Վստահ չեմ, որ կհասցնենք մինչև տարեվերջ ունենալ պայմանագրի վերջնական տարբերակ. Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը կարծիք է հայտնել, որ մինչև տարեվերջ չի ստորագրվի խաղաղության պայմանագրի վերջնական տարբերակ։ Փոխարենը՝ նա չի բացառել Ադրբեջանի հետ ևս մեկ հանդիպում. «Հանդիպում այս պահին պլանավորված չէ, բայց ենթադրում եմ՝ մինչև տարեվերջ կունենանք ևս մեկ հանդիպում։ Մենք ակտիվ և կառուցողական ենք այս բանակցություններում։ Վստահ չեմ, որ կհասցնենք մինչև տարեվերջ ունենանք պայմանագրի քիչ, թե շատ վերջնական տարբերակ, թեև այդպես էինք նախապես հայտարարել։ Դա մտադրության մասին հայտարարություն էր, որն ուժի մեջ է՝ հնարավորինս շուտ հասնել խաղաղությանը և համապարփակ կարգավորմանը։ Եթե չհասցնենք մինչև տարեվերջ, բանակցությունները կշարունակվեն դրանից հետո»։
Ադրբեջանը հրաժարվել էր դեկտեմբերի 7-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից՝ պատճառաբանելով, որ դեմ են այնտեղ Ֆրանսիայի նախագահի ներկայությանը։ Միրզոյանը հիշեցրել է, որ հոկտեմբերին Պրահայում տեղի էր ունեցել Փաշինյան-Ալիև-Միշել-Մակրոն քառակողմ հանդիպում, և ձեռք էր բերվել հաջորդ հանդիպման համար պայմանավորվածություն. «Ենթադրում եմ, որ եթե 4 հոգի պայմանավորվում են հաջորդ հանդիպման համար, ակնհայտ պետք է լինի, որ հաջորդ հանդիպումը նույն 4 հոգու հանդիպման մասին է։ Դրանից հետո Ադրբեջանը հրաժարվում է այս ձևաչափով նոր հանդիպմանը մասնակցելուց։ Սա ապակառուցողական քայլ է։ Բայց այս պահին ղեկավարների հանդիպման նոր պայմանավորվածություն չկա»։

Я не уверен, что нам удастся получить окончательный вариант соглашения к концу года. Мирзоян
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян выразил мнение, что окончательный вариант мирного соглашения не будет подписан до конца года. Вместо этого он не исключил еще одной встречи с Азербайджаном. «Встреча на данный момент не запланирована, но я думаю, что до конца года у нас будет еще одна встреча. Мы активны и конструктивны в этих переговорах. Я не уверен, что мы сможем иметь более-менее окончательный вариант соглашения к концу года, хотя ранее мы об этом заявляли. Это была декларация о намерениях, действующая, как можно скорее добиться мира и всеобъемлющего урегулирования. Если мы не успеем до конца года, переговоры продолжатся после этого».
Азербайджан отказался встретиться с премьер-министром Армении Николом Пашиняном 7 декабря, мотивируя это тем, что они против присутствия там президента Франции. Мирзоян напомнил, что в октябре в Праге состоялась четырехсторонняя встреча Пашинян-Алиев-Мишель-Макрон, и достигнута договоренность о следующей встрече. «Я полагаю, что если 4 человека договариваются о следующей встрече, должно быть очевидно, что следующая встреча — это встреча тех же 4 человек. После этого Азербайджан отказывается от участия в новой встрече в этом формате. Это деструктивный шаг. Но на данный момент новой договоренности о встрече лидеров нет».