ԱՄՆ-ն ողջունում է Հայաստանում ԵՄ առաքելության նախաձեռնությունը
Միացյալ Նահանգները ողջունում է գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրամիության ջանքերը՝ միտված տարածաշրջանում վստահության ձևավորմանը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ուղղակի երկխոսության համար նպաստավոր միջավայրի ապահովմանը. այս մասին հայտնել են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատնից՝ Radar Armenia-ի հարցմանն ի պատասխան։
Դիմել էինք դեսպանատուն՝ խնդրելով դիրքորոշում հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին երկամյա ժամկետով քաղաքացիական դիտորդներ տեղակայելու՝ ԵՄ որոշման վերաբերյալ։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան պատասխանում ասվում է. «Միացյալ Նահանգները հանձնառու է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության բանակցություններին: Մենք ողջունում ենք գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրամիության ջանքերը՝ միտված տարածաշրջանում վստահության ձևավորմանը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ուղղակի երկխոսության համար նպաստավոր միջավայրի ապահովմանը: Երբ արդյունավետ է, մենք շարունակելու ենք աշխատել մեր բոլոր գործընկերների և ուղղակիորեն կողմերի հետ»։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին ՌԴ ԱԳՆ-ն արձագանքել էր երկու տարի ժամկետով Հայաստան գործուղվող ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու նախաձեռնությանը՝ նշելով, որ Երևանում, տրամաբանական ավարտին չհասցնելով ՀԱՊԿ առաքելության ուղղությամբ աշխատանքը, նախընտրեցին ընտրություն կատարել հօգուտ ԵՄ-ի։ Ըստ էության՝ ռուսական կողմը նման հայտարարությամբ իր դժգոհությունն է հայտնել ԵՄ նախաձեռնությանը։

The US welcomes the efforts of the EU to build confidence in the region; embassy
In response to Radar Armenia's inquiry, the US Embassy in Armenia reported that the United States welcomes the efforts of partners, including the European Union, to build trust in the region and provide an environment conducive to direct dialogue between Armenia and Azerbaijan.
We applied to the embassy, asking for a position regarding the EU decision to deploy civilian observers for two years along the Armenian-Azerbaijani border.
The US Embassy in RA answers: "The United States is committed to Armenia-Azerbaijan peace negotiations. We welcome the efforts of our partners, including the European Union, to build confidence in the region and provide a favorable environment for direct dialogue between Armenia and Azerbaijan. When effective, we will continue to work with all our partners and directly with the parties."
It should be noted that up to 100 employees, including experts and observers, will be involved in the EU civil mission sent to Armenia for two years, and the task will start functioning in the coming weeks. The mission's operational zone will cover the border with Azerbaijan, including the Nakhichevan section.