ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործողության գոտին կընդգրկի նաև Նախիջևանի հատվածը. 1lurer.am
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակությունը պատասխանել է «Լուրեր»-ի հարցմանը` տեղեկացնելով, որ Հայաստան գործուղվող ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունում ներգրավված կլինի մինչև 100 աշխատակից, ներառյալ՝ փորձագետներ և ԵՄ դիտորդներ և առաքելությունն ամբողջությամբ կսկսի գործել առաջիկա շաբաթներին։
«Առաքելության գործողության գոտին կընդգրկի Ադրբեջանի հետ սահմանի ամբողջ երկայնքը, ներառյալ՝ Նախիջևանի հատվածը»,- տեղեկացրել են Եվրամիության պատվիրակությունից:
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 17-ին Հայաստանում ԵՄ առաջին դիտորդական խումբը տեղակայվեց երկու ամիս ժամկետով, Եվրոպական խորհրդի երեկվա որոշմամբ Հայաստան ուղարկվող առաքելությունը տեղում կաշխատի երկու տարի:
Նշենք, որ ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը կանոնավոր պարեկություն կիրականացնի սահմանին և իրավիճակի մասին զեկույցներ կներկայացնի Եվրամիությանը:

The zone of operation of the EU civilian mission will also include the Nakhichevan sector. 1lurer.am
The delegation of the European Union in Armenia responded to the inquiry of "News," informing that up to 100 employees, including experts and EU observers, will be involved in the EU civil mission sent to Armenia, and the task will fully start functioning in the coming weeks.
"The operation zone of the mission will cover the entire length of the border with Azerbaijan, including the Nakhichevan section," the EU delegation informed.
It should be noted that on October 17, 2022, the first EU observation group was deployed in Armenia for two months. According to yesterday's decision of the European Council, the mission sent to Armenia will work there for two years.
So as you know, the EU civilian mission will carry out regular border patrols and present reports on the situation to the European Union.