Տարածաշրջանում իրավիճակը, ցավոք, շարունակում է լարված մնալ. կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը
Բիշքեկում անցկացված Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստից հետո տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը:
Իր խոսքում Վլադիմիր Պուտինը, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի Նիկոլ Վլադիմիրի,
Մենք բոլորովին վերջերս ենք հանդիպել Երևանում, որտեղ Դուք – կարծում եմ՝ կհամաձայնեք – հաջող անցկացրեցիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը։ Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն այն մթնոլորտի համար, որ ստեղծել էիք՝ բոլորիս համար բազմաթիվ կարևոր հարցերի բաց քննարկման համար։ Այսօր այստեղ ենք հանդիպում։ Մենք, ինչպես միշտ, օգտագործում ենք նման ձևաչափերը երկկողմ բանակցությունների համար։
Եվս մեկ անգամ ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել այն բանի վրա, որ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ առաջատար առևտրատնտեսական գործընկեր - Հայաստանի ապրանքաշրջանառության ավելի քան 30 տոկոսը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին - առաջատար ներդրողներից մեկը, գուցե նույնիսկ հիմնական ներդրողը՝ ներդրումների մոտ 40 տոկոսը։ Այս տարվա առաջին տասը ամիսներին ապրանքաշրջանառության աճը կազմում է 67 տոկոս։ Սա շատ լուրջ, լավ, դրական ցուցանիշ է։
Այնուամենայնիվ, հարցեր միշտ կան, և ես ուրախ եմ Ձեզ հետ հանդիպելու հնարավորության համար»:
Իր հերթին Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Շնորհակալություն, Վլադիմիր Վլադիմիրի։
Այսօր մենք բավական հաջող, կառուցողական նիստ ունեցանք և փաստացի արդեն քննարկել ենք տնտեսական հարցերի ողջ շրջանակը՝ նեղ և ընդլայնված կազմերով։
Դուք արդեն խոսեցիք մեր փոխադարձ առևտրաշրջանառության աճի մասին, որն իսկապես տպավորիչ է։ Հուսով եմ՝ Եվրասիական տնտեսական միության մեխանիզմների բարելավման հետ մեկտեղ կհաջողվի պահպանել նկատվող դինամիկան։
Իհարկե, մեր օրակարգը շատ հագեցած է։ Վստահ եմ, որ այսօր կքննարկենք նաև տարածաշրջանային հարցեր։ Մեր տարածաշրջանում իրավիճակը, ցավոք, շարունակում է լարված մնալ, և ուզում եմ նշել, որ մեր տարածաշրջանում գլխավոր հարցը, իհարկե, շարունակում է մնալ Լեռնային Ղարաբաղյան կարգավորումը։
Ցավոք, վերջերս մենք նաև տեսանք լարվածության աճ Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում։ Վստահ եմ՝ Դուք տեղեկացված եք, որ վերջերս փակվել էր Լաչինի միջանցքը, և Լեռնային Ղարաբաղում շատ մեծ մտավախություններ կան այդ կապակցությամբ։ Իհարկե, մենք մշտապես քննարկում ենք այդ հարցերը։ Հուսով եմ, որ այսօր մեզ կհաջողվի քննարկել տարածաշրջանային անվտանգության բոլոր կարևոր հարցերը»:

Unfortunately, the situation in the region remains tense: Nikol Pashinyan and Vladimir Putin meeting
After the Supreme Eurasian Economic Council meeting held in Bishkek, the meeting between the Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, and the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, took place.
In his speech, Vladimir Putin, in particular, noted:
"Dear Nikol Vladimiri,
We met in Yerevan, where you - you will agree - successfully held the CSTO summit. Thank you once again for the atmosphere you created for open discussion of many important issues for all of us. We are meeting here today. As always, we use such formats for bilateral negotiations.
Once again, I want to draw attention to the fact that Russia continues to be a leading trade and economic partner - more than 30 percent of Armenia's merchandise turnover goes to Russia - one of the top investors, maybe even the principal investor, about 40 percent of investments. In the first ten months of this year, the turnover growth is 67 percent. This is a severe, good, positive indicator.
However, there are always questions, and I am happy for the opportunity to meet with you."
In his turn, Nikol Pashinyan noted.
"Thank you, Vladimir Vladimir.
Today we had a relatively prosperous, constructive meeting, and in fact, we have already discussed the entire range of economic issues with narrow and extended formations.
You have already talked about the growth of our mutual trade, which is impressive. Along with the improvement of the mechanisms of the Eurasian Economic Union, it will be possible to maintain the observed dynamics.
Of course, our agenda is full. I am sure that today we will also discuss regional issues. Unfortunately, the situation in our region continues to be tense, and I want to note that the main problem in our area is the settlement of Nagorno-Karabakh.
Unfortunately, recently we have also seen increased tensions in the area of responsibility of Russian peacekeepers in Nagorno-Karabakh. I'm sure you know that the Lachin Corridor was recently closed, and there are considerable fears in Nagorno-Karabakh about that. Of course, we discuss these issues all the time. I hope that today we will discuss all the important regional security issues."