«Իրանի գործողություններն ու հայտարարությունները օգնեցին կանգնեցնել իրավիճակի հետագա վատթարացումը». ԱԳ փոխնախարար
Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը Al-Monitro պարբերականի հետ զրույցում հայտարարել է, թե Իրանի գործողությունների եւ հայտարարությունների շնորհիվ 2022թ. սեպտեմբերին հաջողվեց խուսափել Ադրբեջանի հարձակման հետագա ծավալումից:
Նրա խոսքով. «Մենք հետախուզական տվյալներ ունեինք, որ Ադրբեջանն ավելի մեծ գրոհներ էր պատրաստում, երբ հարձակվեց Հայաստանի վրա նախորդ տարվա սեպտեմբերին: Իրանի գործողություններն ու հայտարարությունները օգնեցին կանգնեցնել իրավիճակի հետագա վատթարացումը»։
Կոստանյանը նաև ասել է, թե ՀՀ օրակարգում չկա իրանական զինամթերքի գնման հարց։
Նա խոսել է նաև Ադրբեջանի նպատակների մասին, շեշտելով, որ դրանք հիմնականում երեքն են. «Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտում իրականացնել, տարածաշրջանում լայնածավալ ռազմական լարվածություն հրահրել եւ ստիպել Հայաստանին արտատարածքային միջանցք տրամադրել»:

"В сентябре 2022 года атака Азербайджана не расширилась благодаря Ирану». Заместитель министра иностранных дел
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян заявил в беседе с газетой «Al-Monitor» , что благодаря действиям и заявлениям Ирана  в сентябре 2022 г.  удалось избежать дальнейшего развития атаки Азербайджана.
По его словам: «У нас была информация о том, что Азербайджан готовил более крупные атаки, когда напал на Армению в сентябре прошлого года. Действия и заявления Ирана помогли остановить дальнейшее ухудшение ситуации».
Костанян также сообщил, что в повестке дня РА нет вопроса о закупке иранских боеприпасов.
Он также рассказал о целях Азербайджана, подчеркнув, что их в основном три. «Провести этническую чистку в Нагорном Карабахе, спровоцировать широкомасштабную военную напряженность в регионе и заставить Армению предоставить экстерриториальный коридор».