Հանդիպել են Հայաստանի և Սիրիայի ԱԳ նախարարները (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 24-ին ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Նյու Յորքում Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի և սփյուռքի նախարար Ֆեյսալ Ալ-Միկդադի հետ։
Արտգործնախարարները քննարկել են ավանդական բարեկամական կապերի վրա հիմնված երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր, մտքեր փոխանակել փոխադարձ հետաքրքություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության հեռանկարների շուրջ։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարևորել են Սիրիայի հայկական համայնքի դերը Հայաստանի և Սիրիայի միջև հարաբերությունների զարգացման գործում՝ ընդգծելով, որ չնայած սիրիական ճգնաժամի ընթացքում կրած դժվարություններին, այն շարունակում է յուրահատուկ կամուրջի դեր խաղալ երկու երկրների միջև:
Արարատ Միրզոյանը և Ֆեյսալ Ալ-Միկդադն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի՝ շեշտելով խնդիրները խաղաղ բանակցությունների ու երկխոսության միջոցով կարգավորելու անհրաժեշտությունը։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ կարևորելով միջազգային հանրության կողմից գործուն քայլերի և համապատասխան մեխանիզմների միջոցով ագրեսորին զսպելու, ինչպես նաև տարածաշրջանում կայունություն ու անվտանգություն հաստատելու կարևորությունը:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը անդրադարձել է նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

Встреча глав МИД Армении и Сирии (видео)
24 сентября в рамках 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке состоялась встреча Министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с Министром иностранных дел и диаспоры Сирийской Арабской Республики Фейсалом Аль-Микдад.
Главы внешнеполитических ведомств обсудили вопросы, связанные с развитием двусторонних отношений на основе традиционных дружеских связей, обменялись мнениями о перспективах сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес.
В ходе встречи собеседники подчеркнули роль сирийской армянской общины в развитии отношений между Арменией и Сирией, подчеркнув, что, несмотря на трудности, понесенные в ходе сирийского кризиса, она продолжает играть роль уникального моста между двумя странами.
Арарат Мирзоян и Фейсал Аль-Микдад коснулись вопросов региональной безопасности и стабильности, подчеркнув необходимость решения вопросов путем мирных переговоров и диалога.
Министр Мирзоян представил ситуацию, созданную развязанной Азербайджаном агрессией против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения, подчеркнув важность того, чтобы международное сообщество с помощью эффективных шагов и соответствующих механизмов сдержало агрессора, а также установило стабильность и безопасность. в регионе.
Глава внешнеполитического ведомства Армении коснулся также процесса нормализации армяно-турецких отношений.