Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն այցելել է Ներքին Հանդ
Հոկտեմբերի 14-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանն այցելել է Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ համայնք, որը սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի վրա ադրբեջանական հարձակման հետևանքով անվտանգային առավել դժվար իրավիճակում է հայտնվել։
Պաշտպանը հետաքրքրվել է համայնքի բնակիչների անվտանգության ապահովման, կենսական ենթակառուցվածքներից ու հաղորդակցության ուղիներից օգտվելու, բնակիչների սեփականության իրավունքի խախտումների փաստերից։
Պաշտպանն արձանագրել է, որ Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինուժի ագրեսիվ ու շարունակվող ոտնձգության հետևանքով համայնքի բնակիչների, հատկապես կանանց ու երեխաների համար ստեղծվել է առավել դժվարին իրավիճակ՝ հոգեբանական ու ֆիզիկական անձեռնմխելիության, բնականոն կենսաապահովման, սեփականության ու կրթության իրավունքի և այլ հիմնարար իրավունքների իրացման համար։
Քրիստիննե Գրիգորյանը տեղեկացրել է բնակիչներին, որր փաստահավաք առաքելության հետևությունները կներկայացվեն ինչպես միջազգային հանրությանը, այնպես էլ կոնկրետ առաջարկություններ կուղարկվեն կառավարությանը՝ առաջարկելով լուծումներ արձանագրված խնդիրների համար։

Правозащитник Кристине Григорян посетила Неркин Ханд
14 октября Защитник прав человека посетила общину Неркин ханд Сюникского марза, которая оказалась в сложнейшей ситуации с безопасностью в результате нападения Азербайджана на Армению 13 сентября.
ЗПЧ интересовали факты обеспечения безопасности жителей поселка, использования жизненно важных инфраструктур и каналов связи, нарушения прав собственности жителей.
Она зафиксировала, что в результате агрессивного и продолжительного посягательства азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении для жителей общины, особенно женщин и детей, создана более сложная ситуация для обеспечения и реализации психологической и физической неприкосновенности, нормального жизнеобеспечения, прав на собственность и образование и других основных прав.
Кристине Григорян проинформировала жителей о том, что выводы миссии по установлению фактов будут представлены международному сообществу, а правительству будут направлены конкретные рекомендации, предлагающие пути решения зафиксированных проблем.