ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում ԱԽ քարտուղարը խոսել է ադրբեջանական ԶՈւ իրականացրած հանցագործությունների մասին
ՆԱՏՕ-ի բրյուսելյան կենտրոնակայանում ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է անդամ պետությունների մշտական ներկայացուցիչների տեղակալների կոմիտեի (DPRC) հետ:
ԱԽ քարտուղարը հանդիպմանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված լայնածավալ ագրեսիան և դրա հետևանքով ՀՀ սուվերեն տարածքի օկուպացիան՝ շեշտելով, որ միջազգային հանրությունը պետք է շարունակի պահանջել Ադրբեջանից, որպեսզի անհապաղ դուրս բերվեն զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից:
ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է նաև ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին հասցված վնասների մանրամասները: Այս համատեքստում նաև խոսել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների մասին, որոնց մի մասի վերաբերյալ ներկաները տեղեկացված են եղել:
Արմեն Գրիգորյանը նաև անդրադարձել է Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանը, ՀՀ պաշտպանական համակարգի ժողովրդավարական կառավարմանը, Հայաստանի ժողովրդավարացման արտաքին սպառնալիքներին և պատասխանել ներկաների հարցերին:

At the NATO headquarters, the Secretary of the Security Council spoke about the crimes committed by the Azerbaijani Armed Forces
At NATO's Brussels headquarters, Security Council Secretary Armen Grigoryan met with the Committee of Deputies of Permanent Representatives of Member States (DPRC).
The Secretary of the Security Council presented at the meeting the large-scale aggression carried out by the Azerbaijani armed forces on September 13 and the occupation of the sovereign territory of the Republic of Armenia. As a result, they are stressing that the international community should continue to demand that Azerbaijan immediately withdraw its troops from the sovereign territory of the Republic of Armenia.
The Secretary of the Security Council also presented the details of the humanitarian crisis created due to the aggression and damage to the civil infrastructures. In this context, he also spoke about the war crimes the Azerbaijani armed forces committed, some of which the attendees were informed about.
Armen Grigoryan also referred to Armenia-NATO cooperation, democratic management of the RA defense system, and external threats to Armenia's democratization and answered the audience's questions.