Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ մեր երկիրը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի պաշտոնական դիրքորոշումը` ադրբեջանական ագրեսիայի դատապարտման, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պահպանման եւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ հրավիրելու նախաձեռնության հարցերում: Նա շնորհակալություն է հայտնել ֆրանսիացի գործընկերներին ադրբեջանական ագրեսիայից հետո համերաշխության այցի համար:
Հանդիպմանը քննարկվել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի անհապաղ դուրսբերման հարցը: Կողմերը համակարծիք են եղել, որ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումն անընդունելի են, իսկ հետագա էսկալացիաների կանխարգելման նպատակով պետք է ներդրվեն միջազգային մեխանիզմներ: «Ակնկալում ենք, որ մեր ֆրանսիացի գործընկերները կշարունակեն ջանքեր գործադրել հայ ռազմագերիներին օր առաջ վերադարձնելու, Արցախի` ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ կրոնական ժառանգության համակարգված ոչնչացման դադարեցման ուղղությամբ»,- անդրադառնալով հետպատերազմյան Արցախին` հանդիպումը եզրափակել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:

Ален Симонян принял делегацию группы дружбы Франция-Армения Сената Франции
27 сентября Председатель НС РА Ален Симонян принял делегацию, возглавляемую руководителем группы дружбы Франция-Армения Сената Франции Жильбером-Люком Девиназом.
Спикер Национального Собрания РА подчеркнул, что наша страна высоко ценит официальную позицию Президента Франции Эммануэля Макрона по вопросам осуждения азербайджанской агрессии, сохранения территориальной целостности Армении и инициативы о созыве заседания Совета Безопасности ООН. Он поблагодарил французских коллег за визит солидарности после азербайджанской агрессии.
На встрече обсуждался вопрос о немедленном выводе вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории РА. Стороны согласились, что применение силы или угроза силой недопустимы, и необходимо внести международные механизмы для предотвращения дальнейшей эскалации. «Ожидаем, что наши французские партнеры и впредь будут прилагать усилия для возвращения армянских военнопленных, прекращения планомерного уничтожения армянского историко-культурного и религиозного наследия на подконтрольных Азербайджану территориях Арцаха», - завершил встречу Председатель НС РА