«Հայաստանն ու Ադրբեջանը երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորություն ունեն»․ Դոնֆրիդ
ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Քերըն Դոնֆրիդ ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում լսումների ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորություն ունեն։
Նա նշել է, որ թեև անհաջողություններ եղան՝ ի դեմս սեպտեմբերի 13-14-ի մարտական բախումների տեսքով, սակայն ԱՄՆ միջամտությամբ հրադադար հաստատվեց։ Դոնֆրիդի խոսքով՝ այս իրավիճակը հիշեցրեց համապարփակ համաձայնագրի ձեռքբերման կարևորության մասին:
«Շարունակում ենք խրախուսել Հայաստանին և Ադրբեջանին, որ պահպանեն բանակցությունների ռիթմը, դա անում ենք ԵՄ-ի ու այլ գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը համապատասխանում է նաև միջազգային անվտանգության շահերին»,-ընդգծել է նա։
Դոնֆրիդը նաև շեշտել է, որ Հայաստանի հետ մեր երկկողմ հարաբերություններն ավելի ամուր երբեք չեն եղել։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակի ուղիներ որոնել՝ անվտանգության ոլորտում հարաբերություններն ընդլայնելու և ժողովրդավարական ու տնտեսական զարգացման ոլորտում համագործակցությունը խորացնելու համար։

"Armenia and Azerbaijan have a historic opportunity to establish long-term peace." Donfried
US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried stated during the US Senate Foreign Relations Committee hearing that Armenia and Azerbaijan have a historic opportunity to establish long-term peace.
She noted that although there were setbacks in the form of combat clashes on September 13-14, a ceasefire was established with the intervention of the US. According to Donfried, this situation was a reminder of the importance of reaching a comprehensive agreement.
"We continue to encourage Armenia and Azerbaijan to maintain the pace of negotiations; we do this in close cooperation with the EU and other partners. Peace between Armenia and Azerbaijan also corresponds to the interests of international security," she emphasized.
Donfried also emphasized that our bilateral relations with Armenia have never been stronger. She noted that the United States should continue looking for ways to expand ties in security and deepen cooperation in democratic and economic development.