«Պատրաստ ենք հետաձգված հանդիպումն անել Մոսկվայում». Արարատ Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցային գործընթացին՝ շեշտելով, որ այն շարունակական է. «Կողմերը շարունակաբար, մի քանի փուլով, փոխանակվում են առաջարկություններով, մեկնաբանություններով, հիմնավորումներով, ապա նոր փուլ, նոր առաջարկներ, և գործընթացն այսպես պետք է առաջ տարվի։ Այս գործընթացին զուգահեռ տեղի են ունենում նախարարների հանդիպումներ, որտեղ քննարկվում են առաջարկները»,- ասել է Միրզոյանը՝ հիշեցնելով, որ դեկտեմբերին Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով չեն մասնակցել Մոսկվայում Հայաստանի, Ադրբեջանի և ՌԴ-ի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը։
«Չմասնակցելով՝ մենք, միևնույն է, հեռավար կարգով փոխանցել ենք մեր առաջարկները, և ահա մի քանի օր առաջ՝ գուցե 10-15 օր առաջ, ստացել ենք Ադրբեջանի պատասխանը մեր առաջարկներին, այնուհետ՝ հերթական ադրբեջանական առաջարկները։ Ըստ էության, քննարկման փուլում ենք, ինչը ցույց է տալիս, որ բանակցային գործընթացը կանգ չի առել։ Այժմ մենք հանդես կգանք մեր նոր մեկնաբանություններով»,- մանրամասնել է Միրզոյանը։
Նա նաև հիշեցրել է, որ հայկական կողմը ոչ թե չեղարկել, այլ հետաձգել է Մոսկվայում նախորդ տարվա դեկտեմբերին նախատեսված հանդիպումը. «Այդ ձևակերպումը թույլ է տալիս ենթադրելու, որ որոշակի հարմար պահի մենք կգործարկենք այդ հետաձգված հանդիպումը։ Հանդիպումները կարող են տեղի ունենալ Մոսկվայում և այլուր»։
Ըստ Միրզոյանի՝ քաղաքի վայրի ընտրությունը կարևոր է, բայց գործընթացի վրա մեծ ազդեցություն չունի. «Պատրաստ ենք հետաձգված հանդիպումն անել Մոսկվայում»։
Բանակցային գործընթացի վերաբերյալ այլ մանրամասներ Արարատ Միրզոյանը չի հայտնել՝ նշելով, որ դետալները հրապարակայնացնելը նպատակահարմար չի համարում։

«Мы готовы провести отложенную встречу в Москве». Арарат Мирзоян
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян коснулся переговорного процесса по мирному договору, подчеркнув, что он продолжается. «Стороны непрерывно, в несколько этапов, обмениваются предложениями, замечаниями, обоснованиями, потом новый этап, новые предложения, и именно так следует продвигать процесс. Параллельно этому процессу проводятся министерские встречи, на которых обсуждаются предложения ", - сказал Мирзоян, напомнив, что в декабре из-за блокады Лачинского коридора они не участвовали во встрече глав МИД Армении, Азербайджана и России в Москве.
"Но мы все же представили свои предложения удаленно, и несколько дней назад, может быть, 10-15 дней назад, мы получили ответ Азербайджана на наши предложения, а затем следующие предложения Азербайджана. В основном мы находимся в фазе обсуждения, что свидетельствует о том, что переговорный процесс не остановлен. Сейчас мы представим наши новые комментарии ", - уточнил Мирзоян.
Он также напомнил, что армянская сторона не отменила, а перенесла намеченную на декабрь прошлого года встречу в Москве. "Эта формулировка позволяет предположить, что в какой-то удобный момент мы запустим отложенное заседание. Встречи могут проходить в Москве и других местах » .
По словам Мирзояна, выбор места  важен, но большого влияния на процесс это не оказывает. «Мы готовы провести отложенную встречу в Москве».
Других подробностей переговорного процесса Арарат Мирзоян не раскрыл, заявив, что не считает целесообразным обнародовать подробности.