Ինչո՞ւ է Ֆրանսիան հրաժարվել արտահանձնել Սուրիկ Խաչատրյանին
Ֆրանսիան հրաժարվել է Հայաստանին արտահանձնել քրեական գործով հետախուզվող Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանին՝ Լիսկային։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից Radar Armenia-ի հետ զրույցում մանրամասներ են հայտնել տեղի ունեցածից. «ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով 2019 թվականի նոյեմբերի 19-ին Սուրիկ Խաչատրյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ՝ 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ) և 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը ու հայտարարվել է հետախուզում:
Նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ստացվել, որ Ս. Խաչատրյանը հայտնաբերվել է Ֆրանսիայում, որի հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից միջնորդության է ներկայացվել նրան հանձնելու վերաբերյալ։
Այս կապակցությամբ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունից ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության միջոցով ՀՀ գլխավոր դատախազությունում 28.10.22թ. ստացվել է գրություն այն մասին, որ 29.06.2022թ. կայացրած որոշման համաձայն՝ դատական մարմինները բացասական կարծիք են հայտնել շահագրգիռ անձին արտահանձնելու դիմումի վերաբերյալ՝ նկատի ունենալով 1957թ. Արտահանձնման եվրոպական կոնվենցիայի վերաբերյալ Ֆրանսիայի կողմից արված վերապահումը»:

Франция отказала Армении в экстрадиции разыскиваемого по уголовному делу бывшего губернатора Сюника Сурика Хачатряна (Лиска).
В беседе с Radar Armenia Генеральная прокуратура РА сообщила подробности произошедшего. "19 ноября 2019 года Сурик Хачатрян был привлечен в качестве обвиняемого по уголовному делу, расследуемому Антикоррупционным комитетом РА по статье 309, часть 1, статья 38-314, часть 1 Уголовного кодекса РА, принятого 18 апреля. , 2003 (пункт 2) и статьи 38-179, часть 3, пункт 1. Меру пресечения в отношении него избрали заключение под стражу и объявили в розыск.
В ходе предварительного следствия были получены данные о том, что С. Хачатрян был найден во Франции, на основании чего Генеральная прокуратура РА возбудила ходатайство о его экстрадиции.
В связи с этим из МИД Франции через МИД РА в Генеральную прокуратуру РА 28.10.22. пришло письмо о том, что 29.06.2022 г. согласно принятому решению, судебные органы высказали отрицательное мнение по заявлению о выдаче заинтересованного лица, учитывая закон 1957 г. принятой Францией к Европейской конвенции об экстрадиции".