Քննարկվել է տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակը
Հայաստանի և Ֆրանսիայի ժողովուրդների հարաբերությունները հիմնված են դարավոր բարեկամության և պատմամշակութային սերտ կապերի վրա: Առանձնահատուկ է Ֆրանսիայի դերը Հայաստանի համար. այդ երկիրը դժվարին ժամանակահատվածում մշտապես եղել է հայ ժողովրդի կողքին: Ասել է «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը նոյեմբերի 25-ին Ֆրանսիայի ԱԳՆ Հարավային Կովկասի հարցերի պատասխանատու Նիկոլա Կարգեսի հետ հանդիպման ընթացքում:
Հանդիպմանը ներկա են եղել «Հայաստան» խմբակցության անդամ Գեղամ Նազարյանն ու Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոն:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակը: Հայ խորհրդարանականները կարևորել են Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հաստատումը: Այս համատեքստում Սեյրան Օհանյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության վերականգնումը: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում միջազգային դիտորդական առաքելությունների իրականացման գործընթացի վերաբերյալ:
Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանը ողջունել է խորհրդարանի նիստերին ընդդիմության մասնակցությունը: Սեյրան Օհանյանը խոսել է խմբակցության առաջնահերթություններից, ներկայացրել խորհրդարանական աշխատանքների իրենց օրակարգը: Գեղամ Նազարյանի խոսքով՝ խմբակցությունը բանակի վերականգնումը համարում է առաջնահերթ:

Обсуждена военно-политическая ситуация в регионе
Отношения между народами Армении и Франции основаны на многовековой дружбе и тесных исторических и культурных связях. Роль Франции для Армении особенная, эта страна всегда была рядом с армянским народом в трудный период. Об этом заявил глава фракции "Армения" Сейран Оганян 25 ноября в ходе встречи с руководителем отдела Южного Кавказа МИД Франции Николя Каргешем.
Во встрече приняли участие член фракции "Армения" Гегам Назарян и Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Армении Анн Луйо.
Стороны обсудили военно-политическую ситуацию в регионе. Армянские парламентарии сделали акцент на установлении права народа Арцаха на самоопределение. В этом контексте Сейран Оганян особо отметил восстановление Минской группы ОБСЕ. Состоялся обмен мнениями о ходе осуществления международных наблюдательных миссий в Армении.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Армении приветствовал участие оппозиции в заседаниях парламента. Сейран Оганян рассказал о приоритетах фракции, представил их повестку парламентской работы. По словам Гегама Назаряна, фракция считает приоритетом восстановление армии.