Տարածաշրջանում Բրյուսել-Մոսկվա միջնորդական հակամարտություն է. Գանտահարյան
-ՌԴ-ն, անդրադառնալով ԵՄ-ի դիտորդական առաքելության տեղակայման որոշմանն, արձանագրել է, որ Երևանում նախընտրեցին ընտրություն կատարել հօգուտ ԵՄ-ի՝ տրամաբանական ավարտին չհասցնելով ՀԱՊԿ առաքելության ուղղությամբ աշխատանքը։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ՌԴ-ի արձագանքը, և ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ այն Հայաստանի համար։
-Առաջին անգամը չէ, որ պաշտոնական Մոսկվան նման վերագրումներ է անում։ Այստեղ պատասխան կա նաև Եվրախորհրդարանի բանաձևերին և ԵՄ-ին՝ սահմանի հայաստանյան հատված քաղաքացիական առաքելություններ ուղարկելուն, ինչը նշանակում է, որ Երևանը համաձայնություն է տվել այդ առաքելության ժամանմանը, իսկ Բաքուն՝ ոչ։ Ամբողջ խնդիրը միջնորդական հակամարտությունն է։ Մոսկվան առաջադրում է ՀԱՊԿ ուժեր տեղակայել հայ-ադրբեջանական սահմանին, իսկ ԵՄ-ն կանխում է և քաղաքացիական առաքելություն ուղարկում։ Տարածաշրջանում թեժացող միջնորդական մրցապայքարի համատեքստում պետք է դիտարկել այս հայտարարությունը։
-Ռուսական կողմը նաև հայտարարել է, որ իր խաղաղապահ զորակազմը կարձագանքի Հայաստանում ԵՄ դիտորդների պահվածքին՝ հաշվի առնելով իրավիճակի՝ «գետնի վրա» զարգացումը։ Սա ինչպե՞ս հասկանալ։
-«Գետնի վրա» ասելով՝ Մոսկվան պարզ հասկացնում է, որ գետնի վրա բացառապես ռուսական խաղաղապահ ուժերն են գործում, և դա ունի լեգիտիմ հիմք։ Խոսքը նոյեմբեր 9-ի հրադադարի պայմանավորվածության կամ եռակողմ համաձայնության մասին է․ ոչ միայն հրադադարի, այլև՝ տարածաշրջանի ապաշրջափակման։ Այդ տարածաշրջանային հանգուցալուծումների իրականացման պայմանագրով ներգրավվել է Ռուսաստանը, ինչի մասին էլ հիշեցնում է «գետնի վրա» ասելով։
-Ձեր կարծիքով՝ ստեղծված իրավիճակում Ադրբեջանն ինչպե՞ս կարձագանքի, ի՞նչ քայլերի կգնա, հնարավո՞ր է իրավիճակն օգտագործելով՝ նոր սրացումների դիմի։
-Ադրբեջանը չի համաձայնվում սահմանի իր հատվածում ԵՄ առաքելության տեղակայմանը։ Վետոյի է ենթարկել Փարիզի միջնորդությունը և դրանով առկախել Բրյուսելի քառակողմի վերագործարկումը։ Աշխատում է նոյեմբերի 9-ի ընտրովի կետերի իրականացման վրա․ հիմա առաջնայինը Նախիջևան-Ադրբեջան Հայաստանի հատվածով կապի գործարկումն է, իրենց ասելով՝ «զանգեզուրյան միջանցքը»։ Շտապում են իրականացնել այն, ինչ պայմանավորվել են ռուսական միջնորդությամբ՝ նախքան այլ ուժերի ներգրավման խորացումը։
-Որքանո՞վ է տեղին ՌԴ այս վրդովմունքը, եթե հաշվի առնենք, որ նրանց խաղաղապահ առաքելության հետ կապված հարցեր կան, և հայկական կողմը խոսել է այդ մասին։
-Առաջին հայացքից պարադոքսալ իրավիճակ է։ Մոսկվան երաշխավոր է, եռակողմի համաձայն, վերահսկել Բերձորի միջանցքով կապը։ Միջանցքի երկարատև փակումը չի բխում Մոսկվայի շահերից, որովհետև դա անպայման կնպաստի Արցախի հայաթափմանը։ Իսկ այնտեղ ժողովրդի մնալը պետք է Մոսկվային՝ խաղաղապահ ուժերի ժամկետը երկարաձգելու առումով։ Լավրովի հայտարարությունը, թե կարծում է, որ միջանցքի հարցը շուտով կլուծվի, չի իրականանում, ինչը ևս հարցականներ է ստեղծում։ Մյուս կողմից, եթե այնպես ընկալենք, որ «բնապահպանների» բուն նպատակը «միջանցք՝ միջանցքի դիմաց» է կամ «ճանապարհային կարգավիճակ՝ ճանապարհային կարգավիճակի դիմաց»՝ թեկուզ անցակետեր նշանակելով, ապա Ռուսաստանի ջանքը չեզոքություն պահպանելու միջնորդական ղեկը ձեռքում պահելն է, որպեսզի քաղաքականորեն ընկալելի կլինի։ Չմոռանանք, որ երկու ճանապարհների անվտանգության վերահսկողությունը պիտի իրականացնեն ռուսական զորքերը։
-Ռուսաստանը պնդում է, որ Հայաստանում ամեն գնով ամրապնդվելու՝ ԵՄ փորձերը կարող են վնաս հասցնել հայերի և ադրբեջանցիների արմատական շահերին։ Ձեր կարծիքով՝ դա այդպե՞ս է։
-Կարծում եմ՝ պարզ ասվում է, որ Բրյուսելը չի կարող միջնորդական առաքելություն իրականացնել։ Ըստ Մոսկվայի՝ Բրյուսելի ճիգերը արդյունավետ չեն, քանի որ «գետնի վրա» Ռուսաստանն է հակամարտության մրցավարը։

There is a mediation conflict between Brussels and Moscow in the region; Gantaharyan
- The Russian Federation, referring to the decision to deploy the EU observation mission, noted that in Yerevan, they chose to favor the EU, not bringing the work towards the CSTO mission to a logical end. How would you interpret Russia's reaction, and what consequences could it have for Armenia?
- It is not the first time official Moscow has made such attributions. There is also an answer to the resolutions of the European Parliament and the EU to send civilian missions to the Armenian side of the border. Yerevan agreed to the arrival of that mission, but Baku did not. The whole problem is mediation conflict. Moscow proposes to deploy CSTO forces on the Armenian-Azerbaijani border, but the EU prevents it and sends a civilian mission. This statement should be considered in the context of the mediating competition that is heating up in the region.
- The Russian side has also announced that its peacekeeping troops will respond to the behavior of EU observers in Armenia, taking into account the development of the situation "on the ground." How do you think I could understand this?
- By saying "on the ground," Moscow makes it clear that only Russian peacekeeping forces operate on the ground, which has a legitimate basis. We are talking about the November 9 ceasefire agreement or tripartite agreement. Not only for a ceasefire but also the unblocking of the region. Russia was involved in the agreement on implementing those regional solutions, which is what he reminds us of by saying "on the ground."
- In your opinion, how will Azerbaijan react in the current situation, what steps will it take, and is it possible to use the case to face new escalations?
-Azerbaijan does not agree to deploy the EU mission on its part of the border. He vetoed the Paris petition and thereby suspended the restart of the Brussels quadrilateral. He is working on implementing the optional items of November 9. now, the priority is the launch of the Nakhichevan-Azerbaijan connection through the Armenian sector, as they say, the "Zangezuri Corridor." They are in a hurry to implement what they agreed upon with Russian mediation before the involvement of other forces deepens.
- How appropriate is this resentment of Russia if we consider that there are issues related to their peacekeeping mission, and the Armenian side has spoken about it?
- At first glance, it is a paradoxical situation. According to the tripartite agreement, Moscow is a guarantor to control the connection through the Berdzor corridor. The long-term closure of the gallery is outside the interests of Moscow because it will contribute to the depopulation of Artsakh. And Moscow needs the people to stay there to extend the peacekeeping forces' time. Lavrov's statement that he believes that the issue of the corridor will be resolved soon does not come true, which also raises questions. On the other hand, if we understand that the primary goal of the "environmentalists" is "corridor for corridor" or "road status for road status," even by appointing checkpoints, then Russia's effort to maintain neutrality is to hold the mediating steering wheel in its hands so that it will be politically understandable. Let's remember that the Russian troops will carry out the security control of both roads.
- Russia claims that the EU's attempts to strengthen itself in Armenia at any cost can harm the fundamental interests of Armenians and Azerbaijanis. Do you think it is so?
- It is clearly stated that Brussels cannot carry out a mediation mission. According to Moscow, the efforts of Brussels are impractical because "on the ground," Russia is the referee of the conflict.