Հայաստանի ու Ճապոնիայի ԱԳ նախարարները անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը ու կայունությանը վերաբերող հարցերի
Հունվարի 31-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ճապոնիայի ԱԳ նախարար Յոշիմասա Հայաշիի հետ:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգությանը ու կայունությանը վերաբերող հարցերի:
Նախարար Միրզոյանը ճապոնացի գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական արգելափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները: Շեշտվել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտում են, և միտված են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին էթնիկ զտման ենթարկելուն:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային հանրության հստակ քայլերի անհրաժեշտությունը՝ ուղղված Լաչինի միջանցքի անհապաղ ապաշրջափակմանը, ինչպես նաև՝ միջազգային համապատասխան կառույցների անարգել հումանիտար մուտքի ապահովմանը Լեռնային Ղարաբաղ:
Արարատ Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի առավելապատշատական մոտեցումները խաթարում են խաղաղությանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը:
Քննարկվել են նաև հայ-ճապոնական երկկողմ, ինչպես նաև` բազմակողմ հարթակներում հաստատված համագործակցության հետագա ընդլայնմանն առնչվող հարցեր:
Նախարար Միրզոյանը կարևորել է Ճապոնիայի շարունակական աջակցությունը` ուղղված տարբեր բնագավառներում Հայաստանի կարողությունների ամրապնդմանը և ինստիտուցիոնալ զարգացմանը:

The Foreign Ministers of Armenia and Japan referred to issues related to regional security and stability
On January 31, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan spoke with Japanese Foreign Minister Yoshimasa Hayashi.
During the telephone conversation, regional security and stability issues were discussed.
Minister Mirzoyan presented to his Japanese counterpart the details of the humanitarian crisis caused by Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor. It was emphasized that Azerbaijan's actions are a gross violation of the tripartite declaration of November 9 and international humanitarian law and are aimed at subjecting the people of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing.
RA Minister of Foreign Affairs emphasized the need for clear steps from the international community to immediately unblock the Lachin Corridor and ensure the unhindered humanitarian access of relevant international structures to Nagorno Karabakh.
Ararat Mirzoyan presented to his colleague the latest developments in regulating relations between Armenia and Azerbaijan. It was emphasized that Azerbaijan's preferential approaches undermine Armenia's peace efforts.
Issues related to the further expansion of the Armenian-Japanese bilateral and multilateral cooperation established on multilateral platforms were also discussed.
Minister Mirzoyan emphasized Japan's continuous support to strengthen Armenia's capacities in various fields and institutional development.