Տարածաշրջանում իրավիճակը, ցավոք, շարունակում է լարված մնալ. կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը
Բիշքեկում անցկացված Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստից հետո տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը:
Իր խոսքում Վլադիմիր Պուտինը, մասնավորապես, նշել է.
«Հարգելի Նիկոլ Վլադիմիրի,
Մենք բոլորովին վերջերս ենք հանդիպել Երևանում, որտեղ Դուք – կարծում եմ՝ կհամաձայնեք – հաջող անցկացրեցիք ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը։ Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն այն մթնոլորտի համար, որ ստեղծել էիք՝ բոլորիս համար բազմաթիվ կարևոր հարցերի բաց քննարկման համար։ Այսօր այստեղ ենք հանդիպում։ Մենք, ինչպես միշտ, օգտագործում ենք նման ձևաչափերը երկկողմ բանակցությունների համար։
Եվս մեկ անգամ ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել այն բանի վրա, որ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ առաջատար առևտրատնտեսական գործընկեր - Հայաստանի ապրանքաշրջանառության ավելի քան 30 տոկոսը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին - առաջատար ներդրողներից մեկը, գուցե նույնիսկ հիմնական ներդրողը՝ ներդրումների մոտ 40 տոկոսը։ Այս տարվա առաջին տասը ամիսներին ապրանքաշրջանառության աճը կազմում է 67 տոկոս։ Սա շատ լուրջ, լավ, դրական ցուցանիշ է։
Այնուամենայնիվ, հարցեր միշտ կան, և ես ուրախ եմ Ձեզ հետ հանդիպելու հնարավորության համար»:
Իր հերթին Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Շնորհակալություն, Վլադիմիր Վլադիմիրի։
Այսօր մենք բավական հաջող, կառուցողական նիստ ունեցանք և փաստացի արդեն քննարկել ենք տնտեսական հարցերի ողջ շրջանակը՝ նեղ և ընդլայնված կազմերով։
Դուք արդեն խոսեցիք մեր փոխադարձ առևտրաշրջանառության աճի մասին, որն իսկապես տպավորիչ է։ Հուսով եմ՝ Եվրասիական տնտեսական միության մեխանիզմների բարելավման հետ մեկտեղ կհաջողվի պահպանել նկատվող դինամիկան։
Իհարկե, մեր օրակարգը շատ հագեցած է։ Վստահ եմ, որ այսօր կքննարկենք նաև տարածաշրջանային հարցեր։ Մեր տարածաշրջանում իրավիճակը, ցավոք, շարունակում է լարված մնալ, և ուզում եմ նշել, որ մեր տարածաշրջանում գլխավոր հարցը, իհարկե, շարունակում է մնալ Լեռնային Ղարաբաղյան կարգավորումը։
Ցավոք, վերջերս մենք նաև տեսանք լարվածության աճ Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում։ Վստահ եմ՝ Դուք տեղեկացված եք, որ վերջերս փակվել էր Լաչինի միջանցքը, և Լեռնային Ղարաբաղում շատ մեծ մտավախություններ կան այդ կապակցությամբ։ Իհարկե, մենք մշտապես քննարկում ենք այդ հարցերը։ Հուսով եմ, որ այսօր մեզ կհաջողվի քննարկել տարածաշրջանային անվտանգության բոլոր կարևոր հարցերը»:

К сожалению, ситуация в регионе остается напряженной. Никол Пашинян и Владимир Путин встретились
После состоявшегося в Бишкеке заседания Высшего Евразийского экономического совета состоялась встреча Премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и Президента Российской Федерации Владимира Путина.
В своем выступлении Владимир Путин, в частности, отметил:
"Уважаемый Никол Владимирович!
Мы совсем недавно встречались в Ереване, где вы, я думаю, согласитесь, успешно провели саммит ОДКБ. Еще раз спасибо за созданную Вами атмосферу для открытого обсуждения многих важных для всех нас вопросов. Мы встречаемся здесь сегодня. Как всегда, мы используем такие форматы для двусторонних переговоров.
Еще раз хочу обратить внимание на то, что Россия продолжает оставаться ведущим торгово-экономическим партнером - более 30 процентов товарооборота Армении приходится на Россию - как ведущего инвестора в Армению, около 40 процентов инвестиций. За первые десять месяцев текущего года рост товарооборота составляет 67 процентов. Это очень серьезный, хороший, положительный показатель.
Однако всегда есть вопросы, и я рад возможности встретиться с вами ».
В свою очередь, отметил Никол Пашинян.
" Спасибо, Владимир Владимирович.
Сегодня у нас состоялась достаточно успешная, конструктивная встреча и по сути мы уже обсудили весь спектр экономических вопросов, в узком и расширенном составе.
Вы уже говорили о росте нашего взаимного товарооборота, который действительно впечатляет. Надеюсь, что наряду с совершенствованием механизмов Евразийского экономического союза удастся сохранить наблюдаемую динамику.
Конечно, наша повестка очень насыщенная. Уверен, что сегодня мы обсудим и региональные вопросы. К сожалению, ситуация в нашем регионе продолжает оставаться напряженной, и хочу отметить, что главным вопросом в нашем регионе, безусловно, продолжает оставаться урегулирование Нагорного Карабаха.
К сожалению, в последнее время мы также наблюдаем рост напряженности в зоне ответственности российских миротворцев в Нагорном Карабахе. Я уверен, вы в курсе, что Лачинский коридор был недавно закрыт, и в Нагорном Карабахе очень большие опасения по этому поводу. Конечно, мы постоянно обсуждаем эти вопросы. Надеюсь, что сегодня нам удастся обсудить все важные вопросы региональной безопасности .