ԱՄՆ-ն ողջունում է Հայաստանում ԵՄ առաքելության նախաձեռնությունը
Միացյալ Նահանգները ողջունում է գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրամիության ջանքերը՝ միտված տարածաշրջանում վստահության ձևավորմանը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ուղղակի երկխոսության համար նպաստավոր միջավայրի ապահովմանը. այս մասին հայտնել են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատնից՝ Radar Armenia-ի հարցմանն ի պատասխան։
Դիմել էինք դեսպանատուն՝ խնդրելով դիրքորոշում հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին երկամյա ժամկետով քաղաքացիական դիտորդներ տեղակայելու՝ ԵՄ որոշման վերաբերյալ։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան պատասխանում ասվում է. «Միացյալ Նահանգները հանձնառու է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության բանակցություններին: Մենք ողջունում ենք գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրամիության ջանքերը՝ միտված տարածաշրջանում վստահության ձևավորմանը և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ուղղակի երկխոսության համար նպաստավոր միջավայրի ապահովմանը: Երբ արդյունավետ է, մենք շարունակելու ենք աշխատել մեր բոլոր գործընկերների և ուղղակիորեն կողմերի հետ»։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին ՌԴ ԱԳՆ-ն արձագանքել էր երկու տարի ժամկետով Հայաստան գործուղվող ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն տեղակայելու նախաձեռնությանը՝ նշելով, որ Երևանում, տրամաբանական ավարտին չհասցնելով ՀԱՊԿ առաքելության ուղղությամբ աշխատանքը, նախընտրեցին ընտրություն կատարել հօգուտ ԵՄ-ի։ Ըստ էության՝ ռուսական կողմը նման հայտարարությամբ իր դժգոհությունն է հայտնել ԵՄ նախաձեռնությանը։

США приветствуют инициативу миссии ЕС в Армении
Соединенные Штаты приветствуют усилия партнеров, в том числе Европейского Союза, направленные на укрепление доверия в регионе и создание условий, способствующих прямому диалогу между Арменией и Азербайджаном. Об этом сообщило посольство США в Армении в ответ на запрос Radar Armenia
Мы обратились в посольство, запросив позицию относительно решения ЕС о размещении гражданских наблюдателей на армяно-азербайджанской границе сроком на два года.
В ответе посольства США в РА говорится: «США привержены мирным переговорам между Арменией и Азербайджаном. Мы приветствуем усилия наших партнеров, в том числе Европейского Союза, направленные на укрепление доверия в регионе и обеспечение благоприятных условий для прямого диалога между Арменией и Азербайджаном. После вступления в силу мы продолжим работать со всеми нашими партнерами и напрямую со сторонами».
Напомним, вчера в МИД России отреагировали на инициативу о направлении гражданской миссии ЕС в Армению сроком на два года, отметив, что в Ереване, не доведя работу по миссии ОДКБ до логического конца, предпочли выбор в пользу ЕС. По сути, таким заявлением российская сторона выразила свое недовольство инициативой ЕС.