Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները այցելել են սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով գերեվարված հայ զինծառայողներին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները առաջին անգամ այցելել են սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով գերեվարված հայ զինծառայողներին: Տեսակցության վերաբերյալ տեղեկությունը «Լուրերին» հաստատել է ԿԽՄԿ պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները ծանոթացել են գերեվարված անձանց պահման պայմաններին, նրանց առողջական վիճակին, օգնել են կապ հաստատել ընտանիքների հետ: Նշենք, որ Հայաստանի դիմումի հիման վրա Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Բաքվին մինչև սեպտեմբերի 22-ը վերջնաժամկետ էր տվել՝ պարտավորեցնելով տվյալներ ներկայացնել իր հսկողության տակ հայտնված հայ զինծառայողների վերաբերյալ:

Representatives of the Red Cross visited the Armenian service members captured as a result of the Azerbaijani aggression of September 13
The representatives of the International Committee of the Red Cross visited for the first time the Armenian service members. They were captured due to the Azerbaijani military aggression of September 13. The information about the visit was confirmed to "News" by Zara Amatuni, head of the ICRC delegation's communication programs.
The representatives of the Red Cross got acquainted with the conditions of detention of the captured persons and their state of health and helped establish contact with the families. It should be noted that based on Armenia's application, the European Court of Human Rights gave Baku a deadline of September 22, obliging it to submit data on Armenian service members under its control.