Ինչո՞ւ է Ֆրանսիան հրաժարվել արտահանձնել Սուրիկ Խաչատրյանին
Ֆրանսիան հրաժարվել է Հայաստանին արտահանձնել քրեական գործով հետախուզվող Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանին՝ Լիսկային։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից Radar Armenia-ի հետ զրույցում մանրամասներ են հայտնել տեղի ունեցածից. «ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով 2019 թվականի նոյեմբերի 19-ին Սուրիկ Խաչատրյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ) և 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը ու հայտարարվել է հետախուզում:
Նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ստացվել, որ Ս. Խաչատրյանը հայտնաբերվել է Ֆրանսիայում, որի հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից միջնորդության է ներկայացվել նրան հանձնելու վերաբերյալ։
Այս կապակցությամբ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունից ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության միջոցով ՀՀ գլխավոր դատախազությունում 28.10.22թ. ստացվել է գրություն այն մասին, որ 29.06.2022թ. կայացրած որոշման համաձայն՝ դատական մարմինները բացասական կարծիք են հայտնել շահագրգիռ անձին արտահանձնելու դիմումի վերաբերյալ՝ նկատի ունենալով 1957թ. Արտահանձնման եվրոպական կոնվենցիայի վերաբերյալ Ֆրանսիայի կողմից արված վերապահումը»:

France refused to extradite Surik Khachatryan, Liska, the former governor of Syunik, who is wanted in a criminal case, to Armenia.
In a conversation with Radar Armenia, the RA General Prosecutor's Office gave details of what happened. "On November 19, 2019, Surik Khachatryan was involved as an accused in the criminal proceedings being investigated by the RA Anti-Corruption Committee under Article 309, Part 1, Article 38-314, Part 1 of the RA Criminal Code adopted on April 18, 2003 ( Paragraph 2) and Article 38-179, Part 3, Clause 1. Detention was chosen as a preventive measure against him, and a search was announced.
During the preliminary investigation, data were obtained that S. Khachatryan was found in France, based on which the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia filed a motion to extradite him.
In this regard, a letter was received from the Ministry of Foreign Affairs of France through the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia to the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia on 28.10.22 stating that according to the decision made on 06.29.2022, the judicial authorities expressed a negative opinion on the application to extradite the interested person, considering the 1957 European Convention on Extradition The reservation made by France".