the efforts of the Armenian government to establish peace, stability, and security in the South Caucasus, but they also threaten Armenian democracy.
It has been two months since Azerbaijan, in gross violation of its obligations under the tripartite declaration of November 9, 2020, and the provisions of international humanitarian law, blocked the Lachin Corridor, as a result of which the 120,000 Armenian population of Nagorno Karabakh was under siege, deprived of access to the outside world. From the standard connection. The humanitarian crisis, which is intensifying daily, can turn into an absolute humanitarian disaster.
It is necessary to emphasize that the calls and appeals of many large and small states, international organizations, and authoritative non-governmental organizations have yet to influence the behavior of Azerbaijan.
In this case, I would like to emphasize the need for clear actions by the international community and the implementation of appropriate international mechanisms to stop the illegal blockade of Nagorno Karabakh, the ethnic cleansing of Artsakh Armenians, and preventing further aggression by Azerbaijan. In this regard, we also emphasize the Lachin Corridor and the mission of the international fact-finding mission to Nagorno-Karabakh.
I want to emphasize the critical role of the European Union observation mission in ensuring stability around the borders of the Republic of Armenia.
Regular use of force, undisguised threats of use of power, and mass human rights violations cannot create a stable basis for peace and security in the region. Armenia has repeatedly announced its readiness for constructive dialogue in an environment free from hate speech, preconditions, and militant rhetoric for sustainable peace and development in the South Caucasus. We believe the peaceful settlement of existing problems and contradictions has no alternative.
I will conclude my speech with this. Once again, Mr. Minister, welcome to Armenia, and thank you for a very constructive and thorough dialogue."
Question ("Radio Liberty"). Mr. Minister, yesterday in Berlin, you announced that Azerbaijan responded to Yerevan's proposals and announced that the parties are working on the agreement's text. Could you explain more about what they answered? Does Baku accept Yerevan's proposal to expand its five principles to include security issues and the rights of Armenians of Nagorno-Karabakh? And Moscow declares it is ready to organize the postponed meeting on that issue in Moscow. Is Yerevan prepared to go to that meeting? And in that matter, does the place have any effect on Yerevan? And can we say that there is a problem, a crisis between Yerevan and Moscow? Thank you.
Ararat Mirzoyan. Thank you for the question. Indeed, I addressed this issue publicly yesterday in Berlin. I want to reiterate what I said. Peace treaty negotiations are continuous, and the parties exchange proposals, comments, and justifications in several stages. Then, a new location and new recommendations. And so the process is supposed to proceed. Parallel to this process, ministerial meetings are held where these proposals are discussed.
Indeed, we did not find it possible to participate in the regular discussion planned for December 23 in Moscow, obviously, due to the circumstances of the illegal blockade of the Lachin Corridor. But I have already mentioned that by not participating, we still communicated our proposals remotely. And now, a few days ago, 10-15 days ago, we received Azerbaijan's answer. We forwarded our following suggestions, then the following Azerbaijani recommendations, and we are at the discussion stage. This shows that the negotiation process, by and large, has not stopped; both comments and proposals have continued to be exchanged. And now, we will present our new words based on the terms of the Azerbaijani side.
As for the meetings, if you remember, we didn't cancel the Moscow meeting; we postponed the game. And, as this wording suggests, we will relaunch that postponed meeting at some opportune moment. The panel may take place in Moscow; the meetings may occur elsewhere. We had discussions in different capitals and cities if you follow the trajectory. I want to say that perhaps it would be fair to note that the choice of a town, a place, is undoubtedly essential, but it may not have an extremely significant impact on the process. And regarding this, we are ready to hold another meeting, the postponed meeting in Moscow.
Is there a crisis with Moscow or not? They are allied relations between our countries. There is a comprehensive bilateral and multilateral agenda; there are many agreements and disagreements on specific issues, including public ones, related to CSTO's role and political assessments or lack thereof. To call them a crisis is an overstatement. We are constantly in contact with our Russian partners; as I already mentioned, we discuss all possible issues of the multi-branch agenda, all those issues where there is agreement and all those where there is no agreement so far.
Question ("Radio Liberty"). Sorry, Mr. Minister, you didn't specify whether Baku accepts Yerevan's proposals.
Ararat Mirzoyan. I won't consider it appropriate to reveal the content of the proposals entirely because we are talking about details and the negotiation process. Then the parties' positions on various issues have hardened at different stages; in some cases, they are approaching each other and remain pretty far apart. Therefore, it is probably not politically expedient to take any detail separately and say the parties' positions on the issue because tomorrow, it may be a completely different picture. It was possible to bring our positions closer in some cases. Still, the Armenian side has fundamental issues in this process, and we have also publicly stated these issues.
Question ("Public TV station"). I am asking the two ministers. In the last two years, Azerbaijan has carried out several aggressions against the territorial integrity of Armenia and occupied some parts of the country. And for the previous two months, the official Baku has been keeping the Lachin Corridor, and thus the whole of Artsakh, under siege. Against this background, the EU decided to deploy a long-term monitoring mission in Armenia. What do you think is this EU mission, and can the EU contribute to curbing Azerbaijan's aggressive actions and establishing peace and stability in the region?
Ararat Mirzoyan. Yes, I think that the European Union, like the entire international community, has a severe role to play both in the further discussion of the rights and security of Nagorno Karabakh and the elimination of the current blockade, and in general, it is one of regionalization. Peace negotiations, the diplomatic way, and the international community and, in particular, the European Union have a role to play.