Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները այցելել են սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով գերեվարված հայ զինծառայողներին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները առաջին անգամ այցելել են սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով գերեվարված հայ զինծառայողներին: Տեսակցության վերաբերյալ տեղեկությունը «Լուրերին» հաստատել է ԿԽՄԿ պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները ծանոթացել են գերեվարված անձանց պահման պայմաններին, նրանց առողջական վիճակին, օգնել են կապ հաստատել ընտանիքների հետ: Նշենք, որ Հայաստանի դիմումի հիման վրա Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Բաքվին մինչև սեպտեմբերի 22-ը վերջնաժամկետ էր տվել՝ պարտավորեցնելով տվյալներ ներկայացնել իր հսկողության տակ հայտնված հայ զինծառայողների վերաբերյալ:

Представители Красного Креста посетили армянских военнослужащих, взятых в плен в результате азербайджанской агрессии 13 сентября
Представители Международного комитета Красного Креста впервые посетили армянских военнослужащих, попавших в плен в результате азербайджанской военной агрессии 13 сентября. Информацию о визите подтвердила «Лурер» руководитель коммуникационных программ делегации МККК Зара Аматуни.
Представители Красного Креста ознакомились с условиями содержания пленных, состоянием их здоровья, помогли установить контакт с семьями. Отметим, что на основании заявления Армении Европейский суд по правам человека дал Баку срок до 22 сентября, обязав его представить данные о находящихся под его контролем армянских военнослужащих.