«Պատրաստ ենք հետաձգված հանդիպումն անել Մոսկվայում». Արարատ Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցային գործընթացին՝ շեշտելով, որ այն շարունակական է. «Կողմերը շարունակաբար, մի քանի փուլով, փոխանակվում են առաջարկություններով, մեկնաբանություններով, հիմնավորումներով, ապա նոր փուլ, նոր առաջարկներ, և գործընթացն այսպես պետք է առաջ տարվի։ Այս գործընթացին զուգահեռ տեղի են ունենում նախարարների հանդիպումներ, որտեղ քննարկվում են առաջարկները»,- ասել է Միրզոյանը՝ հիշեցնելով, որ դեկտեմբերին Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով չեն մասնակցել Մոսկվայում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ՌԴ-ի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը։
«Չմասնակցելով՝ մենք, միևնույն է, հեռավար կարգով փոխանցել ենք մեր առաջարկները, և ահա մի քանի օր առաջ՝ գուցե 10-15 օր առաջ, ստացել ենք Ադրբեջանի պատասխանը մեր առաջարկներին, այնուհետ՝ հերթական ադրբեջանական առաջարկները։ Ըստ էության, քննարկման փուլում ենք, ինչը ցույց է տալիս, որ բանակցային գործընթացը կանգ չի առել։ Այժմ մենք հանդես կգանք մեր նոր մեկնաբանություններով»,- մանրամասնել է Միրզոյանը։
Նա նաև հիշեցրել է, որ հայկական կողմը ոչ թե չեղարկել, այլ հետաձգել է Մոսկվայում նախորդ տարվա դեկտեմբերին նախատեսված հանդիպումը. «Այդ ձևակերպումը թույլ է տալիս ենթադրելու, որ որոշակի հարմար պահի մենք կգործարկենք այդ հետաձգված հանդիպումը։ Հանդիպումները կարող են տեղի ունենալ Մոսկվայում և այլուր»։
Ըստ Միրզոյանի՝ քաղաքի վայրի ընտրությունը կարևոր է, բայց գործընթացի վրա մեծ ազդեցություն չունի. «Պատրաստ ենք հետաձգված հանդիպումն անել Մոսկվայում»։
Բանակցային գործընթացի վերաբերյալ այլ մանրամասներ Արարատ Միրզոյանը չի հայտնել՝ նշելով, որ դետալները հրապարակայնացնելը նպատակահարմար չի համարում։

"We are ready to hold the postponed meeting in Moscow;" Ararat Mirzoyan
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan referred to the peace treaty negotiation process, stressing that it is ongoing, "The parties continuously, in several stages, exchange proposals, comments, justifications, then a new stage, new proposals, and this is how the process should be carried forward. Parallel to this process, ministerial meetings are held where proposals are discussed," said Mirzoyan, reminding that in December, due to the blockade of the Lachin Corridor, they did not participate in the meeting of the Foreign Ministers of Armenia, Azerbaijan, and Russia in Moscow.
"While not participating, we still submitted our proposals remotely, and a few days ago, perhaps 10-15 days ago, we received Azerbaijan's response to our proposals and then the next Azerbaijani proposals. We are in the discussion phase, which shows that the negotiation process has not stopped. Now we will present our new comments," Mirzoyan elaborated.
He also noted that the Armenian side did not cancel but postponed the December meeting in Moscow last year, "That wording allows us to assume that we will launch the postponed meeting at a convenient moment. The meetings can take place in Moscow and elsewhere."
According to Mirzoyan, the choice of the city location is essential but does not have much effect on the process, "We are ready to hold the postponed meeting in Moscow."
Ararat Mirzoyan kept other details about the negotiation process private, stating that he did not consider it advisable to make the details public.